Arık; “Çiftçi mağdur olmamalı”

Karasu Ziraat Odası Başkanı Selami Arık, Karasu’da yaşanan sel ve heyelanla ilgili hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Arık; “Çiftçi mağdur olmamalı”

Arık, “Birçok çiftçimiz mağdur, fındığın birçoğu selin etkisiyle derelere gitti” dedi. 

Geçtiğimiz günlerde Karasu’da yaşanan sel felaketinin ardından yaşanan heyelanlarla birçok çiftçinin mağdur olduğunu belirten Karasu Ziraat Odası Başkanı Selami Arık, “Selden etkilenen mahallelerde fındık rekoltesinin yüzde 30'u sele gitti. Alanları görüyoruz, denizdeki, derelerdeki fındıklar belli. Yaşanan sel felaketinin ardından Karasu Kaymakamlığı, Karasu İlçe Tarım Müdürlüğü, Karasu Orman İşletme Müdürlüğü ve Ziraat Odası arasında imzalanan protokol kapsamında mahallelerimizde hasar tespit çalışmaları devam ediyor. 

“FOTOĞRAFLA BAŞVURSUNLAR”
Yapılan hasar tespit çalışmalarının ardından çiftçilerimize desteklerde bulunacağız. Heyelandan etkilenen vatandaşlarımız bahçelerinin fotoğraflarını çekerek ellerindeki belgeler ile Karasu İlçe Tarım Müdürlüğü’ne müracaatlarda bulunabilirler” şeklinde açıklamada bulundu. 

FINDIKLAR SUYA GİTTİ
Bahçelerin ve fındıkların büyük zarar gördüğünü belirten Arık, “Sel olayı olmadan önce fındık yere dökülmüştü. Sahile yakın yerlerde fındık yere döküldü, yağmurla birlikte derelere indi, denize gitti. Fındığın selle, dere ve denize gitmesinin yanı sıra bahçelerde de çok büyük çapta zararlar meydana geldi. Selle birlikte ne varsa gitti, arazilerde de zararlar var. Bu, seneye telafi olabilecek bir şey değil.

“YÜZDE 30’U GİTTİ”
Belki birkaç sene verimden düşecek, üretici verim alamayacak. Bize göre, zarar gören ilçelerimizde, alanlarda, tahmini rekoltenin yüzde 30'u gitmiştir. Bu ilçelerdeki alanlarda yüzde 30 zarar vardır. Karasu Kaymakamlığı ile iş birliği içinde çalışarak vatandaşlarımızın mağduriyetini en aza indirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Her zaman çiftçimizin yanındayız. Önümüzdeki günlerde çiftçilerimizi tek tek ziyaret ederek çözüm yolu bulmak için gayret göstereceğiz” ifadelerini kullandı. 
Sadettin VURGUN
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2019, 12:09
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER