Babaoğlu SASKİ’ye seslendi: “Öğrenmek istiyoruz”

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, ilçenin içmesuyundan kötü koku yayılması ve sonrasında yaşananlarla ilgili net bir açıklama yapılmaması sebebiyle Büyükşehir Belediyesi ve SASKİ’ye seslendi 

Babaoğlu SASKİ’ye seslendi: “Öğrenmek istiyoruz”

29 Nisan Çarşamba günü, iftara az bir süre kala Hendek’teki çeşmelerden kötü koku yayıldı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) kısa sürede ilçenin sularını keserek su deposu ve hatlardaki suları tahliye etti. 
Olayın gecesinde AKP Hendek İlçe Başkanı Hasan Serdar Baykal, ilçenin içme suyuna dışarıdan müdahale olduğunu yazdı. Sulardan numuneler alınırken geride kalan 10 günde resmi bir açıklama yapılmadı. Son olarak; Hendekli siyasetçi, İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır olayla ilgili suç duyurusunda bulundu. 

BABAOĞLU DAHA FAZLA DAYANAMADI
Hendek’te suda ortaya çıkan kötü kokunun nedeni hakkında SASKİ’den açıklama beklediklerini söyleyen MHP'li Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, “Su kesintisi yapılana kadar o süre içinde tüm yaşananlarla ilgili gerçekleri artık öğrenmek istiyoruz” dedi. Babaoğlu Hendek’in Mayıs ve Haziran su tüketim bedellerinden muaf tutulmasını istedi. 

BABAOĞLU’NUN AÇIKLAMASININ TAM METNİ 
29 Nisan Çarşamba günü iftara yakın saatlerde çeşme sularımızda ortaya çıkan kötü kokuyla ilgili endişelerimizin giderilmemesi üzerine sizlerin karşısına çıkmış bulunmaktayım. 
Dikmen Balkaya içme suyu hattı hatırlanacağı üzere 1998 yılında Hendek eski Belediye Başkanımız rahmetli Zeki Cömert’in emekleriyle şehrimize kazandırılarak hizmete açılmıştı.
İlgili kanun düzenlemeleri sonrasında Hendek Belediyesinin eskisi gibi içme suyu açma-kapama, faturalandırma ve tesis yatırımı gibi bir yetkisi kalmadığı için, İçme Suyu Havzaları Koruma Yönetmeliği kapsamında bu yetki sadece Büyükşehir Belediyesine bağlı SASKİ Genel Müdürlüğüne verilmişti.  
Buna rağmen bu iş Büyükşehir Belediyesinin görevi demeden, Hendek halkının sağlığını korumak ve sıkıntılı süreci acilen geride bırakmak adına konunun yakından takipçisi olduk. 
Kokunun tespit edildiği ilk andan itibaren durumu acilen SASKİ ve İlçe Sağlık Müdürlüğüne bizzat bildirerek, numune alınmasını ve gerekli incelemelerin başlamasını sağladık. Ardından SASKİ’den tarafımıza ulaşan ilk bilgileri sizlere ilan ettik. 
Salgın nedeniyle geçirdiğimiz bu zor dönemde, bu kriz hepimizi endişelendirmiş ve o gece sahur vakti yapılan sabotaj açıklaması panik yaratmıştır. 
Ortaya çıkan kötü kokuyla birlikte depo ve şebekelerin boşaltılarak gerekli tedbirlerin kısa sürede alındığını biliyoruz. Alınan tedbirler sonrasında suda hiçbir sakınca olmadığı öğrenilirken, kolluk kuvvetleri tarafından olay titizlikle soruşturulmaktadır. 
Bu sorunun başından itibaren ciddiyetle ve acil bir şekilde çözülerek, doğru bilginin devletimizin stratejik kurumlarından biri olan SASKİ tarafından paylaşmasını bekledik. 
Bu açıklamaları yapması gereken SASKİ’nin su güvenliğinde yaşanan endişeleri gidererek, tahlil sonuçlarını, kötü kokunun nedenini ve ayrıca depoya müdahale var mı yok mu, varsa nasıl oldu ve bundan sonrasıyla ilgili konularda Hendekli hemşehrilerimizi aydınlatmasını bekliyorum.
Su kesintisi yapılana kadar o süre içinde tüm yaşananlarla ilgili SASKİ’nin acilen açıklama yapmasını ve bizde gerçekleri öğrenmek istiyoruz.  
Gelinen bu noktada hayat kaynağımız olan su konusunda, Büyükşehir Belediyemize hemşehrilerim adına bir de önerim olacaktır.  Salgın tehdidi altında yaşadığımız bu kriz sonrasında, Hendekli hemşehrilerimden Mayıs ve Haziran ayları su tüketim bedelleri alınmamasını istiyoruz. 
Ayrıca ilk Büyükşehir Belediye meclisinde gündeme getireceğimiz ve maddiyatla ölçülmemesi gereken bu iki aylık muafiyet önemli bir adım olacaktır. 
Sağlık her şeyden önce gelir diyerek sözlerime son verirken sizleri en kalbi duygularımla selamlıyor, sağlık ve huzur dolu bir yaşam diliyorum.
 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakan
Hakan - 6 ay Önce

Turgut başkanım bu rezilliğin hesabını sorun

Ali al
Ali al - 6 ay Önce

Dağa kaçmıştır.. (lâtife)

SIRADAKİ HABER