Bu kadarını beklemiyorduk

31 Mart seçimlerinde Karasu Belediye Başkanlığına seçilen İshak Sarı, belediyenin borçlarından, yaptıkları çalışmalara kadar merak edilenleri yanıtladı.

Bu kadarını beklemiyorduk

31 Mart Yerel Seçimlerinde Karasu Belediye Başkanlığı’na seçilen İshak Sarı kısıtlı imkanlarla kısa zamanda ciddi bir ilerleme kat ettiklerini söyledi. Sarı 6 aylık faaliyetlerini Karasu Temsilcimiz Cihan Emre’ye anlattı

Karasu Belediye Başkanı olduğunuzda nasıl bir tablo bekliyordunuz, nasıl bir tablo ile karşılaştınız?

Aslında 7 yıllık ilçe başkanlığı yapmış olmamdan dolayı daha doğrusu siyasetin içinden gelmiş olmamdan dolayı pek çok konuya vakıftım. Aşağı yukarı beklediğimiz bir tablo ile karşılaştık. Bildiklerimizden, duyduklarımızdan çok da farklı bir tablo çıkmadı. Ancak elbette Karasu’nun Sakarya’nın en borçlu belediyesi olmasını beklemiyorduk.

En kötü ne ile karşılaştınız? “Bu kadar da olmaz” dediğiniz bir somut örnek verebilir misiniz?

Bu konuları artık geride bırakmamız gerektiğini düşünüyorum. Pek çok örnek var ancak şimdi yeniden aynı şeyleri gündeme taşıyıp kamuoyunu çok meşgul etmek istemiyoruz. Karasu’da sahaya çıktığımız zaman vatandaşların her şeyi benden daha iyi bildiklerini gördüm. Zaten seçim sürecinde ve sonrasında vatandaşımızın bu şekilde bir karar vermesi de konunun aslında Karasu’da çok iyi bilindiğinin göstergesi konumunda.

Göreve gelince ilk icraatınız ne oldu? Nereden başladınız?

Seçim çalışmalarında, propaganda döneminde söylediğimiz şeyleri birebir uygulamaya koyulduk. Karasu’nun zaman kaybına tahammülü yoktu. İlk olarak herkesin yapması gerektiği gibi durum tespiti yaptık. Önce eldeki imkanları bir gözden geçirdik. Mali tabloyu inceleyerek başladık. Belediyenin yapısının ve işleyişinin çok dağınık olduğunu gördük. Hiçbir birimde denetim ve kontrolün olmadığını gördük. Çıkardığımız mali analiz sonucu belediyenin olmasa da olur tarzındaki birimlerini sonlandırmaya karar verdik. Kar-Gem birimi gibi, yemekhane, traktörlerimiz varken ekstra traktör ve servis araçları kiralanmış. Belediye adına araç tahsisi yapılmış. Mali gücümüzü zorlayacak bu tarz harcamalardan feragat etmeye karar verdik. Belediyemize ait araçlarımızı topladık. Belediyenin şantiyesi resmen hurdalık gibiydi. Araçların bir tanesinde sağlam lastik yoktu. Araçlarımızda muayene ve sigorta yoktu. Bunların tespitini yaptık. Bunlara müdahale etmek için de para gerekiyordu. O dönem emlak vergilerinin bir ay sonra toplama dönemiydi. Bununla ilgili bir birim oluşturduk. Bu ödemeleri sağlıklı bir şekilde almak için ekip kurduk. Tahsilat kısmını iyi yaptık. Bir önceki döneme göre iki kat tahsilat yapmış olduk.  Geldiğimizde 2 buçuk milyon lira birikmiş üç aylık maaş borcu vardı. Önce emekçilerimizin alın terini ödedik. Onları rahatlattıktan sonra araçlara müdahale ettik. Onların sigortalarını yaptık. 500 bin liraya yakın tamir bakım masrafları vardı. Muayenelerini yaptık. Bu arada araç envanteri de çıkarılmış oldu. Toptan lastik ve yağ alımı yaptık. Şu anda şantiyemizde çalışmayan hiçbir araç kalmadı. Yakıt tankeri aldık. Kamyonlara akıllı sistem taktık. Tüm araçlarımıza GPRS cihazı taktık

Personel değişikliği ve işten çıkarmalar konusunda çok eleştirildiniz. Bu konuda nasıl bir yol haritası çizdiniz? Siyasi bir bakış açısı ile hareket ettiniz mi?

Biz göreve geldiğimizde kadrolu işçi, şirket işçisi ve memur olmak üzere toplam 317 kişi personel vardı. OECD verilerine göre ilçemiz nüfus standartlarına bakıldığında olması gereken personel sayısı 112 olması lazım. 317 kişinin sigorta ve vergi hariç çıplak maaşı 980 bin lira. Bu personel sayısına göre ve bu maaşa göre her yıl 5 milyon liralık hizmet üretmemiz lazım. Var mı böyle bir hizmet? Yok! Bu verilere dayalı olarak tek tek personeli incelemeye başladık.. Hatta çıkışını öngördüğümüz bazı personelleri çağırıp, “Sen belediyede ne iş yapıyorsun” dediğimizde, görev tanımını yapamamış, ne iş yaptığını kendi dahi tanımlayamayan personelle karşılaştık. Bu durumun sürdürülemez olduğunu bir çok defa toplantı yaparak personele ilettik. İleriki dönemlerde de maaş ödemesinin yapılamayacağını, emekliliği gelen personelin ilçeyi rahatlatmak adına emekliye ayrılması gerektiğini de toplantılarımızda kendilerine söyledik. Verimliliği esas aldığımızda gerekli gördüğümüz şekilde personelleri bizzat çağırarak akitlerini sonlandıracağımızı, anlaşma halinde tazminatlarını ödemeye de hazır olduğumuzu bildirerek yüzde 95 oranında anlaşma sağlayarak iş akitlerini sonlandırmak zorunda kaldık. Buradaki tek kriterimiz, verimlilik oldu. Belediyede gerçek manada olmazsa olmazlar ve ondan sonraki teknik personel kaldı.

Birim amirliklerinin tamamını değiştirdiniz. Bunda siyasi bir bakış açınız oldu mu? Yeni işe alımlar oldu mu?

Birim amirlerini değiştirmek tamamen geçmişe dönük alışkanlıkların ortadan kaldırılması ve belediyede verimliliği artırmaya dönük bir faaliyetti. Eğer yaptığımız atamalarda verimli olamayacağımız anlaşılırsa bu konuda tereddüt etmeden yeniden değişikliklere gitmekte tereddüt etmeyiz. Tek derdimiz profesyonel bir belediyecilik anlayışı ile ve kısıtlı imkanlarla halka belediyecilik hizmetlerini sunmak. Tek kriterimiz bu. Ne kimsenin siyasi görüşüne ne de özel yaşantısına bakmıyoruz. 31 Mart’tan hemen sonra kendi getirdiğim 5-6 ekip arkadaşımdan hariç yaklaşık 6 ay içinde hiçbir alım yapmadım. Şu aşamada bir alım yapmayı da düşünmüyorum.

Altı aylık süre içinde halkın hissedeceğiz ne yaptınız? Karasu’da belediyecilik anlamında vatandaşın hissedeceği ne oldu?

Eksi 130 milyon lirada aldığımız belediyeden normal şartlar altında uzun vadede bir hizmet beklenmemesi gerekirken biz ilk ay bir içerisinde ilçemizin merkezinde acil ihtiyaç olan elektronik hizmete sahip bir otoparkı aktif hale getirdik. Onunla birlikte acil müdahale edilmesi gereken ufak işler diyebileceğimiz, park, bahçe, yama çalışmaları, kaldırım çalışmaları ve buna benzer ufak palyatif, anlık müdahalelerle çözülebilecek işlere el attık. İlçenin girişindeki 3 kilometrelik refüjü boyadık. İlçede bir farkındalık oluştu. İnsanlar yeni bir ekibin işbaşına geldiğini hissetmiş oldu. Şantiyeyi öğrenir öğrenmez harekete geçtik. Şantiye ve şantiye ekibini harekete geçirdik. Akabinde yeni yapılan SGM binasının kangren haline gelmiş yolunu, altyapısını yaparak Büyükşehir Belediye’mizin desteği ile yolu sıralı asfaltlamış olduk. Büyükşehir Belediyesi ile bir çok asfalt çalışmasına imza attık Halkımız da bunun farkında. Her fırsatta bize bu anlamda memnuniyetler iletiliyor. 40 mahallemizden 36’sına son yağan şiddetli yağmurlardan sonraki yol sıkıntılarını giderme noktasında müdahale edildi. Okul bahçeleri temizlendi. Bunla beraber sosyal faaliyet anlamında plaj futbolu, plaj voleybolu, sokak futbolu, sosyal etkinlikler de düzenlendi.

Seçim öncesinde “Karasu’nun iktidar nimetlerinden faydalanacak” demiştiniz. Karasu iktidar nimetlerinden ne kadar faydalanıyor? Altı ayda Karasu iktidar belediyesi olmanın ne avantajını gördü?

Biz geldiğimizde gerçekten içler acısı bir tablo ile karşılaştık. Ancak yukarıda saydıklarımızla birlikte Akçakoca’da yaşanan sel felaketi sonrasında kısmi olarak ilçemizin de etkilenen bölgelerini Çevre ve Şehircilik Bakanımızın gezmesi ile ve Genel Başkan Yardımcımızı Ali İhsan Bey’in desteği ile Bakanımız ile diyaloga geçtik. İlçemize bir çöp kamyonu, 200 çöp konteyneri, bir yol süpürme aracı ve 500 bin lira hibe desteği aldık. Bununla birlikte eylül ayından itibaren malum kredinden kaynaklanan borcumuzun altı ay ertelenmesi talebimiz uygun görüldü. Bu kışı çok şükür rahat geçireceğimize inanıyorum. Bunlar iktidarın nimetlerinden bazıları. Bunlar ilk altı ayda elde edebildiklerimiz.

İl ve İlçe Teşkilatı ve Cumhur İttifakı noktasında MHP ile olan ilişkiniz nasıl? Aranızda sıkıntı oluyor mu? Yoksa işbirliği içinde hareket edebiliyor musunuz?

Ben teşkilat içinde yetişmiş bir adamım. Teşkilatçıyım yani. Ben sadece parti ve Cumhur İttifakı konusunda değil meclis içindeki uyuma da dikkat ediyorum. Teşkilatlarımızın önerilerini ciddiyetle ve titizlikle inceliyoruz. Tüm istekler yerine getiriliyor diyemeyiz. Ancak tüm talepleri olabildiğince yerine samimi duygularla değerlendirerek olabilir olanları yerine getiriyoruz.

Bundan sonrası için Karasu’da yapılacak öncelikleriniz neler? Karasu’da yakın gelecekte nasıl bir değişim olacak?

Karasu’nun acil ihtiyacı hiç şüphesiz yol. Bu konudaki çalışmalarımızı tamamladığımızda Karasu’nun ihtiyacı bitecek mi? Bitmeyecek. Aksine çok daha önemli işlerimiz olacak. Akıllı kent otomasyon sistemimiz (AKOS) var. Karasu’yu teknoloji ile yöneteceğiz. İlçemizin ortasından geçen bir kanal var. Bunun projelendirmesi konusunda yoğun bir mesai harcıyoruz.  Bu da şehre çok güzel bir hava katacak. Kıyı bandını turizmden çıkardık. Bu kıyı bandı içinde kalan faaliyet alanımızı da rahatlattı. Tabi öncelikli imar uygulamasının yapılması gerekli. Bununla ilgili çalışacağız. Bu uygulama sosyal belediyeciliğe de daha fazla imkan sağlayacak. 8 kilometrelik bu alanda yürüyüş yolu ve bisiklet yolları yapabiliriz. Yıllardan bu yana becerilemeyen işi kısa sürede tamamlamış olduk. Bundan sonra bu alana hizmet etmemiz daha kolay olacak, her şeyden önce yasal olacak.

“Karasu için tünelin ucunda ışık göründü ve bundan sonra daha güzel günler gelecek” diyebilir miyiz? Siz “Karasulular geleceğe daha umutla bakabilir” diyor musunuz? Son olarak Yenihaber okurlarına ve Karasululara ne söylemek istersiniz?

Kötüye gidişi kesinlikle durdurduk. Bundan sonrası için imlanlar dahilinde her şey daha iyiye gidecek. Eğer her şey planladığımız gibi giderse beş yılın sonunda bambaşka bir Karasu ortaya çıkacak. Bunu da hepimiz yaşayarak göreceğiz.Biz inançla göreve gelmiş, ahlak ve maneviyatı önceleyen bir yapı ile göreve geldik. Karakterimiz de bu şekildedir. Benim geçmişimde tek bir kara leke bulamazsınız. Bu beş yıl sonra da bu şekilde olacak. Alnımızın akı ile geldik, alnımızın akı ile görev yapacağız

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2019, 11:15
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER