Ceviz Festivali başlıyor

Sapanca Kurtköy 3. Ceviz Festivali bugün başlıyor. 1

Ceviz Festivali başlıyor

16-18 Ağustos tarihleri arasında Kurtköy Spor Kulübü, Sapanca Kaymakamlığı, Sapanca Belediyesi, Sapanca Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi katkılarıyla gerçekleşen festivalde yörede yetiştirilen ceviz çeşitleri ve ürünleri sergilenecek. 
EKONOMİYE 100 MİLYONLUK KATKI
Festival Tertip Komitesi Üyesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyesi İsmail Koç, cevizin Sakarya ekonomisine yıllık 100 milyonluk bir girdi sağladığına, özellikle Sapanca’nın kalkınmasında önemli bir yer tuttuğuna dikkat çekti. 
Koç, “İlçede üretilen cevizin yanı sıra diğer ilçe ve illerde üretilen ceviz de Sapanca’ya getiriliyor. Burada işleniyor ve Türkiye piyasasına sunuluyor. Sapanca’nın ülke piyasasına taze ceviz sunumunda lider olduğunu söyleyebilirim. Bu emeği tescillemek için iki yıldır festival düzenliyoruz. Festivalimize bu yıl belediyemiz ve üniversitelerimiz de destek veriyor. Bölgemiz turizm alanında büyüyen bir pazar konumunda ancak tarım ürünlerinin turizm ile ilişkilendirilmesi noktasında zayıf kalıyor. Bu bağlamda ceviz ve cevize bağlı ürün çeşitliliğinin artırılmasının teşvik edilmesi, bölgemize özgü tarımsal ile kültürel değerlerin korunması, tanıtılması açısından festivalimiz büyük önem arz ediyor” dedi.
CEVİZ SARAYI PROJESİ
‘Ceviz Sarayı’ isimli özel bir projelerinin olduğunu da belirten Koç, “Festivaller, yerel halkın ürünlerini sergilemek, üretici – tüketici ve müteşebbisi bir araya getirmek için sinerji ortamlardır. Biz de bu noktada Sapanca’ya güzel ve kalıcı bir proje kazandırmak istiyoruz. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve Sapanca Belediyesi olarak, bölgemizin tarımsal ve kültürel ürünlerinin ekonomimize daha fazla katkı sağlaması amacıyla Japonya Büyükelçiliği Yerel Projeler Programına 82 bin Dolarlık hibe için başvurumuzu yaptık. Bu projenin gerçekleşmesi durumunda, içerisinde 32 adet 12 metrekarelik üretim ve satış ofisi olan ‘Ceviz Sarayı’ isimli özel tasarım bir yapıya, dolayısıyla bölge halkının emeği sergileyebileceği ve satabileceği yöresel ürün çarşısına kavuşmuş olacak.” şeklinde konuştu.
Bugün başlayan ve iki gün sürecek festivalde sağlık ve tarım söyleşileri, yarışmalar, gösteriler, konserler, yöresel ürünler, oyun alanları, kamp alanları yer alıyor.
 

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2019, 11:14
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER