Felaketin üzerinden tam 7 ay geçti ama...

Kocaali’de geçen yıl temmuz ayında yaşanan sel felaketinin ardından yeniden bölgeye gittik. Vatandaş ve muhtarlar sel zararlarının karşılanmadığını belirterek, DSİ dışında beklenen hizmeti alamadıklarını söyledi

Felaketin üzerinden tam 7 ay geçti ama...

Kocaali geçen yıl Temmuz ayında sel felaketi yaşamıştı. Sel felaketinin oluşturduğu heyelan nedeniyle pek çok yol sular altında kalmıştı. Yağışlar dereleri taşırmış, sel felaketinde birçok mahalle sular altında kalmıştı. 2019 Temmuz ayında gazetemiz yazarı Şerif Sarı ve Kocaali Temsilcimiz Sadettin Vurgun ile birlikte bölgedeki yerleri dolaşmış ve bunu ‘Kocaali üvey ilçe mi?’ şeklinde haberleştirmiştik. 
DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK
Gittiğimde yıkılmış köprüler, taşmış dere yatakları ve geçit vermeyen yollar aklıma kazınmıştı. Felaketin üzerinden geçen yaklaşık 7 aylık süre içerisinde seli yaşayan bölgelerde nelerin değiştiğini gözlemlemek için Kocaali’ye gittim. Kocaali’de gazetemiz yazarı Şerif Sarı ile buluştuktan sonra yine yollara düştük. Doğa ve çevre konusundaki hassasiyetini bildiğim Şerif Abiyle birlikte ilk durağımız Akpınar Mahallesi oldu. Muhtar Ömer Turgut ile muhtarlık binasında sohbet ettik. Turgut, Devlet Su İşleri’nin heyelan nedeniyle kayan yollara taş ördüğünü belirterek, bunun dışında yeterli hizmeti alamadıklarını söyledi. 
YOLLARA TAŞ ÖRÜLDÜ
Turgut, “Derenin vurduğu yollara taş örüldü. Başka da hiçbir şey yapılmadı. Maddi olarak AFAD eliyle işletmecilerin zararlarını karşıladı ama kooperatifler bir şey alamadı. Adamın 20 bin liralık zararı varsa 3 bin lira verdiler. Zararın sadece yüzde 20’si karşılandı. Yollar halen yapılmadı. Aşağıdan gitmenize imkan yok. Ana köprümüz hala yıkık. Büyükşehir Belediyesi’ne yol ve köprü için dilekçelerimizi verdik. Selden dolayı zarar gören grup yollarımızın yapılmasını talep ediyoruz” dedi. 
BANA BİZE SÖZ VERDİ
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un gelerek kendilerine söz verdiğini belirten Muhtar Turgut, “Biz biraz düzeltmeye çalıştık. DSİ yardımımıza geldi. Onun dışında yeterli hizmet göremedik. Bezirgan-Uğurlu bağlantısı da yapılmadı” dedi. Muhtar Turgut’a teşekkür ederek Maden Deresi’ne doğru yola çıktık. Maden Deresi adeta kaderine terk edilmiş. Geçen yıl gittiğimizle aralarındaki tek fark derenin yan taraflarına örülen taşlar. Geçiş için kullanılan köprü hala tehlike oluşturmaya devam ediyor. Taşlarla korunmaya çalışılan derenin yine ilk yağmurlarda taşmayacağının da garantisi yok.
GEÇİT VERMEYEN YOL
Daha sonra güzergahımız selin büyük darbe vurduğu Görele Mahallesi oldu. Geçen gelişimizde geçit vermeyen yola da pansuman tedbirler uygulanmış. Taşlarla örülen yoldan devam ediyoruz. Süngüt-Aktaş yolunda karşılaştığımız Mustafa Güç isimli vatandaş, bölgenin en sağlam altyapısının kendilerine ait olduğunu belirterek, “Bu yolu Ecevit döneminde ben yaptırdım. Yalpankaya Yolu’nu da yaptıran benim. Bölgedeki yolun asfaltını da Cevat Ayhan’a yaptırdık” dedi. 
SELZEDE VURGUSU
Yolumuza devam ediyoruz. Görele Mahalle Muhtarı Ergun Tiryaki, Kocaali’de olduğu için görüşemedik ancak daha sonra, “Mahallemizde felaketin izleri selzedeler için silinmedi. Mahallemizde 3 ağır hasarlı bina var ve bu konut sahiplerine hiçbir yardım yapılmadı. Biraz kanal, biraz da yol yapıldı. Büyükşehir Belediyesi bahar ayında yolları yapacağını söyledi” dedi. Bölgeye geçen yıl yaptığımız ziyarette hasar gördüğü için mühürlenen evi ziyaret ettik. Kapıda halen tutanak duruyor. Kayan bölge tamir edilmiş ama alt tarafta tehlike devam ediyordu. Ziyarette gözlemleyebildiğim en önemli olay hala yaraların sarılmamış olmasıydı. 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2020, 17:54
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER