Geyve Ayvası’na bir tescil de Avrupa’dan

Daha önce Türkiye’de tescillenen Geyve Ayvası bu kez Avrupa’dan coğrafi işaret aldı 

Geyve Ayvası’na bir tescil de Avrupa’dan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin ülkedeki tarımsal faaliyetlerinin desteklenmesine ilişkin coğrafi işaretler adı altında başlattığı uygulama sonrası Geyve Belediyesi’nin yaptığı başvuru ile Geyve ayvası coğrafi işaret aldı.

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya Haziran ayında, coğrafi işaret almak için 3 yıldır yürüttükleri çalışmanın neticesinde Geyve Ayvası’nın coğrafi işaret almaya hak kazandığını duyurmuştu. 

AVRUPA TANIYACAK
Bölgede yetişen ayvanın tahlillerinin yaptırıldığını, bilimsel çalışmaları tamamlanarak belgeyi almaya hak kazandıklarını aktaran Kaya, Avrupa'ya daha rahat götürülebilmesi adına Avrupa Birliği içerisindeki coğrafi işaret uygulamasına da başvuru yapacaklarını ifade etmişti.

MÜJDEYİ DUYURDU
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce dün sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile Geyve Ayvası’nın Avrupa Birliği coğrafi işaretini de aldığını belirterek ; “Geyve Ayvası coğrafi tescil belgesini aldı. Ayvamızın tescillenmesinde emeği geçen Sakarya Ticaret Borsası ve Geyve Belediyesi'ne teşekkürlerimi sunuyorum. Geyve Ayvası artık tüm dünyada tanınacak” ifadelerini kullandı. 

HASAT YAPTILAR
Alınan belge sonrası Geyve’ye giden Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce coğrafi olarak tescillenen Geyve ayvasının hasadına Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı ve Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya ile birlikte katıldı.  Serkan OK

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2020, 17:15
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER