Geyve’den Atatürk çağrısı!

Siyasi partilerin Geyve ilçe başkanları, ilçede yapılan Geyve Meydan Projesi nedeniyle Atatürk Anıtı’nın yerinin değiştirileceğine tepki göstererek hemşerileri olan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’ye çağrıda bulundu

Geyve’den Atatürk çağrısı!

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan Geyve Meydan Projesi için geçtiğimiz haftalarda temel atma töreni yapıldı. Proje içerisinde Geyve’yi temsil eden Ayva için heykel yapılacak. Ayva heykelinin, 60 yıl önce yapılan Atatürk Anıtı’nın olduğu yere yapılacağı söylenirken, anıtın da başka bir yere taşınacağı öngörülüyor. CHP Geyve İlçe Başkanı Gürkan Kar, İyi Parti Geyve İlçe Başkanı Yusuf Baran, Saadet Partisi Geyve İlçe Başkanı Fikret Özer, DEVA Partisi Geyve İlçe Başkanı Murat Demir ve Yeniden Refah Partisi Geyve İlçe Başkanı Halil Gül, Atatürk Anıtı’nın yerinin değiştirilmemesi için ortak basın açıklaması yaptı. 

‘PROJEYİ ÖNEMSİYORUZ’
Yapılan ortak açıklamada, “Büyükşehir Belediyemizin ilçemizin gelişimi, güzelleşmesi için başlatmış olduğu ‘Geyve Meydan Projesi’ni önemsiyor ve olumlu karşılıyoruz. Şehirler, tarihsel gelişim sürecine bağlı olarak kültürlerini ve toplumsal değerlerini geleceğe taşıdığı sürece kabul görürler. Bu anlamda ilçemizin en değerli ürünü ‘Ayva’nın geniş kitlelerce bilinmesi ve tanıtılması, çiftçilerimizin emeklerinin karşılığını, hak ettiği değeri alması bir gerekliliktir. Ancak Geyve Meydan Projesi'nde bir değeri öne çıkarırken, bir başka değeri arka plana atarak önemsizleştirmek ilçemizin tanıtımı ve kamuoyundaki itibarı açısından uygun olmayacaktır” denildi. 

YER TEKLİFİNDE BULUNDULAR
Açıklamanın devamında, “Milli Mücadele'de büyük yararlılıklar ortaya koyan Geyve halkının, Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e olan saygısı ve vefasının bir göstergesi olarak 60 yıl önce Geyve Meydanı'na yaptırdığı Atatürk Anıtı'nın yerine, Ayva temalı bir heykelin getirilmesini doğru bulmuyoruz. Geyve'nin tanıtımına katkı sağlayacak Ayva temalı heykelleri ilçemizden geçen uluslararası D-650 Karayolu kenarına, Taraklı bağlantı yolunda Eşme kavşağına, Geyve Belediyesi Yöresel Ürünler Merkezi'ne veya Pamukova bağlantı yoluna konması daha anlamlı ve yerinde olacaktır. Biz siyasi parti temsilcileri olarak, Geyve halkının da aynı görüşte olduğunun bilinciyle, ilçemizdeki duygu birliği ve bütünlüğü açısından bu hassasiyetin gözetilmesini bu yanlıştan dönülmesini istiyoruz” ifadelerine yer verildi. Serkan OK 


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2020, 20:02
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Atila Demir
Atila Demir - 2 ay Önce

Her ne olursa olsun bir yörenin simgesi ayva dahi olsa o yöreyi kurtaran milli kahramanın yerini alamaz.Geyve elden gitseydi değil ayva heykeli dikmeyi Geyve'ye girmek için pasaportunuzun olması lazımdı.Geyve Atatürk'süz olamaz.Geyve'liler atasını kaldırıp oraya ayva heykeli koymaz,koydurmaz..Öyle birşey olamaz,olmamalı şiddetle kınıyorum.O zaman Alanya'da muz,Bursa'da şeftali, Tekirdağ'da kiraz, Ankara'da armut heykelleri mi olsun meydanlarda.Bir Atatürk'çü ve Vatanperver olarak şiddetle kınıyorum ve bunu tapacak olanlarında gün gelip pişman olacaklarına,hayırla yadedilmeyeceklerine inanıyorum.Ben o güzel Atam'ın büstünün önünden saygıyla geçtim,önünde şiir okudum ve onu öptüm onunla gurur duydum.Her 10 kasım'larda ağladım.Onun varlığı bile her gittiğimde,her gördüğümde bana onur ve gurur verdi.Eğer kaldırırlarsa hergün onlara beddua ederim varsada hakkımı helal etmem.Bu işin ne şakası ne bir mazereti olamaz!Ayva heykelini koyacak yer mi yok?

Hakan
Hakan - 2 ay Önce

Adamlar öyle kararlı ki o ayva heykelini koymaya, diyorlar ki Atatürk'ün ayvayı ısırdığı temalı bir heykel tasarlayalım her iki tarafında gönlü olsun diyorlar, böyle uçtular yani.Nerede görülmüş liderinin heykelini kaldır yerine ayva heykeli dik yazık be.

Ferhat
Ferhat - 2 ay Önce

Mhp ilçe başkanı neredeymiş çakma milliyetçiler binalarının önüne erdoğan heykeli diksin mhp'liler yakışır onlara.