Geyveli vatandaşlardan "Anıt" tepkisi

Geyve Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan 60 yıllık Atatürk anıtı, Meydan Projesi kapsamında Belediye binasının önüne taşınıyor. Onun yerine ise ilçenin sembolü Ayva temalı heykel geliyor.

Geyveli vatandaşlardan "Anıt" tepkisi

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Geyve Meydan Projesi'nde çalışmalar aşama aşama devam ediyor. Geyve Sinanbey Camii çevresi ile başlayan çalışmalar, Hükümet Konağı'nın ve askerlik şubesi binalarının yıkılmasıyla devam etti.

Çevre düzenlemelerinin ardından son aşamada, Geyve Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk anıtı, belediye binası önüne taşınacak. 

Milli Mücadele'nin mihenk taşı, Kuvay-ı Milliye'nin merkezi Geyve'de, bu tarihi onuru yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak için Türkiyenin önde gelen sanatçılarından Hüseyin Gezer tarafından tasarlanan Atatürk anıtı 15 Haziran 1961 günü düzenlenen törenle açılmıştı. Geyve halkı, Geyve Meydan Projesi kapsamında Atatürk anıtının belediye binası önüne taşınmasına sıcak bakmıyor.

Geyveliler, "Ayva'nın tanıtımı, ilçemiz için elbette önemli. Ancak; 700 yıldır ezan sesi dinmeyen, Milli Mücadele'de büyük bir direniş göstererek düşman işgaline uğramayan Geyve'mizde; herkes meydandan geçerken, Atatürk anıtına baktığında onurla geçmişini hatırlıyor ve gurur duyuyor. Bundan dolayı 60 yıldır ilçemizin gurur abidesi haline gelen Atatürk anıtının meydandan kaldırılmasını istemiyoruz. İlçemizin simgesi durumundaki Ayva'nın tanıtımı için Alifuatpaşa'da D-650 karayolu kenarına ve Eşme kavşağına ayva temalı heykelin yapılması daha yerinde olacaktır" ortak görüşünde birleşiyor.

banner3
YORUM EKLE