Hendek'te yatırım zamanı

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, Haber Koordinatörümüz Günay Yazıcıoğlu’na yaptıklarını ve yapacaklarını anlatarak çarpıcı mesajlar verdi.

Hendek'te yatırım zamanı

Deprem eylem planı kapsamında toplu konut, yerinde dönüşüm projelerini anlatan Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, D-100 rekreasyon ve şehir içi ulaşımını da kapsayan projelerini anlatırken, “Hendek’te yatırım zamanı başlıyor. Şehrimizin çehresini değiştirecek vizyon projelerle Hendek Sakarya’nın en modern ve gelişmiş kenti olacak” dedi.

-    Cumhur ittifakının MHP kanadından aday adayı olmuş, aday gösterilmeyince Büyük Birlik Partisi’nin adayı olarak seçime girmiştiniz. Eski partinize kırgın mısınız?

MHP’YE NE KIRGINIM NE KÜSKÜN
MHP’ye kırgın değilim. Ben yaklaşık 8-10 yıla yakın Hendek’te MHP’nin ilçe başkanlığını yaptım. Seçime AK Parti ile birlikte girilmiş, tercih AK Parti’den yana kullanılmış. Bu benimle ilgili bir tasarruf değil. O nedenle ne küskünüm, ne kırgın. Ben bu görevi en iyi şekilde yapacağıma inandığım için BBP’den aday oldum ve Hendek halkı benden yana tercihini kullandı. Son derece mutluyum. Beni bu göreve layık gören Hendek halkımıza layık olduğu en güzel hizmeti vermek için buradayım. 

-    BBP’den belediye başkanı seçildikten sonra parti değiştireceğinize dair söylentiler çıktı. Değiştireceğiniz doğru mu? Değiştirirseniz bu hangi parti olur?

GİDECEĞİM YER MHP OLUR 
Parti değiştirmeyi düşünmüyorum. Partim ile ilgili bir sorunum yok. BBP’nin Genel Başkanıyla da, İl Başkanıyla  da hiçbir problemimiz, sorunumuz yok. Taktir edersiniz ki erken konuşmak siyasette iyi bir şey değil. Ülkede her an siyasi konjektör değişiyor. Bundan birkaç yıl önce AK Parti ve MHP ittifak yapacak diye bir şey söyleseydiniz hiç kimse inanmazdı, ama şimdi bakıyorsunuz doğru olanı yapıyorlar. İyi bir ittifak var. Bizimde bugünler belki geçerim, öyle yapacağım, böyle yapacağım demem doğru değil. Ama kesinlikle de geçmeyeceğim, böyle bir şey olmaz demem de yanlış. Eğer bir partiye geçeceksem bu MHP’den başkası olmaz bunu söyleyebilirim.

-    Nasıl bir belediye devraldınız? İktidar partisinden olmadığınız için projelerinizi hayata geçirmekte, dolayısı ile hizmette sıkıntı yaşıyor musunuz? 

“HİZMET EDİLMİŞ Kİ BORÇ YAPILMIŞ”
Elimizdeki kısıtlı imkanlara rağmen, kısa sürede güzel hizmetler yaptığımızı düşünüyorum. Çalışan adam borç yapar. Ben burada bizden önceki belediye başkanlarına ‘borç yaptınız, Hendeği borç batağına sürüklemişiniz’ demedim. Çalışmışlar ki borç yapmışlar. Şuan ben elimdeki imkanları en iyi şekilde kullanıp, hizmet ediyorum.

UYUM İÇİNDE ÇALIŞIYORUZ
Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce dahil, tüm ilçe belediye başkanları ile uyum içinde çalışıyoruz. Uzun yıllar MHP ilçe başkanlığı yaptığım için, siyaseten birçoğunu yakından tanıyorum zaten. Belediye başkanı seçilmemin ardından tüm belediye başkanlarımızı tek tek ziyaret ettim. Başta Büyükşehir Belediye Bakanımız Ekrem Yüce olmak üzere, AK Partili belediye başkanlarımız da bana başka bir partinin belediye başkanıymışım hissi yaşatmadılar. Ortak paydamız bu memlekete hizmet ise siyasi farklılıklarımızın da sorun olmayacağının mesajını verdik bu ziyaretlerle. Hem büyükşehir, hem iktidardan bir Geyve, Akyazı, Karasu ne kadar destek alıyorsa, bende o kadar destek alıyorum. Bir ayrıcalık hissi yaşamadım.

-    Birazda Bizim Turgut’tan bahsedelim. Hendek halkı dahil, tüm Sakarya Bizim Turgut’u sevdi ve benimsedi. Bizim Turgut nereye doğru gidiyor? Hedefi ne?

“HENDEK DIŞINDA BİR HEDEFİM YOK”
Bizim Turgut çığ gibi büyüyor, aslında bu büyümeden de korkuyorum. Benim dışımda bir dünya insan beni farklı yerlere büyükşehire, milletvekilliğine yakıştırıyor. Onlara da şunu söylüyorum, ‘benim Hendek’ten başka bir hedefim yok.’ Bir dönem, iki dönem Allah ne nasip ederse, ben doğup, ekmeğini yediğim Hendek’e hizmet etmek istiyorum. Bizim Turgut Hendek sınırlarını aştı, Sakarya’nın da Bizim Turgut’u oldu. Bu noktada son derece memnunum. Allah razı olsun bizi sevenlerden.

-    Birazda hizmetleriniz ve projelerinizden bahsedelim. 7 aylık belediye başkanlığınızda neler yaptınız? 

ORTAK AKILLA, ŞEFFAF VE ADİL 
Görev süremizin 7’nci ayında adil ve şeffaf bir yapıyı kalıcı hale getirdik. Kaynakların yerinde ve etkin kullanımına büyük önem verdiğimiz gibi, vatandaş memnuniyetini esas alan tüm çalışmaları planlı ve koordineli bir şekilde hayata geçiriyoruz. Tüm bunları yaparken Hendek Belediye meclisimiz başta olmak üzere il-ilçe genelinde bütün kurumlarla büyük bir uyum içindeyiz. Biz Hendek için mücadele ederken diğer ilçeleri de yakından takip ediyoruz. Hepimiz Sakarya için çalışıyoruz. Karasu, Geyve, Söğütlü hiç fark etmez; yatırım varsa ben Sakaryalı olarak mutlu oluyorum. 

DEPREME KARŞI TEDBİR 
Şehrimizi inşa ederken bütün yenilikleri takip ediyoruz. Akıllı kentler ve benzeri çalışmaları inceliyoruz. Şehircilik anlayışımızın temelinde depreme karşı tedbir var. Deprem gerçeğine karşı 5 aşamalı bir plan hazırladık. Öncelikli olarak bu planın alt yapısı imar ve şehircilik açısından 4 bin 200 denetim ve uygulama yapıldı. Mimar ve mühendislerimizle sürekli bir araya geliyoruz.  

TOPLU KONUT HAMLESİ 
Deprem gerçeği göz önünde bulundurularak başlattığımız toplu konut projemizle yepyeni güvenli bir şehrin temellerini atacağız. Toplu konut projemizle ilgili proje tanıtım ofisimizde bilgilendirmeler yakında başlayacak. Toplu konut projemiz tamamen halkımızın yararına uygun olacak şekilde projelendirildi. Faizsiz bir sistemle vatandaşlarımızı konut sahibi yapacağız. 

YERİNDE DÖNÜŞÜM 
Deprem eylem planı kapsamında diğer projemiz Kemaliye mahallesinde uygulanacak olan yerinde kentsel dönüşüm. Bu dönüşüm mutlaka hayata geçecek. Kimseyi mağdur etmeden, vatandaşımızla el ele biz bunu başaracağız.  Kimsenin hakkını yemeden, gönül rızasıyla bu iş çözüme kavuşacak. Ardından yapı stoklarının tespiti ve güçlendirilmesi adına tek tip projeler hayata geçirilecek. Son olarak bilinçlendirme kampanyası da başlatacağız. Hendek Depreme hazır bir şehir olacak. 

SOKAKLAR ŞANTİYE GİBİ  
Hendek’te son 6 ayda 12 kilometre yeni yol açımı, 14,5 km. yol yenileme ve bakım, 181 km. stabilize yol bakımı, 31,5 km. yola malzeme serimi, 25 bin metrekarelik alanda kilitli parke çalışması, 11 bin metre uzunluğunda da yağmur suyu hattı çalışması yapıldı. Muhtarlarımızdan ve vatandaşlarımızdan gelen tüm talepleri dikkate alıp, öncelik sırasında göre çalışmalarımızı yönlendiriyoruz. İlçemizin bütün sorunlarına teyakkuz halinde parmak basıyor, kalıcı çözümle üretiyoruz.

AÇIK HAVA SİNEMASI 
Şehrimizin merkezinde bulunan Zeki Cömert Parkını kendi öz kaynaklarımızla yenilemeye başladık. Mevcut haliyle bu parkın devam ettirilmesi, böyle kalması mümkün değildi. Proje kapsamında içinde bebek bakım odası, kay kay pisti, çocuk oyun alanları, kafeteryalar olacak. Bu alanda bir de Açık Hava Sineması bu yaz hizmet vermeye başlayacak.  Ailelerin hoşça vakit geçireceği bir yeri ilçemizde kazandıracağız.
SOSYAL YARDIMDA ÖNCÜ BELEDİYE
Sosyal yardımlarda öncü bir belediye olacağız demiştik. Hiçbir vatandaşımız yalnız ve çaresiz değil. Bakın bin 177 vatandaşımız Hendek kart sayesinde alışveriş yaparken, bin 100 ailemize gıda yardımı, ev temizliği, nakdi yardım gibi yardımlar yapılıyor. Engelli kardeşlerimize de pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Engellilerin tüm ihtiyaçları karşılanırken, Engellere Kulaç atıyoruz projesiyle güzel bir dönemi geride bıraktık. Giysi kumbaraları ve sosyal yardım mağazası projesi hayata geçti. Kullanılmış giysiler toplanıp, yıkatılıp ütülendikten sonra mağazamızda ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor. Ve hatırlarsanız Düzce’de bir afet yaşandı. Yardım kampanyaları ve desteklerle afetzede vatandaşlarımıza yardımcı olduk. 

KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ
Sosyal ve Kültürel etkinliklerde sadece Sakarya’da değil bölgemizde bir Hendek farkı var hissediliyor.  Seminerler, Ramazan şenlikleri, Selman Dede Güreş ve Sünnet Şenliği, Kadına Şiddet eylemi, sergiler, Kick Boks Şampiyonası, 23 Nisan Çocuk Şenliği, 30 Ağustos ve 29 Ekim Kutlamaları, Fener Alayı programları, 15 Temmuz etkinliğinde fark yaratan bir Hendek var. Son 6 ayda düzenlediğimiz bu etkinliklere toplamda 90 bine yakın Hendekli katılım gösterdi. 

TARIMIN KALBİ HENDEK
Çiftçi kazanırsa ülkemiz kazanır parolasıyla üreticinin her zaman yanında olduk ve danışmanlık desteği verdik. Tarımsal alanda söz verdiğimiz tüm çalışmaları hayata geçirirken, Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünü kurduk. Diğer yandan Hendek Çok Amaçlı Fuar Alanında düzenlenen Sakarya 2’nci Tarım Hayvancılık Makinaları Teknolojileri ve Yem Fuarı Hendek’i tarımın kalbi haline getirdi. Bu fuara yaklaşık 70 bini aşkın kişi katıldı. 

FUARLAR YAPILACAK
Tarım fuarı bize ışık oldu. Önümüzdeki dönemlerde bu fuarların sayısının arttırılması ve Hendek’te yeni fuarların yapılması için çalışmalarımız sürüyor. Sakarya ile birlikte fuarcılık noktasında tüm gelişmeleri takip ederek adımlar atılması gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda ciddi plan ve hedeflerimiz var. Hendek profesyonel fuarcılık noktasında marka olacak. 

-    Gelecekte nasıl bir Hendek hayaliniz var? Bunun için ne gibi projeler hazırladınız? 

BİLİMSEL ARAŞTIRMA MERKEZİ
Projelerimize gelince, her alanda kendine hedef belirleyen bir Hendek Belediyesi var. İhtiyaçlar ve günümüz beklentilerine uygun, gerçekçi projelerle özellikle gençlerimize büyük önem veriyoruz. Bu anlamda vatandaşlarımızın modern ve taleplerini fazlasıyla karşılayabileceği 7/24 hizmet veren, içerisinde kütüphane, araştırma merkezi, ders çalışma alanları, grup eğitim sınıfları olan bir bilgi merkezi oluşturacağız. Hendek Bilimsel Araştırma Merkezini Hendek’e kazandıracağız. 

DOĞA TURİZMİNE CAN KATACAK MODEL
Turizmle ilgili bir dizi hedeflerimiz var. Doğa turizmi konusunda vazgeçilmez olan Hendek’te, yeşili koruyup, yeşil alanları arttıracağız. Hayata geçirmeyi planladığımız Gölyayla projemiz ile mesire alanı, konaklama, restoranlar ve festival alanlarının bulunduğu, yürüyüş ve çocuk oyun parkurlarının yer aldığı, dağ bisiklet şampiyonası ve paintball oyun alanlarıyla doğanın içinde yaşam merkezleri oluşacak. Orta vadeli projemizin startını 2020 yılında vereceğiz. 

ULAŞIM MASTER PLANI 
Hendek merkezinde yıllardır süre gelen bir trafik kaosu var. Artan araç sayısı ve günün şartlarına uygun yeniliklerin yapılmaması bu çileyi katladı. Bu soruna çözüm olarak Hendek Belediyesi olarak bir Şehir İçi Ulaşım Master Planı hazırladık. Yeni yollar, kavşak düzenlemeleri ve yeni otoparklar başta olmak üzere şehir trafiğine nefes aldıracak çalışmalarımız tamamlandı. Bu planı Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Koordinasyon Merkezine sunacağız.

HENDEK MEYDAN 
Hendek’e yakışır bir meydan projesi hazırladık. İçinde aktif yaşam alanlarının yoğun olacağı bu meydanda Hendek’e yakışır nitelikte oyun alanları, yeşil alanlar, oturma alanları, kafeterya ve spor alanları olacak. Projemiz kapsamında her yaştan vatandaşımızın vakit geçirebileceği, sosyal ve kültürel tüm ihtiyaçlarına cevap bulabileceği, işte bu benim şehrim diyebileceği marka bir şehir oluşturacağız. Hendek meydan projemizde tüm detaylarıyla hazırlandı. 

D-100’E MODERN YÜZ 
Biliyorsunuz D-100 Karayolu ilçemizin ortasından geçmektedir. Bu alanda ne yapabiliriz uzun yıllardır planlarımız vardı. Yapacağımız düzenleme çalışmaları ile ilçenin tamamını bütünleştirecek, modern, kaliteli ve çevreci bir görünüme kavuşturacağız. D-100 için alt geçit planlarımız var. Projemiz tüm alt yapısıyla hazır. 

ÇEHRESİ DEĞİŞECEK 
Yine D-100 ile ilgili sağlı ve sollu olarak rekreasyona tabi tutulması noktasında hedeflerimiz var. Hendek’e girildiğinde bir fark hissedilecek, ciddi yaşam alanları hizmete alınacak. Şehrin modern yüzü Hendek olacak.  Uzun vadeli bu projemiz için kurumlarla bir dizi görüşmeler yaptık.  Buna çılgın proje diyenler oluyor. Bu konuda hayalimiz var. Sakarya’nın giriş-çıkış kapısı bu şehrin misafirlerinin büyülendiği bir yer olacak. Hendek’in çehresi değişecek. 


-    Hendek’te çok büyük firmaların da içinde bulunduğu Sakarya’nın 2. OSB’si yer almakta. Burası Hendek için büyük bir nimettir diye düşünüyorum. Hendek bu nimetten faydalanabiliyor mu?

“SANAYİ VE ESNAFI KAYNAŞTIRACAĞIZ”
Hendek, kurulan 2. OSB ile sanayide hamle yapılmış, ancak sanayici ne Hendek esnafı ile ne de Hendek halkı ile kaynaştırılamamış. Bizim öncelikle Hendeğe yeni kaynaklar oluşturmamız lazım. Bunun içinde bugüne kadar yeterince faydalanılamamış olan OSB’den faydalanacağız. Bugün ne sanayiye iş yapan esnafımız var, ne iş gücü anlamında yeterli destek verilebiliyor. Şimdi bizim önceliğimiz sanayi ile Hendeği entegre etmek. 2. OSB ilçe merkezine sadece 7 km uzaklıkta ama arada sanki  700 km varmış gibi. Biz sanayi ile Hendek'in arasındaki bu mesafeyi kapatıp, kaynaştıracağız. 300 tane fabrikanın olduğu bir yerde esnafımız iş yapamamaktan şikayetçi. Bunları ortadan kaldıracağız, birbirimize destek olacağız.

-    5 yılın sonunda nasıl bir Hendek bırakacaksınız? 

GIPTA EDİLECEK
Tarihsel ve kültürel değerlerimizin ışığında, geleceği öngörerek yeni nesil şehircilik anlayışıyla şehrimizi geleceğe taşıyoruz. Hayata geçirilecek projeler sayesinde 5 yıl sonunda adından söz ettiren, gıpta edilen ve özellikle vakit geçirmek için başka şehirlere giden Sakaryalı hemşerilerimin Hendek’i tercih ettiği bir şehir inşa edeceğiz. Doğasıyla, ekonomisiyle, kültürü ve tarihi ile yaptığımız çalışmalar ve yapacağımız yatırımlarla altın çağını yaşayan bir Hendek bizi bekliyor.
 

Günay Yazıcıoğlu

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2019, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner21

izmir escort