Hizmette sıra Kaynarca’ya geldi

31 Mart'ta Kaynarca Belediye Başkanlığına seçilen Murat Kefli; görevdeki ilk aylarını, yaptığı hizmet ve faaliyetlerini, geleceğe yönelik proje ve hedeflerini Sakarya Yenihaber'e anlattı

Hizmette sıra Kaynarca’ya geldi

31 Mart'ta gerçekleşen yerel seçimlerde Cumhur İttifakının adayı olarak Kaynarca Belediye Başkanlığına seçilen Murat Kefli, görevdeki ilk aylarını ve hedeflerini Sakarya Yenihaber Gazetesi'ne anlattı. 

Yayın Koordinatörümüz Münir Ali Kara'ya konuşan Başkan Kefli merak edilenleri cevapladı. 

Özel röportajın tamamı şu şekilde: 

Seçim öncesinde aday olmayı bekliyor muydunuz? Teşkilatın ve dönemin belediye başkanı Zeynur Özel’in duruma bakışı nasıl oldu?

Aday olmayı elbette bekliyorduk. Kesin olmamak kaydı ile aday olmayı bekliyorduk. Teşkilatın bakışı da olumsuz olmadı. Mevcut Başkanımızın da içinde aday olmaması durumunda bir burukluk olmuş olabilir. Ancak Başkanımız bunu hiçbir şekilde seçim çalışmalarına yansıtmadı. Birlikte çalışma konusunda da biz teklifte bulunduk ancak kendisi geride kalmayı tercih etti. Kendisinin de bu süreçte olumsuz bir tavrı olmadı.

Seçim sürecinde Cumhur İttifakı ile uyumlu çalışabildiniz mi?

Uyumlu çalıştığımızı düşünüyoruz. Elbette ki bazı olumsuzluklar oldu. Biz en azından teşkilat düzeyinde Cumhur İttifakı ile uyumlu çalıştığımızı düşünüyoruz.

Seçim sonrasında Cumhur İttifakı’na bağlı kaldınız mı? Seçim sonrasındaki ilk meclis gündeminde görev bölümü yaparken istişarede bulundunuz mu?

Seçim sonucunda kesinlikle Cumhur İttifakı’na bağlı kaldık ve bağlılığımız da devam edecek. İlk Meclis öncesi MHP ile istişarede bulunduk. Teşkilatların görüşü doğrultusunda görev bölümü yaptık. Meclis kararlarımızın çoğunu da oy birliği ile almaya gayret ediyoruz. Bundan sonraki süreçte MHP’li arkadaşlarımız doğrularımızın yanında yanlışlarımızın da karşısında yer alıyor. Ki zaten kendi partimizden seçilen arkadaşlarımız için de bu durum geçerli. Bu şekilde olması bizim hata yapmamızın da önüne geçiyor. Bu şekilde olması bizim de işimize gelir.


İLK DOKUNUŞ TRAFİK SORUNUNA 

Göreve gelince ilk icraatınız ne oldu?
Bizim seçim sonrasındaki ilk icraatımız vatandaşın kullanmadığı arsaları ücretsiz otopark haline getirdik. İlçe merkezindeki dört arsayı ücretsiz otopark yaptık. Şimdiden bu otoparkların sayesinde ilçe içindeki trafikte bir rahatlama oldu. Önümüzdeki süreçte otoparkların alışkanlık haline gelmesi ile şehir içindeki trafiğin daha da rahatlayacağını düşünüyoruz. Ağırlıklı olarak mevcut durumu kontrol ettik. Mali ve idari kadroyu gözden geçirdik. Hemen kadro değişikliği yapmadık. Ancak acil düzenlemeleri yaptık. Mahallelerde devam etmesi gereken işleri sürdürdük. Bu süreç içerisinde de çevre temizliği, okul düzenlemesi, Kur’an kurslarımızda elimizden gelen düzenlemeleri yaptık.
Kaynarca’nın acil ihtiyaçları neler?
Kaynarca’nın bir numaralı ihtiyacı kanalizasyon şebekesinin yapılması. Artıma tesisinin yapılması. Kaynarca’da kanalizasyon yok. Sonrasında ilçenin ortasından geçen Seyran Deresi’nin genişletilmesi ve çevre düzenlemesinin gerçekleşmesi. Bu derenin taşması geride kalan yıllarda bu derenin taşması felakete neden oldu. Buna benzer hayati sorunların çözülmesi için gayret edeceğiz. Önceliğimiz bu olacak
Kaynarca’da kültür ve sosyal hayat anlamında bir projeniz olacak mı? 
Elbette olacak. Eski belediye binamızı gençlik merkezi haline getireceğiz. Bununla ilgili çalışmamız sürüyor. Futbol sahamızın aydınlatmasını gerçekleştiriyoruz. Gazilerimize güzel bir mekan hazırlayıp, içinde bir tarihsel bir kent müzesi hazırlamayı düşünüyoruz. Yine kadınlarımıza yönelik bir sosyal donatı alanı hazırlayacağız. Sakarya’da tiyatrosu olan tek belediye biziz. Bunu daha da ileri götürmek için gayret edeceğiz. Burada hem milli birlik ruhunu yükseltecek, Kaynarcalılık bilinci oluşturacak oyunlar ön planda olacak. Uyuşturucu ile ilgili bir oyunumuz olacak. Kaynarca’da sosyal ve kültürel hayatın gelişmesi için çalışmalarımız sürecek.

‘PARTİLİ KİMLİĞİNİ 
KENARA BIRAKTIK’

Hizmet ederken dengeyi gözetiyor musunuz? Hizmet önceliğiniz ne?
Bizim hizmet önceliğimiz yol, ikinci önceliğimiz eğitim harcamalarımız. Diğer sosyal donatı harcamalarımız. Oy sıralaması yapmıyorum. Mesela en az oy aldığımız mahallemizin köy konağını en önce yaptık. Biz aciliyete bakarız. Seçim zamanında insanlar farklı gerekçelerle farklı kriterlerle oy vermiş olabilir. Biz seçim sonrasında partili kimliğimizi bir kenara bırakıp çalışmalarımızı vatandaşa hizmet doğrultusunda sürdürürüz. Biz hizmetin aciliyetine ve önceliğine bakarız. Gerisi seçim zamanı düşünülecek işler.
Kaynarca’nın geniş bir coğrafyada olması sizin hizmet etmenizi zorlayacak mı?
360 kilometrekare bir coğrafyada 24 bin kişilik nüfusa 45 mahalle muhtarlığı 149 parça yerleşim alanında hizmet veriyoruz. Mekanın bu kadar dağınık olması bizim için bahane olamaz. Kaynarca’da 600 kilometre mahalle yolu var. Bu sadece bize ait olan. Bizim sorumluluğumuzda olan yollar bunlar. 600 kilometre Kaynarca’dan Alanya’ya kadar gidebilir. Ancak biz talip olurken neye talip olduğumuzu biliyorduk. Sürdürülebilir bir şekilde yol sorununu çözmeye gayret edeceğiz. 
Belediyenin ekonomik durumu nasıl? Yeni kaynaklar mı bulmayı yoksa var olan kaynakları düzenli kullanmayı mı hedefliyorsunuz?
Bizim belediyemizin ekonomik durumu 36 milyon lira gibi bir borç yükümüz var. Biz mevcut kaynaklarımızı verimli kullanarak ve buna ek kaynaklar ekleyerek hizmet etmeye devam edeceğiz. 6 buçuk milyon piyasa borcumuzu 1 milyon civarına indirdik. Bu şekilde belediyeye güveni geri kazandırdık. Bunların yanında tasarruf tedbirleri de uyguluyoruz. Bu şekilde yatırım da yapabiliyoruz. İleriki günlerde belediyemizin borç yükünü azaltması sayesinde daha fazla hizmet etme imkanı da bulacak.


‘Kimseyi işten çıkarmadık’ 

Personel ile ilgili bir iyileştirme yaptınız mı?
Ben de ticaretten gelen bir adamım. Personelle ilgili gerektiği zaman, gerektiği kadar gerekli düzenlemeleri yapıyoruz. Kötü adam yoktur, onu değerlendiremeyen adam vardır. Metot uymaz, onu uyar duruma getirirsiniz. Onun çok ciddi bir düzenleme yapmadık. Personelimizi bazen uyarıyor bazen motive ediyoruz. Hiç işten çıkarma yapmadık. Birkaç arkadaşımızın emekliliği geldi. Biz olmasak da onlar emekli olacaktı. Onlara bir dahlimiz olmadı. Personel de vatandaş da bu durumdan memnun.
Yeni adam aldınız mı?
Yeni bir tek şoför aldık. Onun dışında hiçbir personel alımı yapmadık. Belediyenin durumu uygun oldukça ve personel ihtiyacı hasıl oldukça yeni kişileri işe alacağız. Bunun yanı sıra iş bulup farklı işletmelere yönlendirdiğimiz kardeşlerimiz oluyor. Sonuçta Kaynarca’nın tüm sorunu bizim derdimiz. Ancak imkanlar doğrultusunda hareket etmek zorundayız. 
Büyükşehir ile işbirliğiniz ne durumda? Kaynarca Büyükşehir’den hakkı olanı alabiliyor mu?
Biz göreve henüz yeni başladık. Büyükşehir Belediye Başkanımız da yeni. Ekrem Başkan’ın Kaynarca’ya bakışını olumlu buluyoruz. Kaynarca’nın bu zamana kadar hizmet noktasında hakkını alıp almadığını takdir etmek Büyükşehir Belediye Başkanımızın takdirindedir. Biz durumumuzu en uygun dille aktarıp hak ettiğimiz hizmeti almayı hedefliyoruz. Ekrem Başkan’ın da Kaynarca’nın aksayan noktalarının neler olduğunu biliyor. Büyükşehir’in etkisi önümüzdeki süreçte daha fazla hissedilecektir.

‘Devlet kurumlarıyla
uyumlu bir şekilde
ilişki kurabiliyoruz’

İktidar Belediyesi olmanın ne gibi bir avantajını hissediyorsunuz? Genel bütçeden pay alabiliyor musunuz?
Biz iktidar belediyesinin avantajını görüyoruz ve görmeye de devam edeceğiz. Devlet kurumları ile daha uyumlu ilişki kurabiliyoruz. Bakanlıkların kapısına gittiğimizde çok rahat ulaşabiliyoruz. İktidar belediyesi olmasak makamlara ulaşmada güçlük çekebilirdik. Şimdi ise öyle bir sıkıntımız olmuyor. Sıkıntılarımızı doğru noktalara doğru şekilde iletebiliyoruz. Bu da iktidarın gücünün Kaynarca’ya olumlu yansıması şeklinde sonuç veriyor. Önümüzdeki süreçte bu durum çok daha iyi hissedilecek. 
Ulaşıma kalıcı çözümler bulacağız
Kaynarca-Adapazarı arasındaki ulaşımla ilgili bir düzenlemeniz olacak mı?

Bu konu ile ilgili bayağı bir mücadelemiz oldu. Olacak da. Halk otobüslerimizin belli bir kısmını düzene soktuk. Vatandaşımızın daha rahat bir şekilde ulaşım sağlaması için halk otobüsü esnafımızla vatandaşımızla ve Büyükşehir belediyemizle birlikte kalıcı bir çözüm sağlayacağımızı düşünüyoruz.

Kaynarca’ya gelecek yatırımcılara bakış açınız ne? 
Biz Kaynarca’ya gelecek bütün yatırımcılara gerekli her türlü desteği sağlıyoruz. Mobilya İhtisas OSB’de yatırımcılar faaliyetlerine devam ediyor. Yine SAMİKOOP’ta faaliyet gösteren küçük yatırımcılara desteğimizi sağlıyoruz. Biz kanunlar dairesinde şehrimizin dengesini bozmayacak şekilde, üzerine düşen yükümlülükleri yerine getiren tüm yatırımcılara destek oluyoruz. Ancak kanun dışında bizden esneklik bekleyene de sıcak bakma şansımız yok. Bizim önceliğimiz para değil. Kaynarca. Kaynarcalı bize kendi geleceğini emanet etti. Biz Kaynarca’nın ve Kaynarcalının çıkarını düşünmek zorundayız. Ne olursa olsun ilçeye para gelsin diyemeyiz. Kaynarca’ya yapılan yatırımlar tamamlandığında 8-10 bin civarında gencimiz iş bulmuş olacak. Biz de kendimizi buna hazırlıyoruz.

‘Ego ile değil
istişare içinde
çözüm üretiyoruz’

Altı aylık süreç içinde yanlış yaptığınızı düşündüğünüz bir şey oldu mu?
Zaman içinde elbette düşüncelerimiz değişiyor. Biz dediğim dedik yapıda bir yönetici değiliz. Yanlış olduğunu ya da istediğimiz sonucu vermeyeceğini düşündüğümüz işlerden vazgeçtiğimiz oldu. Ego ile değil istişare ile idare eden bir yapıda olacağımızı söylemiştik. Bu şekilde de gidiyoruz. Bir projeye girişmeden önce etraflıca düşünüp karar veriyoruz. Süreç içinde başlamaktan vazgeçtiğimiz ya da ertelediğimiz işler oldu. Bundan sonra da yanlış sonuç vereceğini düşündüğümüz şeylerden geri adım atmaktan çekinmeyiz.
Siz göreviniz sonunda ne ile anılmak istiyorsunuz? Aklınızdaki en büyük proje ne? Murat Kefli’nin en büyük hayali ne?
Temiz çevre, güzel bir şehir düzenlemesi, vatandaşın zamanını rahat bir şekilde geçirebileceği sosyal donatı alanlarının mimarı olarak anılmak istiyorum. Aklımızda pek çok büyük proje var. Eğer bu şehirle ilgili hayalimiz olmasaydı aday olmaz, yola çıkmazdık. Sahilimizde çok ciddi bir düzenleme yapacağız. Kaynarca çok ciddi bir turizm dinlenme alanı olacak. Burayı planlı ve dinlenme alanına uygun bir alan haline getireceğiz. Para önceliği olmadan Kaynarca’mızın düzenli gelişmesine katkı sağlayacağız. Acarlar Longozu’nda düzenleme düşünüyoruz. Bu alanın doğal güzelliğini bozmadan geleceğe bırakmak istiyoruz. Biz yaptığımız hayırlı işlerle anılacağız. Gelecekte Murat Kefli doğaya saygılı bir Kaynarca sevdalısı olarak anılacak. 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2019, 13:01
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER