İlçe başkanları Karasu Belediyesi için ne dedi?

31 Mart 2019 seçimlerinin ardından Karasu Belediye Başkanı seçilen İshak Sarı ve Belediyenin 6 ayını, Siyasi Parti ilçe başkanları değerlendirdi. İşte başkanların değerlendirmeleri:

İlçe başkanları Karasu Belediyesi için ne dedi?

‘Uyum içinde çalışıyoruz’ 
AKP İlçe Başkanı Hasan Yavuzyiğit, “Karasu’ya hak ettiği hizmeti getirmek ve iktidar gücünü yansıtmak için tüm kurumlar ile uyum içinde çalışıyoruz” dedi. Karasu halkının hizmet noktasındaki eksiklerini tespit ettiklerini söyleyen Hasan Yavuzyiğit, “Ortak akıl ve istişare yöntemi ile uyum içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun için doğru bir yol haritası belirleyip, gelecek hizmetleri hızlı bir şekilde ilçemize aktarmaya çalışıyoruz. Bizim şahsi menfaati olanlarla işimiz yok. Başkan İshak Sarı ile yıllarca birlikte yönetimde bulunduğumuz için kendi görev ve sorumluluklarımızı biliyoruz. Bu noktada tüm gayretimizle ve hakkaniyetle Karasu’nun ve belediyenin önünü açmak için gayret ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

- - - 

Kara’dan ittifak vurgusu 
MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara Karasu’nun diğer yerlere göre özel bir durumunun olduğunu söyledi. Kara, “Hem muhalefetteyiz hem de Cumhur İttifakı’nın ortağı konumundayız. Yanlışa tavır koyup, doğruyu teşvik ediyoruz” dedi. “Karasu Belediyesi Sakarya’nın en zor durumda olan belediyesi konumunda” diyen Başkan Kara, “Biz seçim meydanlarında ne söylediysek onun arkasındayız. Yapılan yanlışlıklar olduğunda bunları çekinmeden dile getiririz. Sonuna kadar da Cumhur İttifakı’na bağlı kalacağımızı taahhüt etmiştik. Bu duruşumuzdan bir adım geri atmayız. Ancak Karasu’nun çıkarları için de gereken neyse onu yapmak için mücadele ederiz” şeklinde konuştu. “Belediye çalışmalarını yakinen takip ediyor ve gerekli noktalarda fikirlerimizi beyan ediyoruz” diyen Başkan Kara, “Biz bir konuyu eleştirirken iyi niyet kriterine bakarız. İntikam duygusu ile belediye yönetilmez. Bunu seçim öncesinde de sonrasında da defalarca dile getirdik. İlk altı aylık süreçte yaşananlar bundan sonrası için belirleyicidir. Biz iyi niyetle her şeyin aşılabileceğini düşünüyoruz. Bundan sonra daha iyi bir Karasu için çalışma zamanıdır” ifadelerini kullandı. 

- - - 

‘Bir ileri üç geri’ 

Karasu’nun yıllardan bu yana iktidar beledisi tarafından idare edildiğini ancak benzer ilçelere göre çok daha kötü durumda olduğunu söyleyen CHP Karasu İlçe Başkanı Nurhan Aydın, “Bir ileri üç geri gidiyoruz. Karasu ne zaman iktidar nimetinden faydalandı” diye sordu.

SADECE İSİMLER DEĞİŞTİ
“31 Mart 2019 yerel seçimlerin üzerinden 6 ay geçti” diyen CHP Karasu İlçe Başkanı Nurhan Aydın, “Bu 6 ayın bir değerlendirmesini yapalım. Peki belediye başkanlığını muhalefet partileri değil de iktidar partisi kazandı. Üstelik bu beşinci dönemleri iktidar partisinin. Ne oldu? Hepsi iktidar Partisi'nin adamlarıydı fakat isimleri değişti. İlk dönem Ahmet Genç daha sonra Mehmet İspiroğlu ve şimdi de İshak Sarı. Peki 6 ay oldu. 6 aydır Karasu’da iktidar partisinin belediyesi ne gibi bir katkı sundu? Hangi hizmeti aldı, Karasulu? Sevgili Karasular kaybeden Karasu oldu. Bizim geleceğimiz çocuklarımızın geleceği oldu, 6 aylık süreçte” dedi.
GERİYE GİDİYORUZ
“Bir adım ileriye değil 3 adım geriye doğru gidiyoruz farkında mısınız” diyen Başkan Aydın, “Sahilimiz sahillikten çıktı. Kumsalı sardılar. Parayı veren beach yaptı. Yol yapmak bir belediyenin asli görevidir. Bunu dahi yapamadılar. Sayın Başkan ‘Birlikte çalışacağız, birlikte başaracağız’ demişti. Lakin öyle olmadı göreve gelir gelmez ilk icraatı Sosyal Demokrat kesimden olan arkadaşları işine son verdi. Peki bu işten atılanlar kaç yıllık işçi memur sözleşmeli personel? Bunlar kimin döneminde ne zaman işe alındılar? Sayın Başkan ‘Batık bir belediyeye talibiz ve kurtaracağız’ demiştiniz. Bunu derken işçilerin işine son vererek belediyeyi böylemi kurtaracaksınız” diye sordu.
ŞEFAF BELEDİYECİLİK
Belediyenin şeffaflıktan uzak olduğunu da iddia eden Aydın, “Sayın Başkan şeffaf bir belediyecilik vadi vermiştiniz. ‘Zerre taviz vermeden halka hesap vereceğiz’ demişsiniz. ‘Tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyacağız’ demiştiniz. ‘Asla ve asla kafa bulandıran hiçbir işin içinde olmayacağız’ demişsiniz. Verdiğiniz vaatlerin sözlerin kaçını yerine getirebilirsiniz 6 ay sürecinde? Sayın Başkan ne balıkçının bir barınağı var ne gençlerin bir sosyal alanı var! Çiftçiler için ne yaptın’ demişsin Peki siz ne yaptınız, bu projelerle ilgili bir adım attınız mı” şeklinde konuştu. 

- - - 

‘Kim olsa bu 
şekilde yapacaktı’

Karasu Belediyesi’nde bir işçi şişkinliğinin seçim öncesinden bu yana bilindiğini ve kadro revizyonunun yapılmasının şart olduğunu söyleyen İyi Parti Karasu İlçe Başkanı Bahattin Topal: Pek çok kişinin canı yandı. İşten çıkarılanları şahsi olarak değerlendirmezsek revizyon yapılması gerekliydi.

REZİVYON ZORUNLUYDU
Seçim öncesinden bu yana işçi sayısının fazlalığının gündemde olduğunu söyleyen İyi Parti Karasu İlçe Başkanı Bahattin Topal, “Seçimi bizim adayımız da kazansaydı hatta Mehmet İspiroğlu da kazansaydı işçi konusunda bir iyileştirme yapmak zorundaydı. İşçilerin işten çıkarma şeklini eleştirebiliriz. Ama işçi sayısında azaltma yapılması şarttı. Bu konuda İshak Sarı yönetimine yapılan eleştirilerin insaf ölçüsü içinde kalması gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.
DAHA ELZEM YERLER
Karasu’da ağır bir kredi yükü olduğunu ve bu yükün ertelendiğinin açıklanmasının hemen ardından bir asfalt çalışması başladığını söyleyen Topal, “Karasu’da bir şekilde asfalt çalışmasının başlaması sevindirici. Ancak asfaltın başladığı nokta o kadar da önemli değildi. Karasu’da hiç asfalt görmemiş yerler vardı. Buralardan başlamak daha mantıklı olurdu. Asfalt çalışması en çok görünecek yerden değil en çok ihtiyacı olan yerden başlamalıydı” ifadelerini kullandı.
SİYASİ BAKILMAMALI
Seçim sürecinin geride kaldığını dile getiren Başkan Topal, “Karasu ne çektiyse siyasi çekişmelerden çekti. Biz iyi yapılan şeylerin yanında yer alacağız. Bakış açımız, önceliğimiz Karasu olmalı. Karasu’da ilk altı aylık dönemde elbette eleştireceğimiz çok nokta var. Ancak yeni göreve gelen başkana biraz zaman tanınması gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.
İKTİDARIN GÜCÜ
Seçim öncesinde İshak Sarı’nın sıklıkla iktidarın gücüne vurgu yaptığını hatırlatan İyi Parti İlçe Başkanı Topal, “Makamlar ağlama yeri değildir. Seçim öncesindeki tabloyu herkes biliyordu. İshak Sarı yedi yıllık ilçe başkanı olarak çok daha iyi biliyordu. Şimdi seçimi kazanıp, iş yapamaz hale gelirlerse bunun açıklaması olmaz. ‘İktidarın gücü’ diyerek seçimi kazandınız. Biz de tüm Karasu halkı da iktidarın gücünü görmek istiyor. Bunu göstermek de sizin boynunuzun borcudur” şeklinde konuştu. 

- - - 

Karasu için yapılan 
doğruları alkışlarız

Geride kalan altı aylık süreçte Karasu’nun seçim atmosferinden çıkamadığını söyleyen Büyük Birlik Partisi Karasu İlçe Başkanı Hasan Eminoğlu, bir an önce siyasi çekişmelerin bir kenara bırakılması gerektiğini söyledi.

GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ
“Büyük Birlik Partisi olarak doğruları alkışlarız yanlışları ikaz ederiz. Bizde ‘Aman hizmet yapamasın milletin tepsisini çeksin’ gibi siyasetten art niyet olmaz” diyen BBP Karasu İlçe Başkanı Hasan Eminoğlu, “6 aydır olan bitenleri izliyoruz. Şunu üzülerek söylüyorum ki senin Cumhurbaşkanımızın ‘Gönül Belediyeciliği’ söyleminden şu ana kadar Karasu’da hiçbir eser yoktur. Bu benim söylemem değil sokağın söylemidir. Belediyenin mali ve idari disiplini destekliyoruz ama mali disiplin yapacağız diye onlarca çalışanın ekmeğini aşını kırma hakkına sahip değiliz” dedi.
EMPATİ KURUN
İşten çıkarılan kişilerin zor günler geçirdiğini söyleyen Eminoğlu, “Acaba bu beyler akşam eve ekmek getirememek nedir biliyorlar mı? Ramazan'da işin çıkartılanları? Sizler empati yapın” şeklinde konuştu. Belediyeciliğin gönül işi olduğunu söyleyen Başkan Eminoğlu, “Biz temenni ederiz ki hani Cumhurbaşkanımızın en çok nefret ettiği gurur ve kibirden uzak olan herkesi kucaklayan kim ve nefret uyandırmayan belediyeden içeri girerken Parti'nin değil Karasu'nun belediye başkanı olan yönetici konumunda olunmalıdır Maalesef şu ana kadar bu izlenim ortalıkta yoktur. Büyük Birlik Partisi Hendek belediye başkanı sayın Turgut Babaoğlu bu portre yakışan bir başkan olarak görüyoruz. Temennimiz Karasu hoşgörülü kaybetmeden yönetirsin böyle kötü söylemlerle ulusal basına malzeme olmayalım” dedi.

- - - 

Coşkun: "Kırıcı olmayın" 
Saadet Partisi Karasu İlçe Başkanı Oğuzhan Coşkun, artık kırıcı ve ayrıştırıcı söylemlerin bir kenara bırakılması gerektiğini söyledi. Coşkun, seçimlerin geride kalmasının ardından herkesin ilçenin gelişmesi adına özveri ile çalışması gerektiğini ancak geride kalan altı aylık sürede bu konuda bir umut göremediklerini söyledi.
ÇEKİŞMELER TERK EDİLMELİ
Seçimlerden sonra da seçim havasının devam ettirilmeye çalışıldığını söyleyen Saadet Partisi Karasu İlçe Başkanı Oğuzhan Coşkun, “Güzel ilçemizin idarecileri yöneticileri kalbi Karasu’muzun iyi ve güzel günler geçirmesi için atan hemşerilerimiz artık kalp kırıcı aşağılayıcı kışkırtıcı ve itici konuşma ve hareketleri bir yana bırakıp asıl işiniz olan hizmet ve sosyal işlerimize bakalım. Meclis toplantılarında kirli çamaşırları ortaya döküp Türkiye'deki 960 ilçeyi geride bırakıp ilçemizi manşetleri taşıma yalım geçmişi yargıya bırakıp önümüze bakalım” dedi.
HERKES KUCAKLANMALI
İshak Sarı yönetiminden daha kucaklayıcı olmasını beklediklerini söyleyen Başkan Coşkun, “Biz rakip olmamıza rağmen seçimi kazanıp belediyeyi devre aldılar artık bizim ve tüm Karasu'nun belediyeye başkanısın. Seni başarın tüm Karasulara memnuniyet verir, yanlışların da hepimizi üzer. Bu vesileyle Mevla’m yardımcınız olsun. Hayırlı ve güzel hizmetler yapmayı nasip etsin” şeklinde görüş belirtti.

- - - 

‘94 ruhundan 
çok uzaklaşıldı’

Karasu’nun ciddi bir borç yükü altında olduğunu söyleyen Yeniden Refah Partisi İlçe Başkanı Muammer Adanur, “94 ruhu” olarak adlandırılan Milli Görüş Belediyeciliğinden uzaklaşmasının faturasının ödendiğini söyledi.

BORÇSUZ ALINMIŞTI
2014 yılında yürürlüğe giren Büyükşehir Yasası ile Karasu Belediyesi’nin borçlarının çok büyük bir kısmından kurtulduğunu söyleyen Başkan Adanur, “Büyükşehir Yasası ile borçların çok büyük bir kısmından kurtulmuştuk. Hatta gelirlerin de en üst düzeyde olduğu dönemdi. Şimdi neden bu halde olduğumuzu sorgulamak hakkımız. Makamlar ağlama yeri değildir. Belediyenin ne halde olduğunu bilerek göreve geldiniz ve hizmet vaat ettiniz. Şimdi gerekeni yapmakla yükümlüsünüz” ifadelerini kullandı.
İshak Sarı’nın eleştirilmesi için çok erken olduğunu da sözlerine ekleyen Adanur, “İshak Sarı iktidar partisinden seçildi. Elinde sihirli değnek olmasını beklemiyoruz. Ancak seçimden önce ifade ettiği gibi 94 Ruhuna uygun hareket edecekse başarılı olacaktır. Ancak çekişmeler içine girecekse ilçe bir beş yıl daha kaybetti demektir” şeklinde konuştu. 
 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER