İpek Yolu gün yüzüne çıkacak

Geyve tarihi ve kültürel mirasların gün yüzüne çıkartılması için başlanan çalışmalar kapsamında tarihi İpek Yolunda inceleme başlatıldı.

İpek Yolu gün yüzüne çıkacak

Geyve Ilıca Mahallesi yakınında bulunan ve yörede “Pazar yolu” olarak ta bilinen tarihi İpek Yolu ile ilgili inceleme-araştırma  çalışmaları  başladı. Kocaeli İli Koruma Kurulu görevlilerinden oluşan heyet önce Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya’yı makamında ziyaret ederek çalışmaları ile ilgili bilgiler verdi. Başkan Murat Kaya, İpek Yolu Belediyeler Birliği Başkanı kimliği ile yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Geyve İlçesinde Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından onarılan eserler konusunda bilgiler verdi.

KALINTILAR DOĞRU

Kocaeli Koruma Kurulu görevlileri Onur Kamiloğlu, Serhan Daltekin, Mustafa Urgan yapılan çalışma ile ilgili açıklamalarında, “ Geyve İlçesi sınırları içinde bulunan İpek Yolunun keşfi çalışmalarına başladık. Bir bölümünün tespit çalışmalarını tamamladık. Uygun hava koşullarının olduğu günlerde çalışmalarımızı tamamlayacağız. Yol üzerindeki kalıntılar yolun doğruluğunu kanıtlıyor.. Çalışmalarımızda yerel yönetimlerin destekleri bizlere ayrıca güç veriyor” ifadelerini kullandı. Namık CİHAN/GEYVE

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER