"Kabotaj Bayramı" Karasu'da kutlandı

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı nedeniyle Karasu’da tören düzenlendi.

"Kabotaj Bayramı" Karasu'da kutlandı

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı nedeniyle 1 Temmuz 2020 Çarşamba günü Karasu Yeni mahallede düzenlenen törene, Karasu Kaymakamı Aziz Mercan, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, İlçe Emniyet Müdürü Hakan İzmir, İlçe Jandarma Komutanı J.Bnb. Ahmet Tevfik Altunel, İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, Karasu Liman Başkanı Ahmet Akalan ve yerel basın katıldı.

ÇELENK BIRAKILDI

Program sonunda açıklama yapan Karasu Kaymakamı Aziz Mercan; “Bugün Denizcilik ve Kabotaj Bayramımızın 94. Yıl dönümünü büyük bir mutluluk ve gururla kutluyoruz. Bildiğiniz üzere Liman Başkanlıklarının olduğu tüm sahil bölgelerinde Denizcilik ve Kabotaj Bayramı törenlerle kutlanmaktadır. Yaşamış olduğumuz koronavirüs tedbirleri kapsamında bu yıl törenlerimizi maalesef sınırlı tutmak durumunda kaldık. Bu kapsamda, İlçe protokolümüz ile tekneyle Karadeniz’e açıldık. Deniz Şehitlerimiz anısına da bir çelenk bırakarak döndük. Bu yıl tedbirler kapsamında sadece bu töreni icra edebildik. İnşallah önümüzdeki yıllarda, geçmiş yıllarda olduğu gibi daha görkemli, daha katılımcı ve daha bir bayram havasında programımızı yapmayı umuyoruz. Bir kez daha, başta devletimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm deniz Şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyor, hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

94'ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ

Belediye Başkanı İshak Sarı ise; “Türkiye’de 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Yasası’nın, Türk Denizciliğinin bağımsızlığı ve denizciliğimizin geleceği açısından büyük önemi bulunmaktadır. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ve iki önemli boğaza sahip olan ülkemizde denizciliğin geliştirilmesini amaçlayan Kabotaj Kanunu, aynı zamanda milletimizin denizlerimizdeki egemenliğinin sağlanması anlamında da büyük önem arz etmektedir. Bu düşüncelerle, hayatını denizlerde kaybeden deniz Şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyor, tüm vatandaşlarımızın ve denizcilerimizin 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 94’üncü yıldönümünü kutluyorum” dedi.

Karasu Liman Başkanı Ahmet Akalan da aynı duygu ve düşüncelerle “Türk denizcilerinin ve milletimizin Kabotaj Bayramı kutlu olsun” ifadelerini kullandı. Akalan, Karasu’nun Karadeniz’de ticari hacmi gelişen şehirlerden biri olduğunu belirtti ve Karasu’nun önemli ticaret limanları arasında yer alacağını söyledi.   

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2020, 16:01
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER