Karasu’da çürük fındık istifası

Karasu Fiskobirlik Başkanı Ali Şakar, bazı tüccarların birliğe çürük fındık sattığını iddia ederek üzerine çıkan 67 bin liranın yarısını ödeyerek istifa etti.

Karasu’da çürük fındık istifası

Fındık tüccarı Çatalbaş ise, “Kendinizden eminseniz çıkar konuşursunuz” dedi

Yaklaşık 5 yıldır Fiskobirlik Karasu Başkanlığı görevini yürüten Ali Şakar, istifa ettiğini açıkladı. Şakar, “İstifa nedenim kesinlikle yorgunluk, meclis üyeliğim ya da Karsaş Yönetim Kurulu Başkanlığı değildir. Kooperatife Başkan olurken projem Karasu Fiskobirlik’in çıtasını Kocaali’den sonra ikinci sırayı yükseltmekti. İlk yıl da 140 ton, ikinci yılda 630 ton, üçüncü yılda 170 ton, geçen yılda 270 ton fındık anca alabildik. Bir türlü Karasulu 5500 tane ortağımızı kooperatife çekemedik. Olmadı beceremedim. Tüccar gibi fındığı çuvalladık, kapıdan aldık ve ödemeleri zamanında yaptık, yine olmadı” sözlerine yer verdi. 

MUBAYAA DÖNEMİ
Geçen yıl mubayaa döneminde yaşanan olayın kendilerini zor durumda bıraktığını söyleyen Şakar, “Sabrımı taşıran son olay geçen yılki mubayaa döneminde yaşadık. Karasulu fındık tüccarlarından bazıları yine Karasulu olan fındık üreticilerini kullanarak Fiskobirlik’e 7 tona yakın çürük fındık satmışlar. Bu olay sonucunda kooperatifimize 67 bin TL zimmet çıktı. Yarısını ödeyerek ayrıldım. Göreve geldiğimiz günden itibaren bir kuruşunu dahi zayi etmekten kaçındığımız kooperatifimize yapılan bu alçakça ticaret beni çok üzdü ve yıprattı” ifadelerini kullandı. 

İSTİFA GEREKÇESİ
Fiskobirlik Karasu Başkanı Ali Şakar’ın istifa gerekçesini açıkladığı basın bülteninde kullanılan ifadelerin tüm namuslu tüccarları zan altında bıraktığını söyleyen Tüccar Mehmet Çatalbaş, “Eğer bir şeyi tam net biliyorsanız, kendinizden eminseniz çıkar konuşursunuz. Yok emin değilseniz, genelleme yaparsanız herkesi zan altında bırakmış olursunuz. Eğer biri ya da birileri ahlaksızlık yapmış ve siz bunu saklıyorsanız ya o kişiden korkuyorsunuz ya da siz de o suça ortaksınız. Başkan demek sorumlu demektir. Başkan elbette başarıdan da başarısızlıktan da mesuldür” dedi.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2019, 10:31
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER