Mahkeme 24 parselin satış kararını durdurdu!

Kocaali Belediye Meclisinin Ağustos ayında yaptığı toplantıda Ahmet Acar’a 24 adet parselin satışı için yetki verilmişti. Millet İttifakı üyelerini Bölge İdare Mahkemesine yaptıkları başvuruda yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Mahkeme 24 parselin satış kararını durdurdu!

Kocaali Belediyesinin iktidar kanadı meclis üyelerinin oluruyla Ahmet Acar’a 24 adet parsel satışı için verilen yetkinin iptali için dava da Sakarya Bölge idare Mahkemesi kararını verdi. Bölge İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.  Belediye Meclis üyeleri Rıdvan Öner, Ayhan Çetinkaya ve Hasan Ali Kulaç’ın yaptıkları başvuruda, mahkemeye sundukları gerekçeler dikkate alındı. 
HUKUKA UYARLILIK
Sakarya 2. Bölge İdare Mahkemesinin tarafından alınan karar ile  satışı gerçekleştirilmek istenen 24 parselin satışında kamu yararının gözetilmediği vurgulandı.  Sakarya 2. Bölge idare mahkemesi aynı gerekçeli kararda Kocaali Belediye başkanının yetkisiz işlem yaptığına vurgu yaparak; “Bu durumda belediye taşınmazlarının satışı konusunda, mevzuat hükümleri uyarınca belediye encümeninin yetki verilmesi hukuka uygun ise de, belediye başkanına bu konuda yetki verilemeyeceğinden dava konusu meclis kararında hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır” denildi. 
 7 GÜN SÜRE
Bölge İdare Mahkemesi gerekçeli kararında; açıkça hukuka aykırı olduğu saplanan dava konusu işlemin uygulanması halinde bir çok belediye taşınmazının usulsüz devrine, tapuda ferağ verilmesine ve bazı kişiler bakımından hak kayıplarına neden olabileceğinden telafisi güç ve imkansız zararlara yol açacağı sonucuna varıldığı da vurgulandı. Konu ile ilgili olarak İstanbul Böle İdare Mahkemesine itiraz yolu açık olmak üzere 7 gün  süre verildi. Şerif Sarı
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2019, 17:08
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Feyyaz tat
Feyyaz tat - 12 ay Önce

Kocaali millet ittifakı meclis uyeleri
Satılan arsaların 1 ay öncesine kadar Milli Emlak’a ait oldugunu
Vergilere karşılık Kocaali Belediyesine alındıgını
Ve bu arsalarında raic bedelinde ustunde satıldıgını
Sarıştan gelen para ile selden zarar gören yol ve diğer giderlere harcandıgınıda belirtseydiniz keşke
Ama ozaman sizin yönlendirici gazeteciliginize yakışmaz değilmi?

Hacer demir
Hacer demir - 12 ay Önce

SIRADAKİ HABER