Mavi Bayraklı plaj  alarm veriyor

Karasu Plajı’nın kum çatlakları içinde olduğunu söyleyen Belediye Meclis Üyesi Cüneyt Taşkın Ekşi,  “Tescilli plajımız yaklaşık 10 gündür bu halde ve kimsenin içi sızlamıyor” diye konuştu. 

Mavi Bayraklı plaj  alarm veriyor

ÇÖZÜM BULUNMALI
Karasu Belediye Meclis Üyesi Cüneyt Taşkın Ekşi, Mavi Bayraklı Karasu Plajı’nın yaklaşık 10 gündür içler acısı durumda olduğunu söyledi. Ekşi, “ Ne yazık ki bu rezalet tabloya al bir çözüm bulunmadı. Hatta suç, çözüm bulamayan yetkililerde değil, sesini çıkartan biz de. Bu çirkin görüntü Karasu için bir eksidir. Karasu’da çoğu şey her geçen gün kötüye giderken, yaz sezonunun ortasında, turizm ile ön plana çıkmamıza engel olarak olan bu görüntünün tescilli plajımızda olması da manidar bir durumdur” dedi. Ekşi, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı’nın kötü görüntüye son vermesi gerektiğini de belirtti. 

OLUMSUZ ETKİSİ VAR
Açıklamasına devam eden CHP’li Meclis Üyesi Cüneyt Taşkın Ekşi, “Bu dar alandaki plajın durumu küçük bir şey gibi görünse de tatilciye ve Karasu’ya olumsuz etkisi büyük” dedi. “Yağmur suyu tahliye kanalının borusu bu plajdan denize veriliyor” diyen Ekşi, “Boruların çıkış yerine bir kanal yapılıp, direkt denizin içerisine doğru başka bir yerden verilse, bu çirkin tablo ve tahribat ortaya çıkmaz. Su tahliye kanalları yüzünden derinliği 2 metreyi bulan çatlak ve kum kaymaları oluştu. İnsanlar, Mavi Bayraklı Plajda nasıl denize girip, güneşlensin. Amaç insanları buradan kaçırmak mı, yoksa insanların tatil hakkını, inançlarla ters düşüyor diye ellerinden almak mı” ifadelerini kullandı. 

DOLGU İLE YÜKSELTİLDİ
Karasu Plajı’na dolgu yapılırken, kendilerini uyardıklarını belirten Ekşi, “Dolgunun park seviyesine kadar yükseltilmemesi gerektiğini söylemiştik. Fakat bize ‘Bunun bir formülü var’ dediler ve geçiştirdiler. Bilgisizlikleri başkalarını dinlemelerine de engel oldu. Yaklaşık 15 gün boyunca bu alanı kumla doldurup, üst limite çıkardılar. Şimdi ise en ufak bir rüzgarda bile kum dört yol ışıklara kadar gidiyor. Üstelik herkesi de mağdur ediyor” dedi. “Yağan şiddetli yağmur sonrası doldurulan kumun aktığını da sözlerine ekleyen Ekşi, “Eğer 200 metre Doğu ve Batı’daki kumsal seviyesinde olup, Sahil Park’tan denize merdivenle inilse ve plaj, parkın seviyesinin altında olsaydı, hiç bunlar yaşanmazdı” şeklinde konuştu.  

PARALAR DENİZE ATILIYOR
“Bizim anlattığımız şekildeki plajların örnekleri İstanbul, Akçakoca, Şile ve daha birçok yerde var” diyen Taşkın Ekşi, “Plajlar deniz seviyesinde ve insanlar rahatça denize girebiliyor” dedi. “Her büyük yağmurda bu tablo ile karşı karşıya kalacağız ve belediyemize büyük maliyetlere sebep olacak” diyen Ekşi, “Para yok diyorlarsa, paramızı denize atacak şekilde düzenlemeler yapılmamalı. Buraya 1-2 kepçe getirilip düzeltilebilir ve kumsal 1-2 gün içinde halkın kullanımına açılabilirdi. Böyle bir duyarsızlığı Karasu halkı ve tatilciler hak etmiyor. Bu çirkin tablonun metrelerce uzağında bir de sokak futbolu turnuvası yapıldı. Karasu’yu böyle mi tanıtmayı planladılar ve bu durumdan hiç mi rahatsız olup utanmadılar” diyerek açıklamasını sonlandırdı. 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2019, 11:52
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER