‘Kimsenin dostu ya da düşmanı değilim’

Ferizli Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu, Ferizli'ye dair projelerini ve hedeflerini Sakarya Yenihaber Gazetesi Yayın Koordinatörü Münir Ali Kara'ya anlattı

 ‘Kimsenin dostu ya da düşmanı değilim’

Görevi kendi partisinden bir isimden devralmış olmasından dolayı sıklıkla üstünde baskı hissettiğini söyleyen Ferizli Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu, “Kimsenin dostu ya da düşmanı değilim. Yapılan iyi şeyler de kötü şeyler de yapıldığı dönemde değerlendirilir” dedi. Gündoğdu, geride kalan 6 aylık dönemi Münir Ali Kara’ya değerlendirdi. 

Aday adaylık sürecinden aday olana kadar diğer aday adayları ile ve genel merkez ile ilişkileriniz nasıl oldu?
Daha önce iki defa daha aday adaylığımız mevcuttu. Dolayısıyla nasıl bir sürecin bizi beklediğini çok iyi biliyorduk. 15 aday adayı arkadaşımızın hiçbiri ile sorun yaşamadık. Hepsi kıymetli ve bu dava için ter dökmüş isimlerdi. Bu noktada güzel bir aday adaylık süreci geride kaldı. Zaten aday adayı olan arkadaşlarımızın büyük bir kısmı adaylık sürecinde de yanımızda yerini aldı. Yanımızda yer almayan arkadaşlarımıza da saygı gösteriyoruz. Onlara kendimizi daha iyi anlatacağımızı ve önümüzdeki dönemlerde kendilerinin dava bilinci ile hareket edeceğini umuyoruz. Genel Merkez ile ilişkilerimiz her aday adayının olması gerektiği çerçevedeydi. Birilerini bulup da torpil aramak yerine halktan aldığımız desteği Ankara’ya yansıttık. Planlarımızı anlattık. Genel Merkez de bizim adaylığımızı takdir etti ve seçim sürecine bu şekilde girmiş olduk. 
2014 seçimi çok düşük bir farkla partiniz tarafından kazanılmıştı. Bu seçim için endişelendiğiniz oldu mu?
Seçimi kaybedeceğimizi hiç düşünmedik. Aksine toplumdaki temiz siyaset talebini gördük. Bu talep karşısında Ferizli siyasetinde temiz bir sayfa açma zorunluluğu kendiliğinden vardı.. Allah bize bu güne kadar haram yemeyi nasip etmedi. Bundan sonra da yedirmesin dedik. Vatandaşımız da aslında bunu beklediğini ifade etti. Geçmişte siyaset tecrübesi olmayan, ancak yaptıkları işlerde kendini ispatlamış arkadaşlarla siyaset yapmaya karar verdik. Aldığımız netice de ne kadar doğru bir karar aldığımızı ortaya koymuştur. Halk bizi ne için seçtiyse onu yapmaya devam edeceğiz.


 ‘İTTİFAKA İNANAN
SORUN YAŞAMADI’

İttifakla hareket etmek sizin için bir avantaj mı oldu yoksa beraberinde zorluk getirdi mi?
Şüphesiz ki ittifaklar sorunsuz yaşanmaz. İki taraf da yara almadan, iki tarafın da kolu kesilmeden kan kardeş olunmaz. İlk anda canınız acır, kanınız dökülür ama sonunda ömür boyu sürecek bir kardeşlik hukuku doğar. Cumhur İttifakı da başlangıçta bu şekilde oldu. İlk anda her iki tarafta da bir rahatsızlık oldu. Ancak sabreden ve Cumhur İttifakı’na inanan insanlar süreci sorunsuz yaşadı. Biz de bu sorunları yaşayan değil çözen taraftaydık. Seçmenlerimize ve partililerimiz ittifak ruhunu anlattık. Karşı taraftan da benzer bir duruş gördük. Ayrıca bizim aday olmamız da Cumhur İttifakı’nın bir sonucudur. Çünkü MHP tabanının kabul etmeyeceği bir ismin Ferizli’de aday yapılması ittifak ruhuna zarar verebilirdi. Partimiz bu konuda da bir hassasiyet gösterdi. Ve diyebilirim ki sorunsuz bir seçim süreci yaşadık. Cumhur İttifakı Ferizli’de tam manası ile işledi.
Seçim sonrasında nasıl bir tablo ile karşılaştınız? Kendi partinizden bir isimden görevi devraldınız. Açıklamakta güçlük çektiğiniz ya da kamuoyu ile paylaşmanızın mümkün olmadığı tablolarla karşılaştınız mı?
Çok hassas bir konu bu. Kamuoyu da bu konuda çok ciddi şekilde üstüme geliyor. Elbette kendi partinizden bir isimden görevi devraldığınız için herkes sizin susmanızı bekliyor. Biz Allah rızası için bu göreve geldik. Kimseyi aklamaya ya da yaptıklarını saklamaya mecbur değiliz. Hak vardır. Sizin partili yapsa da bizim partili yapsa da haram haramdır. Biz bunu diyecek cesaretteyiz. Ancak bunu sokağa çıkıp haykırıp rezillik çıkarmak bizim karakterimiz değil. Belediye partilere göre şekil alan değil kanunlarla idare edilen bir kurum. Her dönem müfettişler gelip incelemelerini yapıyor. Bizden istedikleri her belgeyi şeffaf bir şekilde önlerine koyarız. Hukuken bir suç varsa onun da gereği bellidir. Biz kimsenin savunucusu ya da düşmanı değiliz. Kimseden intikam almak için göreve gelmedik. Biz hizmet etmek için buradayız. Kimsenin dostu ya da düşmanı değiliz. Gereken neyse yapılır. İyi yapan takdir görür kötü yapan ceza alır. Biz bu sorunlarla uğraşmak yerine Ferizli’ye nasıl daha iyi hizmet ederiz diye düşünmeye devam ediyoruz. Gündemimizde geçmişten hesap sormak değil Ferizli’yi bir adım ileri götürmek var.
Göreve geldiğinizde ilk işiniz ne oldu? Ya da ilk meclis toplantısı öncesinde gündemi neye göre belirlediniz?
Aslında gündem rutin olarak bellidir. Belediyeler yerleşik kurumlar olduğu için kişilerin ilk anda çok müdahalesi gerekmez. Sadece isimler konusunda size fırsat tanır. Eski meclis üyelerinin aldığı görevlerin yenileri ile değiştirilmesi gerekir. Encümen üyelerinin seçimi, OSB üyelerinin seçimi, komisyon üyelerinin tespiti. Sonrasında da belediye başkan yardımcılarını belirleme gibi konular olur. Bu konuda daha önceden aşağı yukarı fikirlerimiz oluşmuştu. Onun için çok da zorlanmadan, arkadaşlarımız ve ilçe teşkilatımızla istişare içinde hareket ederek görevlendirmeyi yaptık. 


‘İttifak desteklendi’

Cumhur İttifakı’nın diğer ortağı ile meclis öncesinde bir görüşmeniz ya da fikir ayrılığınız olduğu konuşuldu. Bu kalıcı bir soruna neden oldu mu?
Asla kalıcı bir sorun olmaz. İki liderin yukarıda kurmuş olduğu ittifak ruhu herkese görevler yüklüyor, sorumluluklar yüklüyor. Bu sorumluluk iki ilçe teşkilatı tarafından da tam olarak benimsendi. Seçim sonrasında da kimse şahsi menfaatini öne çıkarmadı. Herkes aksine centilmen bir tavır takındı. Biz seçim sonrasında önceki yönetimlerin yapmış olduğu hatalara düşmek istemedik. Bu da MHP kanadında saygı ile karşılandı. Sonuçta meclis kararları da buna göre verildi. Bundan sonra da uyum meclis çalışmalarına yansıdı. Halen bu uyum içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.


 ‘İşe mutfaktan başladık’

Yaz ayları hizmet ayları. Göreve geldikten sonra vatandaş İsmail Gündoğdu’nun belediye başkanı seçildiğini hissetti mi? İlk olarak nereden başladınız?
Mutfaktan başladık. Ehil arkadaşlarımıza görevler tevdi ettik. Görevini yapan arkadaşlarla yolumuza devam ettik. Fen İşleri Müdürlüğümüze bağlı garajımızdaki araçlarımızın tamir ve bakımlarını yaptık. Öncelikle kendimizi hizmete hazırladık. Sonra kollarımızı sıvadık ve sahaya çıktık. Seçim sürecinde vaat ettiğimiz hizmetlere giriştik. Vatandaşın sizin idari işleyişinizle pek işi olmaz. Vatandaş kendisine ne verdiğinize bakar. Ki doğrusu da budur. Maaşı ödemek, belediyedeki evrak işlerini kuralları ile yapmak, bütçe hazırlamak vatandaşı çok ilgilendirmez. Vatandaş belediye hizmetlerini gözü ile görmek ister. Biz de vatandaşımıza en adaletli şekilde hizmet etmek için öncelikleri tespit ettik. En fazla ihtiyacı olan en acil olan hizmetleri öne aldık. 
‘SÖZ VERDİK’
Ceylandere mahallemize bir ayrıcalık sağladık diyebiliriz. Çünkü seçim öncesinde en yüksek oyu aldığımız mahalleden hizmete başlama sözü vermiştik. Bu sözümüze istinaden Ceylander’ye bir torpil yaptık diyebiliriz. Büyükşehir eli ile yaptığımız bu hizmet Ceylandere’nin büyük bir sorununu çözmüş oldu. Ardından Bakırlı ve Akçukur mahallemizde asfalt süreci devam edecekti. Ancak Kocaali’de yaşanan sel felaketi nedeniyle araçlarımızı komşu ilçemize gönderdik. Ancak onların asfalt işleri sezon sonuna kadar tamamlanmış olacak. Yine bu mahallelerimize de Büyükşehir eli ile hizmet sağlamış olacağız. Tokat ve Seyifler mahallelerimizde çok keskin olan virajlarımızda yol genişletme çalışmalarımız yaptık. Ağacık mahallemizde seçim öncesi belediyenin sattığı arazi nedeniyle tarla yolları kapatılan vatandaşımıza “bu sorununuzu seçimden hemen sonra çözeceğiz” demiştik. O sözümüzü de derhal yerine getirdik. 

 ‘Yol problemimiz yok’ 

İlçe geçişlerinde genelde yol problemi çok oluyor. Abdürrezzak ve Kızılcaali arasındaki bağlantı yolu da bu sorunun yaşandığı yerlerden bir tanesiydi. Bu konuda hem bizim tespitimiz hem de vatandaşımızın talebi vardı. Geçici de olsa yolun bakımını yaptık. Problemli olan iki ilçe geçişimiz kaldı, en kısa zamanda onların da asfalt çalışmalarını Büyükşehir programına aldırmış ve tamamlamış olacağız. Ana caddemizdeki çöp konteynerlerini görselliği de önemseyerek modern görünümlü konteynerlerle değiştirdik. Bu da ilçemize farklı bir hava kazandırdı. Bunun yanı sıra belediyenin rutin işlerini de takip ettik. Bu konularda da aksama yaşanmaması için azami gayret gösterdik. Yabani ot temizleme, yol sulama, sineklere karşı ilaçlama, park ve bahçelerin bakımı, çöp toplama, sokak ve caddelerin süpürülmesi rutin şekilde devam etti. 
Gerek seçim dönemlerinde gerekse sonrasında halkımızın birçoğundan aldığımız şikayet tarla yolları ve tahliye kanallarının temizlenmesi konusudur. Ve 76 günlük seçim maratonunda 16 seçim mitingimizde verdiğimiz sözlerden biri 5 yılda taşlanmamış tarla yolu bırakmayacağız taahhüdümüz vardı. Çok şükür geride kalan 5 ayda vaadimizin yüzde 20 sini yapmış noktadayız. Allah nasip ederse mısır sezonundan sonra kanalların açılması ile alakalı çalışmalara başlayacağız ve inşallah çiftçimizi bir nebze de olsa sorunlarını çözmüş olacağız
Göreve geldiğimizde İş-Kur projeleri ile gelenlerle birlikte 110 kişi ile sürdürdüğümüz bu hizmetleri 38 kişi ile yapmayı başardık. 

Kocaali’de yaşanan afetten bahsettiniz. Bunun benzeri bir durumun yaşanmaması için bir adım attınız mı? Yani Kocaali ve Akçakoca’dan ders aldınız mı?
Elbette. Belediye başkanı öngörülü olmak zorunda. Bu afet aslında Ferizli’ye de zarar verdi. Allah’tan can ya da mal kaybı yaşanmadı ama bunu bir alarm olarak değerlendirdik ve hemen yağmur suyu kanallarımızı açtık ve açılmış olanların bakımlarını yaptık. Kanallarımızı temizledik ve olası bir afet durumunda ne yapacağımıza ilişkin planlamalarımızı tamamladık. 
Çiftçilere yönelik bir çalışmanız da var bildiğimiz kadarıyla. Amerikan kelebeği diye bir bela var. Bununla ilgili ne yaptınız?
Ferizli’deki herkesin bir tarla bağlantısı var. Herkes biraz çiftçi. Onun için çiftçinin yaşadığı her sorun bizim sorunumuz konumunda. Tarla yollarına önem vermemiz de bu yüzden biraz. Amerikan kelebeği de “bizim sorunumuz değil” diyip işin içinden çıkamayız. Amerikan kelebeği ile topyekun bir mücadele başlattık. Eğer her şey yolunda giderse Ferizli’den Amerikan kelebeğinin kökünü kazımış olacağız. Ayrıca Ferizli’de toprak analizleri yaptırıp, bölgemizde en iyi yetişecek ürünleri tespit ediyoruz.


Ferizli bir geçiş güzergahı konumunda. İlçe içinden Karasu-Kocaali-Adapazarı yolu geçiyor. Bu bir kazanç kapısı olduğu kadar bir trafik problemi de oluyor mu? Yoldan istifade mi ediyorsunuz yol sizin için bir sorun mu oluyor?
Kesinlikle yoldan istifade ediyoruz. Bunu kabullenmeliyiz. Hatta daha fazla istifade etmek için çalışmalar da yapacağız. İlçemizden gelip geçen ekonominin bir kısmını ilçeye akıtmak için farklı projelerimiz olacak. Ancak bu da beraberinde trafik problemlerini de getiriyor. Hiç şüphesiz ki öncelik insan hayatının olmalı. İnsan hayatını tehlikeye atmadan, Ferizlililerin de dahil olduğu bir yapı hedefliyoruz. Mesela şehrin içinden geçen yolda EDS sistemi kurup, hız tahdidi uygulamasına geçme planımız var. Bu şekilde sürücüler uyarılacak, kimse ceza yemeden trafiği tehlikeye atmadan ilçe içinden geçmiş olacak. Şehrin bazı noktalarında, özellikle okul önlerinde hız azaltıcı setler ve bariyerler koydurduk. Görüş mesafesinin olmadığı yerlere aynalar koyduk. Ancak ambulans ve itfaiye hizmetlerini göz önünde bulundurarak değerlendirme yapmak durumundayız. Buradan vatandaşlarımıza sesleniyorum, zihinlerdeki hız tutkusunu yenmeden trafikte çözüm üretmek çok kolay olmayacak. 
Ülke genelinde yaşanan ekonomik kriz belediye bütçesine de yansıdı mı? Siz de tasarruf ediyor musunuz?
Biz yapımız gereği lüksü seven bir kişilikte değiliz. Hizmet konusunda elimizden geleni yapalım ama harcadığımız paranın “Beyt-ül mal” olduğunu da bilelim. Mesela “Derdi millet olanın devası hizmettir, sevdası vatan olanın sedası devlettir” der büyüklerimiz. Araçlarımızın tamir bakım masrafları çok yüksek tutuyordu. Kendi bünyemizde oluşturduğumuz kademe ile tamir bakım masraflarımızı yarı yarıya düşürmüş olduk. Tüm mal ve hizmet alımlarında tasarrufa gittik. Acil olmayan harcamalardan özellikle kaçınıyoruz. Vatandaşımızın bir kuruşu bize nasip olmadan ama kimseye de haksız kazanç sağlamadan görevimizi yapma gayreti içinde olduk ve olacağız. Kriz olsa da olmasa da biz bunu yapacaktık. Bu bizim kendi karakterimiz. 

‘Gücü lehimize kullanmak
İçin mücadele edeceğiz’

Ferizli iktidar gücünü, hissediyor mu? Arkanızda bir hükümet desteği görüyor musunuz?
İktidar gücü bir ayrıcalık değildir. Ak Parti kimseyi kayıracak veya vatandaşı cezalandıracak bir yapıda değildir. Ancak elbette siz kendi partinizden olan bir kuruma, sizin iktidarınızdaki bir bakanlığa gittiğinizde kendinizi daha rahat ifade eder, projelerinizi daha detaylı anlatma imkanı bulursunuz. Bunu da vatandaşımızın lehine kullanmak için sonuna kadar mücadele edeceğiz.
Bundan sonraki planlarınız neler? Kısa orta ve uzun vadede Ferizli nerede olacak?
Ferizli’nin kısa vadedeki geleceği çok parlak. İlçemizde kurulan Metal ve Otomotiv İhtisas OSB’si ile Ferizli İnşallah kısa zamanda uçuşa geçecek. Önümüzdeki on yıl  sıçrama dönemi olacak. Bizlere de düşen bu süre içerisinde ilçemizi geleceğe hazırlamak. İlçemizin yaşam alanlarını, tarım alanlarını, sanayi alanların hatta ve hatta turizm alanlarını doğru planlamak ve Ferizli’yi bir yıldız haline getirmek. Bu bilinçle kentimizi geleceğe hazırlama gayreti içinde olacağız. 
Son olarak Yenihaber okurlarına ve Ferizli halkına ne söylemek istersiniz?
Yaptıklarımızın ve yapacaklarımızın çok büyük bir kısmını burada anlatmaya imkan yok elbette. Hayallerimiz burada paylaştıklarımızın çok ötesinde. Ancak Ferizli’yi çok güzel bir dönem bekliyor. Bu fırsatları sen-ben kavgalarına harcayamayız. Gelin birlik olalım, hep birlikte geleceğimizi şekillendirelim. Bana bu fırsatı verdiğiniz için de size teşekkür ederim.  

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2019, 19:58
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
murat yetgin
murat yetgin - 7 ay Önce

Allah'ım başkanımızın ve yardımcısı olsun.Dernek ve belediye işleri gönül işidir para ile yapılacak işler değildir çünkü hep insanlar ile mücadele ediyorsun herkesi memnun etmek çok zordur . Ama yapılan işin sonunda Allah'ım razı olsun denilince bütün yorgunlukları unutursun ve o zaman daha canla başla çalışırsın bu işler fedakarlık ister aileni, çocuklarını, eşini dostunu hep ihmal edersin buradan yazmakla bitmez her türlü suçlama ile karşı karşıya kalırsın ben ismail gündoğdu kardeşime güveniyorum benim elimde büyüdü desem yeridir kanunlara uygun olarak ferizli halkına çok iyi işler yapacağına canı gönülden inanıyorum kim olursa olsun herkes saatinde işine gelsin gitsin, kimseye torpil geçilmesin,sokakta çalışan işçilere elbise verilsin, binalara kat sınırlaması getirilsin, belediyeye ait çöp toplama alanı yapılsın ilçe dışına kontinerler kurulsun orada görevliler olsun mobilya atıkları, ağaç dal kesintileri, metal, karton, inşaat atıkları, bu şekilde olursa halk neyi nereye atacağını bilir avrupada böyle millet gelişi güzel yakmaz ve sağa sola atmaz bazı kişiler sakarya nehrine atıyorlar bunlar önlenmiş olur. Başkanımıza ve ekibine başarılar dilerim Allah'ım utandırmasın ferizli avrupanın bir beldesi gibi olur inşAllah birde cadde ve sokaklarda asfalt üzerine asfalt atılmasın binalar dükkanlar yoldan aşağıda kalıyor yağmur yağınca her tarafı su basıyor avrupada hiç asfatl üstüne asfalt atılırken görmedim bana göre ferizlide bu şekilde çalışma yapılsın her şey ferizli halkı için hayırlı olsun

SIRADAKİ HABER