Sakarya tarımı için yeni bir gölet yükseliyor 

Son yıllarda ilimizde sayıları artan baraj ve göletlere bir yenisi daha ekleniyor... 

Sakarya tarımı için yeni bir gölet yükseliyor 

Devlet Su İşleri (DSİ), yaptığı yatırımlarla illerimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. 
Sakarya genelinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor. 
 
Söğütlü'de yapımına başlanan Kantar Göletinde çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ‘Çalışmaları devam eden Sakarya Söğütlü Kantar Göletinin tamamlanması ile gölette depolanacak su ile 1.430 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını söyledi.

Gölet gövdesi kazı ve enjeksiyon imalatlarının, Vana odası ve dipsavak betonarme gömlek imalatlarının tamamlandığını ifade eden Genel Müdür Yıldız, "Gövde dolgu imalatı ve dolusavak imalatlarına devam edilecektir. Temelden yüksekliği 26 metre ve su depolama kapasitesi 690.000 m3 olan Sakarya Söğütlü Kantar Gölet’inin tamamlanması ile 2020 birim fiyatları ile dekar başına 1.260 TL Gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 1.801.000 TL katkı sağlanması hedefleniyor" dedi. 
 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER