Sapanca Türkiye’nin ‘Misafir Odası’ olacak

Sakarya Yenihaber Gazetesi'nin Belediye Başkanlarıyla röportaj serisinin bugünkü konuğu Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen oldu. Başkan Özen, Haber Koordinatörümüz Günay Yazıcıoğlu'na hedeflerini ve Sapanca için kurduğu en büyük hayalini anlattı

Sapanca Türkiye’nin ‘Misafir Odası’ olacak

Günay Yazıcıoğlu: Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen ile  31 Mart seçimlerinin ardından geçen 7 aylık süreçte Sapanca’ya kazandırdıkları ve Belediye Başkanlığı döneminde kazandıracaklarını konuştuk. Özen, belediyeciliğe yabancı olmadığını belirterek, “Sorunları ve halkın beklentilerini çok iyi bilen bir başkan olarak, Sapanca’ya hak ettiği hizmetleri vereceğim” dedi.

En büyük hayalinin Sapanca’yı Türkiye’nin en büyük kongre merkezi yapmak olduğunu söyleyen Özen, EKO Turizm, Sağlık Vadisi ve Karavan Park gibi vizyon projeler ile Sapanca’nın çok konuşulan ve tercih edilen bir Turizm beldesi haline getireceklerini iddia etti. Özen, Sapanca’nın sadece Sakarya’nın değil, Türkiye’nin Misafir odası olacağını da iddia etti.

-    Belediye başkanlığınızın ilk 6 ayında Sapanca’ya neler yaptınız?
31 Mart seçimlerinde Sapanca halkımızın bize verdiği yetki ile belediye başkanı seçildik. Bu bizim ilk dönemimiz. Ancak belediyeciliğe yabancı biri değilim. Fazilet Partisi’nde Belediye Meclis üyeliği, 2009-2014 İl Genel Meclis üyeliği yaptım. 2014-2019’da Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesiydim.  Dolayısı ile işleyişi biliyorum. Seçimden önce Sapanca halkımıza verdiğimiz sözler ve vaat ettiğimiz projelerimiz vardı. Zaman kaybetmeden öncelikle belediye bütçemize bakarak çalışmaya başladık. İlk hayata geçirdiğimiz proje ‘Hoş geldin bebeği’ oldu. Sonra bebek bakım ünitesini gerçekleştirdik. Belediye bünyesinde Ar-Ge Araştırma Proje Odası kurduk. Muhtarlarımızın bizimle rahat iletişim kurmaları için Muhtarlık Ofisi kurarak, hayata geçirdik.
-    Sapanca Sakarya’nın misafir odası olarak bilinir. Sapanca’ya gelen misafirlerimiz, buradan memnun ayrılıyor mu?
“BÜYÜK PRESTİJ”

Sapanca bir turizm merkezi. Ancak gelen turistler genelde günü birlik kalıyorlar. Biz ilçemize gelen turistleri en iyi şekilde ağırlamak, onlara çeşitli alternatifler sunmak istiyoruz. Gelen bir-iki gün değil en az bir hafta kalmalı. Kalırken de hem gezebileceği, hem eğlenebileceği mekanlar bulabilmeli. İlçemizdeki etkinlikleri çoğaltmak adına çalışmalarımız var. Örneğin fuarların, festivallerin sayısını arttırmak istiyoruz. İlçemizde bu yıl ikincisi yapılan Süs Bitkiciliği Fuarı büyük ilgi gördü. 20 bin civarında katılım oldu. Sapanca’daki otellerimiz fuar sayesinde bir hafta dolu kaldı. Bu fuar Sapanca için büyük bir prestij oldu. Sapanca’mıza prestij kazandıracak bu tür etkinlikleri çoğaltmak istiyoruz.


TELEFERİK DEĞER KATACAK

Bölge halkına aylardır nöbet tutturan teleferik eylemine ne diyorsunuz? Halka rağmen teleferik yapılacak mı? 

“BİLGİ KİRLİLİĞİ VAR”
Teleferiğin bizimle hiçbir bağlantısı yok şuan. İhalesi ve yer teslimi benden önceki belediye başkanı ve meclisi tarafından yapılmış. Bu kardeşlerimiz daha önce mahkemeye projenin durdurulması için başvurmuşlar. Fakat mahkeme reddine karar vermiş. Burası bilir kişi tarafından da teleferik için en uygun yer olarak tespit edilmiş.  Bu durumda bizim yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Toplam 9 bin 700 metre kare  bir alanı kapsıyor bu proje.  Bu alanın sadece 700 metre karesi zemin + 2 kat kapalı alan olacak. Kalan alanların tamamı yeşil alan olarak düzenlenecek. Sözleşmede, bu parsel üzerinde teleferik istasyonu binası dışında ki yeşil alanların etrafı hiçbir suretle yüklenici tarafından kapatılmayacak ve bu alanlar vatandaşa açık, spor ve dinlenme alanları olarak düzenlenerek, halkın kullanımına sunulacak. Burada büyük bir bilgi kirliliği var. Vatandaşın kafası karıştırılıyor.
“AĞAÇ KESİMİ YOK”
Burada 60 dönümlük bir arazide ormandan kiralanmış. Orada ahşap evler falan yapılacak. Şunu da söyleyeyim ağaç kesim hiç yapılmayacak. Sadece teleferiğin ayaklara denk gelen, ayakların monte edileceği yerlere denk gelen birkaç ağaç kesilecek o kadar. Başka hat boyunca ağaç falan kesilmeyecek. Çünkü teleferik ağaçların üzerinden gidecek. Burada gördüğüm, açıkladığım gibi en ufak bir çevreye zararı yok. Bakıldığı zaman sadece 700 metre karelik bir alan kullanılacak ve etrafı yeşil alan olacak. Kullanılan alanın altına 2 kat otopark yapılarak, araç trafiği ortadan kalkacak. Yani bunda bir yeşilin katledilmesi yok.
“TURİST SAYISI ARTACAK”
Daha önce pazar yeriymiş burası, pazar yeri yeşil alana dönecek daha da iyi olacak yani. Ayrıca teleferik hizmete girdikten sonra Sapanca’ca gelen turist sayısı da yüzde 50 artacak bence.  Teleferiğe binmek için Bursa’ya gidenler, Sapanca’ya gelecek. Teleferik değer katacak.
-    Sapanca Sahilimizin büyük bölümü atıl durumda. Kocaeli’ye baktığımız zaman imrendiğimiz yatırımlar görüyoruz. Sahille ilgili projeleriniz var mı?
Sapanca deyince ilk akla gelen sahil oluyor tabi. Sahil şeridini gölümüze zarar vermeden halkımızın kullanımına açmak ve turizmi canlandırmak adına projelerimiz var elbette. Süs Bitkiciliği Festivali, Kırkpınar Kültür Sanat Festivali, Sapanca Şiir Akşamları. Dışardan birçok katılımcıyı ilçemize getiren bu etkinliklerin sayısını çoğaltmak istiyoruz.
5 BİN KİŞİLİK KARAVAN PARK
Örneğin Kırkpınar sahilinde havaalanının olduğu 60-70 dönümlük bir alan var. Orasını festival ve fuar alanı olarak düzenleyeceğiz. Bundan sonraki festivaller orada yapılacak. Çok güzel bir yer burası. Hatta geçtiğimiz Mayıs ayında 370 civarında karavancı geldi. Talep çok fazla, şimdi yine telefon ettiler 500’e yakın karavancı gelecek. Orasını 5 bin kişilik Karavan Park yapacağız. Bunun için Marmara Kalkınma Ajansı’na kaymakamlığımız ile birlikte başvurduk, teşvikte alıyoruz. Karavanını alan gelip burada 3 gün, bir hafta, bir ay istediği kadar yaz-kış kiralayıp kalabilecek.

-    Peki başka ne gibi projeleriniz var? 5 yılın sonunda Sapanca’yı nasıl bırakacaksınız?
SAPANCA-İZMİT ARASI DUBLE YOL

Amacımız Sapanca’yı 5 yıl içinde daha iyi bir yere getirmek. 5 yıl sonra insanlar bize ‘Sapanca Belediye Başkanımız dan Allah razı olsun’ desinler bizim için yeterli. Seçim vaatlerimiz arasında Sapanca-İzmit yolunu çift şerit olarak düzenlenmesi var. Özellikle yazın mevcut yolumuz bize yetmiyor. İstanbul’dan çok fazla ilçemize gelen oluyor. Özellikle hafta sonları bu yol kilitleniyor. O nedenle öncelikli hizmetlerimiz arasında bu yolumuz olacak. 
İstanbuldere, Kurtköy Deresi rekreasyon projelerimiz var. Bu dere hatları boyunca sosyal donatılar, bisiklet ve yürüyüş yolları, çocuk parkları, piknik alanları ve doğal göletlerle birer cazibe merkezi haline getireceğiz. 
EKO TURİZM
Sapanca Gölü, Salmanlı Dağları, Soğucak Yaylası ve Vadi koridorunu Eko Turizm kapsamında planlıyoruz. Sapanca’ya gelenlerin rahat ve huzurlu bir şekilde tatil yapmalarını sağlamak istiyoruz. Misafirlerimiz ne kadar kalabilir diye çalışmalarımızı da devam ediyor. ATV ve Jeep safari turları, dağcılık, mağara gezileri, kamp turizmi, botanik turizmi, organik tarım, spor turizmi gibi birçok alanda insanları Sapanca’mıza çekeceğiz.
KENT MEYDANI
Önemsediğimiz projelerden biri de malum, ilçemizin bir meydanı yok. İlçemize yakışır bir meydan inşa etmek istiyoruz. İlçe merkezinde bulunan Halk Eğitim Merkezini yıkarak, yerine Kent Meydanı ve Yeraltı Otoparkı yapacağız. Kent Meydanı ile ilçemiz yeri bir kimlik kazanacak. 
SEYİR TERASI
Kırkpınar Hasanpaşa Kedi Kayası üzerine Seyir Terası Projemiz var. Günü birlik turlar için alternatif rota oluşturmuş olacağız.
SAĞLIK VADİSİ
Fevziye Akçay bandında Sağlık Vadisi projemiz var. Burası alternatif tıpa hizmet edecek bir yer olacak. Dünyanın her yerinden alternatif tıp giderek yaygınlaşıyor, bitkisel tedaviler artıyor. Fevziye Köyü’nde yamaçta bir sağlık oteli, bitki örtüsü göleti oluşturacağız.  Ciddi, büyük bir yatırım bu. Bu yatırım bölgemize çok ciddi bir katkı sağlayacak. Sağlık Vadimize tedavi için yurt dışından bile gelecek hastalar olacak.
YARI OLİMPİK HAVUZ
Kırkpınar da yüzme havuzumuz var yarı olimpik çok güzel, Gençlik Spor Müdürlüğü ile birlikte bir çalışma yapacağız. Gençlik merkezi gibi vatandaşlara ve öğrencilere ücretsiz yüzme dersleri orada verilecek.

-    Sahile indiğimiz zaman Arapların yanında biz azınlık kalıyoruz? Yabancı bir ülkede hissi veriyor bize? Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? 
“EKONOMİK KRİZİ 
ARAPLARLA ATLATTIK”

Bir Bodrum,  Antalya gibi tatil beldelerine gittiğiniz zamanda oralarda yabancı gibi kalıyorsunuz. Dışardan gelen turistler yoğunlukta olduğu için kendinizi öyle hissediyorsunuz. Bu ülkemiz ekonomisi için nasıl iyi ise, Sapanca’mız içinde öyle. Daha önce Sapanca’mıza İstanbul’dan talep çok fazlaydı. Depremden sonra Sakarya’nın elit tabakası Sapanca’yı tercih eder oldu. Ardından Arap turistler geldi. Onlar Sapanca’nın gölüne, yeşiline, derelerine hayran kaldı. Yer almaya, villa almaya başladılar. Bunun önüne geçemeyiz biz. Yani o gelsin, bu gelmesin diye bir ayrım yapamayız. Araplar, Sapanca’nın ekonomisini daha da yükselttiler. Çoğu yerde kriz varken, Sapanca bunu hissetmeyen nadir kesimlerden biri oldu. Biz krizi Araplar sayesinde hissetmedik. Dolayısı ile biz Araplardan memnunuz. Onlarda bizim artık kardeşlerimiz. Biz turizm açısından, Sapanca’nın değeri açısından faydalı buluyoruz. Şu an da bir sıkıntı yok. Bana göre sahilimiz cıvıl cıvıl.


-    Sapanca’nın dağlarında mantar gibi biten konutlara ne diyeceksiniz? Ormanlar katlediliyor. 
Aslında bu konuda toplumda yanlış bir algı var. Yukarıda gördüğünüz yamaçların çoğu ormanlık alan değil, kişilerin tapulu arazileri. Ben de dahil 1983’te dedelerimiz Batum’dan gelmiş, yukarlara Osmanlı tapu vermiş. Bizim gibi birçok ailenin burada Osmanlı tabusu var. Dolayısı ile bir şey yapamıyorsunuz. Bizim buralar başka yerlere benzemiyor. Başka yerlerde ormanı açarak tapu almışlar, bizim burada yerlerimizi orman elimizden almış. Burada birçok insanın arazileri ormana geçmiş. Sapanca çok yeşil olduğu için, en ufak bir yapılaşma yeşilin içinde sırıtıyor tabi ki.  Gözükünce de yeşil katlediliyor, orman katlediliyor deniliyor. 

“KIRKPINARIN DOKUSU KORUNACAK”
Sapanca’ da bizim çok katlı bina yapma şansımız yok. Deprem bölgesindeyiz. O nedenle yatay mimari üzerinden gelişmeye devam edeceğiz. Kırkpınar Sapanca’mızın güzide yerlerinden bir tanesi. Kırkpınar’ın dokusunu asla bozmayacağız, kimsenin şüphesi olmasın.


-    Yıllardır her gelen belediye başkanı Sapanca’yı Türkiye’nin kongre merkezi yapmak istediklerini söyledi. Ancak o hayallerini bir türlü gerçekleştiren olmadı. Sizin böyle bir hayaliniz var mı? 
“EN BÜYÜK HAYALİM”

Belediyeyi devraldığımız arkadaşımız ilçeye bir Elit Otel’i kazandırmış, Teleferik Projesini başlatmış kendisini tebrik ediyorum. Elit Otel 550 yataklı, 1100 kişilik çok ciddi bir yatırım. Elit Otel ile ilçemizdeki 5 yıldızlı otel sayısı Güral Otel ile birlikte 2’ye çıkıyor. Benim de en büyük hayalim Sapanca’nın, Türkiye’nin en tercih edilir kongre merkezi haline gelmesi. Sapanca’nın 5 yıldızlı büyük bir otel daha gelirse sapancımıza o Kızılca Hamama giden parti teşkilatları buraya çekebiliriz.  Büyük kongreler burada yapılır. Benim hedefim Sapanca’ya bunu kazandırmak. Bu hayalimi ve hedefimi gerçekleştirmek için büyük mesai harcayacağım.
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2019, 12:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali kemal Tıknas
Ali kemal Tıknas - 3 ay Önce

Bu okyanus ötesi tiyatroyu kabul etmiyorum
Gerçek her zaman ortaya cikar

Aydin toker
Aydin toker - 3 ay Önce

5 yıldızlı otel sayısı 2 değil 3 başkan richmond oteli unuttun

SIRADAKİ HABER

banner22

banner21

izmir escort