“Trenimizi ve istasyonumuzu geri istiyoruz”

1890'lı yıllarda yapılan "Bağdat Demir Yolu" ağı üzerinde bulunan bir çok tren istasyonu  gibi Mekece, Pamukova, Alifuatpaşa ve Doğançay tren istasyonlarının da atıl durumda bırakıldıklarını ileri süren Geyveli vatandaşlar, istasyonlarını ve trenlerini geri istiyor.

“Trenimizi ve istasyonumuzu geri istiyoruz”

TARİHE HİZMET ETMİŞ
Alifuatpaşa Tren İstasyonu’nun, 1895'deki kuruluşundan bu yana her konuda üzerine düşen görevi fazlası ile yaptığını ileri süren vatandaşlar, istasyonun geçmiş tarihinden de bahsederek; “Milli Mücadele zamanında, İstanbul’dan kaçan Meclisi Mebusan üyelerini konuk edip Ankara’ ya ulaştırmış. Cepheye giden askerlerin dinlenmesini sağlamış ve M. A. Ersoy bu istasyonda cepheye giden askerlere vaazı nasihatlerde bulunmuştur. H.E. Adıvar Ateşten gömleği burada yazmağa başlamıştır. İstasyon binaları arasında bulunan depo, makineli tüfek bakım ve tamir atölyesi olarak ta kullanılmıştır. İstasyon arşivi tarihi belgelerle dolu.
ULAŞIM DURDURULDU
2012 yılındaki ulaşımım durdurulmasına kadar Alifuatpaşa  İstasyonu’ndan karşılıklı olarak 17 sefer yapılmaktaydı. Yöre esnafları sabah esnaf treni adını verdikleri sefer ile İstanbul'a gider alışverişini yapar ve öğleden sonra ilçeye dönerlerdi. Asker uğurlamaları buradan tren düdükleri eşliğinde yapılırdı.
Var olan hatların kullanımı farklı yapılan yol inşaatları ile kullanımdan kaldırıldı. Kısaca demiryolunu tercih eden insanlar farklı taşıma sektörlerinin kucaklarına atıldı. Demiryolu taşımacılığı ülkelerin vaz geçilmezleri olurken, bizler geri geri gittik. Tek bir tren uğruna diğerleri ötelendi” dediler.
GERİ İSTİYORUZ
Vatandaşlar, istasyonun kapatılarak tren seferlerinin kaldırılması ile bölge insanının cezalandırıldığını da ileri süren vatandaşlar; “Trenlerimizi ve istasyonlarımızı geri istiyoruz. Sizler hiç; Mekece İstasyonunun güzelliğini, Pamukova İstasyonunun şirinliğini, Alifuatpaşa İstasyonunun tarihi kokusunu, Doğançay istasyonunun yeşilliğini gördünüz mü? Çocuklarınız trenle yolculuk etmenin tadını biliyor mu? Pamukova, Geyve, Taraklı ve hatta Göynük İlçelerinde yaşayanlar bu uygulamalar ile otomotiv sektörü uygulamalarının kucaklarına atıldı, zamanları çalındı” şeklinde tepkilerini dile getirdiler.
Namık CİHAN


 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Las palmas
Las palmas - 7 ay Önce

Sene olmuş 2020
Uzayda asgardia yapay gezegeni kuruluyor
Köylü kafası inönücü dikta kafası yaşayanlar hala istasyon derdinde nostalji derdinde

SIRADAKİ HABER