Uzatan kumandalı, elektrik ve benzinle çalışan 4x4 yaptı

Kocaali’de yaşayan ilkokul mezunu Murat Ali Aka, çocukluk hayali olan uzaktan kumandalı, hem elektrik hem de benzinle çalışan 4x4 araç yaptı.

Uzatan kumandalı, elektrik ve benzinle çalışan 4x4 yaptı

Kocaali İlçesinde yaşayan İlkokul mezunu olan Murat Ali Aka, atölyesinde hurda araç parçalarından elektrikli, benzinli ve uzaktan kumandalı bir araç icat etti. Araç 80 km. hıza ulaşabiliyor. Anadolu’nun mucit insanları, icadıyla hem kendi hayatlarını kolaylaştırıyor, hem benzerlerinin üçte bir maliyetle imalat yapıyor.
3 YILDA TAMAMLADI
Kocaali İlçesinde oturan Murat Ali Aka, eski araçlardan biriktirdiği parçaları birleştirerek kendine özgü bir araç icat etti. Çocukluktan beri hayal ettiği aracı atölyesinde tek başına imal eden Aka, 3 yıldır üzerinde çalıştığı aracı daha da geliştirerek uzaktan kumandalı, elektrikli, benzinli ve 4 çeker olarak geliştirdi. Aka 3 yıl üzerinde çalıştığı aracı her türlü şartta test ettiğini, iyi sonuç aldığını söyledi.
KAPORTASINIDA YAPACAK
Mucit Murat Ali Aka, “Aracım uzaktan kumandalı, arka çeker elektrikli, ön çeker benzinli. Bu benim çocukluk hayalim. Çocukken tahta arabalarla oynardım. Çocukluk hayalimi gerçekleştirdim. Acaba yapabiliriyim diye kendimi test ettim ve başardım. Aracım hem 4 çeker olarak kullanılıyor, hem de 2 çeker olarak kullanılıyor. Hem elektrikli, hem benzinli, hem de uzaktan kullanılabiliyor. Aracımın üzerini güneş enerjisi paneli koyacağım ve araç giderken akülerimde aynı anda şarj olacak ve yolda giderken şarj bitme sorunu olmayacak. Yaklaşık 80 km hız yapıyor. Ben İlkokul mezunuyum elektronikle uğraşıyorum. 3 yıldır bu aracın yapımına uğraşıyorum. Araca gece görüşü cihazlar yapacağım, aracın farları olmasa da gece görüşü kameralarla gidebilecek. Araç cep telefonun çektiği her yere kadar uzaktan kumanda ile gidebilecek. Önümüzdeki günlerde aracımın kaporta kısmını da yapacağım” şeklinde konuştu.
 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE