‘Yılda 800 bin kişi intihar ediyor’

Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından intiharlar konusunda bilgilendirme yapıldı. Bilgilendirmede Dünya Sağlık Örgütüne göre yılda 800 bin kişinin intihar ettiği vurgulandı

‘Yılda 800 bin kişi intihar ediyor’

Dünya İntiharı Önleme Günü’nde farkındalık sağlamak üzere Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü personeli tarafından etkinlik düzenlendi. Etkinlikte intihar konusunda bilgilendirme yapıldı.
İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen etkinlikte, pozitif düşünme ile ilgili “Kendini iyi hisset” mesajıyla tüm personel birbirini kucaklayarak keyifli anlarla gülümsedi. Etkinliğe katılan personeller hayatta paylaşmanın ve dayanışmanın ruh sağlığımızda önemli olduğu anlatılırken, olumlu düşüncelerimizi besleyerek zorluklarla başa çıkmanın mümkün olduğu interaktif bir çalışmayla gösterdi.

HALK SAĞLIĞI SORUNU
Hendek İlçe Sağlık Müdürü Uz. Dr. Burcu Başaran Güngör ve İlçe Sağlık personelinin katılım sağladığı toplantı ve etkinlikte özellikle bu konunun büyük bir Halk Sağlığı sorunu olduğu konusu ele alındı. Tabuları yıkarak bu konunun önemsenmesi gerektiğini dile getiren İlçe Sağlık Müdürü Başaran istatistiki bilgilere verdi. Başaran, her yıl Dünya Sağlık Örgütüne göre 800 bin kişinin intihar ettiğini ifade etti.

ÖNLEMEYE YÖNELİK
Başaran, “ Dünya Sağlık Örgütü tarafından intiharların önlenmesi yönünde toplumsal çalışmalar yapılması öngörülüyor. Bu çalışmalar şu şekilde sıralanıyor: Tabuları yıkıp konu ile ilgili konuşmak. Gençlerin hayatın getirdiği stres kaynaklarıyla mücadele edebilmesi için özellikle okullarda eğitim vermek. Sağlık görevlilerinin intihara meyilli davranışları tespit etmesi ve harekete geçmesi için eğitim vermek. Riskli olan kişileri belirleyerek uzun bir süre boyunca onlarla iletişim halinde olmak. Ölümcül araçlara erişimi kısıtlamak” dedi. Rabia Bulut
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2019, 11:33
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER