1 METRE BOYUNDAKİ SAZAN BALIĞI REKOR OLARAK KAYDEDİLDİ

9’ncu Ulusal ve Uluslararası sazan balığı tutma yarışması Sapanca Gölü' nde yapıldı. Yarışmada yakalanan 1 metre boyunda, 16 kilogram 200 gram’lık sazan balığı rekor olarak kayıtlara geçti.

1 METRE BOYUNDAKİ SAZAN BALIĞI REKOR OLARAK KAYDEDİLDİ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık ile Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla, Sapanca, Kartepe Belediyeleri ve Kamader(Kocaeli Sportif Olta Balıkçıar ve Doğal Hayatı Koruma Derneği) tarafından 5 gün boyunca süren 9.Ulusal ve Uluslararası Sazan Balığı Tutma Yarışması sona erdi. 6’sı yurtiçinden toplam 52  takım, en çok ve en büyük balığı tutmak için yarıştılar. Büyük ödülü Fox Lodos ekibi kazandı.
156 OLTA BALIKÇISI
Toplam olarak 156 olta balıkçısı sporcusunun katıldığı yarışmanın Sapanca Gölü kıyısındaki mekanları ise Kartepe Eşme Sahili, Sapanca Kırkpınar ve Uzunkumpark Sahili ve Serdivan Esentepe Sahili oldu. Geçen yıla göre sporcu sayısının 3 kat arttığına dikkat çekilen yarışmada en büyük balık olan 16 kilogram 200 gram ve 1 metre boyundaki sazan, Kartepe Eşme sahilinde yakalandı. Yarışmada tutulan tüm balıklar gerekli gerekli kayıtlardan sonra göle bırakıldı.
ÖDEL TÖRENİ
Yarışmaya yurtdışından Bulgaristan, Romanya, Rusya ve Belarus’lu yarışmacılar katıldı.  En çok sazan balığını ise 35 kilogram 875 gramla ve 4 adet sazan balığıyla Extreme Carp Team takımı yakaladı. 5 gün boyunca Sapanca Gölü' nün çeşitli sahil kesimlerinde en fazla ve en  büyük Sazan Balığı'nı tutabilmek için yarışılan etkinliğin bitiminden sonra Kartepe' de düzenlenen ödül törenine Kartepe Kaymakamı Ayhan Durmuş, Sapanca Belediye Başkanı Doç. Dr. Aydın Yılmazer, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Sapanca Belediye Başkan Yardımcısı Özcan Yavuz, Kamader Başkanı Engin Uztürk ile olta balıkçılığı sporcuları ve olta balıkçılığına meraklı olanlar katıldı.
BAŞKAN YILMAZER
9.Ulusal ve Uluslararası Sazan Balığı Tutma Yarışması ödül töreninde bir konuşma yapan Sapanca Belediye Başkanı Aydın Yılmazer, yarışmaya Gıda, Tarım ve Hayvancılık ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’ nın katkılarının çok önemsenmesi gerektiğini belirtti. Kamader,  Kartepe Belediyesi ve Sapanca Belediyesi ile ortaklaşa hayata geçirdikleri yarışmanın Sapanca Gölü’ nün kullanılıp korunması bağlamında da örnek bir etkinlik olduğunu vurgulayan Yılmazer, yarışmaya geçen yıla göre katılımın çok artmış olmasından büyük bir memnuniyet duyduğunu da belirtti. Yılmazer, “Önümüzdeki yıllar için Sapanca Gölünde olta balıkçılığını canlandırmak ve yaygınlaştırmak için daha büyük bir çaba göstereceğiz” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE