'ADALET HUKUKTAN KIYMETLİDİR'

Hendek Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Hendek Adliyesi’nde tayini çıkanlar için düzenlediği yemekte konuşan Baro Başkanı Burak, “Hukuk çok kıymetli ama ondan çok daha kıymetli bir şey daha var; adalet. İçinde adalet olmayan hukuk, hukuk değildir” dedi

'ADALET HUKUKTAN KIYMETLİDİR'

Hendek Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2019 yılı yaz kararnamesiyle tayini çıkan hakim, savcı ve personel için veda yemeği düzenlendi. Bayraktepe Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen veda yemeğine Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, Hendek Cumhuriyet Başsavcısı Sebahattin Erkaya, Baro Başkanı Abdurrahim Burak, Hendek İlçe Emniyet Müdürü Şevket İlhan, Hendek Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Sedat Aydın, hâkim, savcı, avukat, adliye personeli ve yakınları katıldı. Veda yemeğinde, tayini çıkan hâkim, savcı ve adliye personeline plaket takdim edildi.
YARGININ 3 TEMEL UNSURU
Yemekte konuşan Baro Başkanı Abdurrahim Burak, “Yargının üç temel unsuru; sav, savunma ve karar, her zaman olduğu gibi yine burada ve birlik, beraberlik içerisinde. Bu sadece sözde değil bunu hep birlikte hayata geçiyoruz. Biz, birlikte büyük bir aileyiz. Bu ailede herkes kendi üstüne düşen görevi layıkıyla yapıyor. Önemli olan da sevgiyle, dostlukla ve vefayla bir arada olmak, bugünkü veda yemeğinde olduğu gibi” dedi.
BURAK’TAN ADALET VURGUSU
Başkan Burak, “Biz biliyoruz hukuk çok kıymetli ama hukuktan çok daha kıymetli bir şey daha var; adalet. İçinde adalet olmayan hukuk, hukuk değildir. Dolayısıyla adalet, hukuktan daha kıymetlidir. Ve ben biliyorum ki Hendek Adliyemizden ülkemizin çeşitli illerine giden hakimlerimiz, savcılarımız, icra müdürlerimiz, katiplerimiz, o illerde de adalet dağıtacaklar. İnsanların vicdanına, hakkaniyetine ve adaletine hizmet sunacaklar. Bu çok kıymetli bir görev. Bu kıymetli görevi layıkıyla yerine getireceklerine olan inancım tamdır. Bunu yakinen burada tanıdığım hâkim ve savcı arkadaşlarımızdan biliyorum. Bu sebeple herkese başarılar diliyor, yaz kararnamesi ile ilimize gelen hâkim ve savcılarımıza da hoş geldiniz diyorum, eminim ki Sakarya’yı çok seveceksiniz” diye konuştu.

HÜZÜNLÜ OLUYOR
Yemekte konuşan Başsavcı Lütfi Dursun, “Tayinlerde sevdiklerimizden, arkadaşlarımızdan ayrılıyoruz, elbette ki hüzünlü oluyor ama gideceğimiz illerdeki gelenekleri ve kültürleri görmek de artı bir değer katıyor. Bir yörede hassas olunan bir konu diğer yörede daha geliştirilebiliyor. Dolayısıyla bu tür tayinlerin faydalı olduğunu düşünüyorum. Hukuki olarak fayda sağlamanın yanında, sosyal ve kültürel açıdan da oldukça faydalı oluyor” ifadelerini kullandı. Başsavcı Dursun, “Buradaki görev süreniz boyunca adil kararlar verdiniz ve başarılı hizmetleriniz oldu. Adil ve hızlı kararlar vereceğinize olan inancım tamdır. Bu vesileyle yeni görev yerlerinizin hayırlı olmasını temenni ediyor, başarılar diliyorum” diye ekledi.
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE