'AKÇAY BARAJI HEM SU HEM ENERJİ ÜRETECEK'

SASKİ tarafından, Sapanca Gölü’ne alternatif içme suyu kaynağı oluşturmak amacıyla yapımı tamamlanma aşamasına gelen Akçay Baraj Projesi, enerji harcamadan kente içme suyu sağlamasının yanı sıra 10 bin konutun yıllık ihtiyacını karşılayacak enerji üretimi

'AKÇAY BARAJI HEM SU HEM ENERJİ ÜRETECEK'

Tamamlandığında 75 metre yüksekliğe ulaşması planlanan ve 65 metresi tamamlanan baraj hattı boyunca üç noktaya kurulacak hidroelektrik santralleri sayesinde 12 megavatlık elektrik üretimiyle ekonomiye katkı sağlanacak. Akçay deresinin akışına zarar vermeyecek şekilde projelendirilen ve bölgedeki eko-sistem dikkate alınarak inşa edilen baraj, Sapanca Gölü suyunun dengeli kullanılması açısından da büyük önem taşıyor. Kar ve yağmur sularının gövde yapısında biriktirilmesinin ardından 47 kilometre boyunca döşenen isale hattından Serdivan ilçesindeki su arıtma tesisine ulaşacak su, buradan vatandaşların kullanımına sunulacak.
75 METRE YÜKSEKLİK
SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, yaptığı açıklamada, baraj havzasında yaklaşık 53 milyon metreküp su akımının bulunduğunu, bunun 40 milyon metreküpünün içme suyuna dönüştürüleceğini söyledi. Kalan 13 milyon metreküp suyun can suyu olarak tekrar Akçay Deresi'ne bırakılarak, eko sistemin ve canlı hayatın devamını sağlayacaklarını dile getiren Keleş, "Sapanca Gölü, Sakarya ve Kocaeli'nin içme suyu ihtiyacını karşılıyor. Bu nedenle özellikle kurak mevsimlerde sıkıntı yaşanıyordu. Sapanca Gölü'nü rahatlatacak ve buraya önemli bir alternatif olacak. Ayrıca biz Sapanca Gölü'nden enerji harcayarak su alıyoruz. Akçay Barajı şehrimize tamamen cazibeyle su sağlayacak. Bu anlamda da çok önemli bir yatırım, önemli bir baraj” dedi. Barajın gövde yapısının temelden itibaren 75 metre yükseklikte olacağı bilgisini veren Keleş, şöyle devam etti: “Şu an 65 metresi tamamlandı. Birinci çalışma gövde ve gövdeye bağlı çalışmaların yapıldığı kısım. İkinci olarak bu noktadan Hızırilyas Tepesi'ndeki arıtma tesisine kadar devam eden 47 kilometrelik isale hattı. İsale hattının yaklaşık 45 kilometrelik kısmı tamamlandı.."
ENERJİ ÜRETİMİ
Barajdan sonraki havzada meydana gelen yağışlarında inşa edilecek bir regülatörle toplanacağını ifade eden Keleş, yaklaşık 10 metre yüksekliğindeki mini baraj denilebilecek bir bağlama yapısının bulunacağını belirtti. Bu suyun enerjisinin de değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Keleş, şunları kaydetti: “Türkiye, enerji ihtiyacı olan bir ülke. Enerji açığı olan bir ülke. Son zamanlarda gerek hükümetimiz gerek Enerji Bakanlığımız yenilenebilir enerji noktasında çok ciddi teşvikler veriyor, yatırımları teşvik ediyor, hızla yatırımlar yapıyor, barajlar, isale hatları yapılıyor. İçme suyu kentimize gelirken aynı zamanda enerji üretecek. Üç noktada toplamda 12 megavatlık hidroelektrik santrali yapıyoruz. Yaklaşık 10 bin konutun yıllık ihtiyacını karşılayacak bir kapasitede. Bu Sakarya'daki enerji ihtiyacı bakımından önemli bir katkı. 2018 yılı sonunda baraj çalışmasını ve isale hattındaki eksiklikleri tamamlamayı hedefliyoruz. Hedefimiz önümüzdeki güz yağışlarını burada depolamak."

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER