Aksu Deresi'nin suyu kesildi

Taraklı aksu Deresinin suyu kesildi. Hafta sonu yağan yağmur sonrası deresin suyunun kesildiğini gören köylüler gözlerine inanamadı.

Aksu Deresi'nin  suyu kesildi

Taraklı’ya bağlı Hark, Tuzla, Dışdedeler, İçdedeler, Doğancıl ve Eskiciler Köyüne su sağlayan aksu Deresi’nin suları kesildi. Bu güne kadar turizm konusunda da oluşturudğu kalyonlarla adını duyuran Aksu Deresi, hafta başından beri akmıyor. Geçen Pazar akşamı yağan yoğun yağmur nedeniyle oluşan sel sonrası, derenin birden suyunun kesilmesine köylüler bir anlam veremedi.
TEHDİT ALTINDA
Taraklı Belediyesi’nin Aksu Deresinin tamamını ilçeye taşıyacak şekilde içme suyu projesi başlatmasıyla, belediye ve köylüler arasında gerginlik yaşanmıştı. Hark Kalyonunda bulunan dere kaynağının suyunun kesilmesiyle ne yapacağını bilemeyen köylüler arazilerinin susuz kalmasından korkuyor. Köylüler 10-15 yılda bir derenin suyunun kesildiğini ve bu nedenle geçmişte dere kaynağına giderek kurban kestiklerini belirtirken, “Bir süre sonra dere tekrar akmaya başlamıştı” dediler. Köylüler yaşanan bu olayın sel sonrası meydana gelmesine bir anlam veremediklerini ifade ederken, suya bağlı doğal ortamın tehdit altında olduğunu da vurguladılar.
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER