BAŞKAN CEVAT KESER: AYVANIN ANAVATANI PAMUKOVA'DIR

Pamukova’da bu yıl ikincisi düzenlenen Ekopazar Doğal Ürünler ve Ayva Festivali’nde konuşan Pamukova Belediye Başkanı Cevat Keser, “Bu yıl 50 bin ton civarında ayva rekoltesi var. Ayvanın anavatanı Pamukova'dır” dedi

BAŞKAN CEVAT KESER: AYVANIN ANAVATANI PAMUKOVA'DIR

Pamukova’da bu yıl ikincisi düzenlenen Ekopazar Doğal Ürünler ve Ayva Festivali renkli görüntülere sahne oldu. Pamukova belediye meydanında kurulan stantlarda bölgede üretilen doğal ürünlerin sergilendiği festivalde, vatandaşlar doğal ürünleri bir arada görme imkanı buldu. Yörede üretilen ayva, üzüm ve çileğin maskotlarla tanıtıldığı festivalde, oyuncu Alparslan Özmol da katılımcılara Pamukova ayvasını tanıttı. Pamukova Belediye Başkanı Cevat Keser de festivalin ikincisini yapmaktan dolayı gurur duyduklarını söyledi. İlçe genelinde 40 bin dönüm arazide ayva üretildiğini aktaran Keser, "Bu yıl 50 bin ton civarında ayva rekoltesi var. Ayvanın anavatanı Pamukova'dır. Bunu Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Sakarya Ziraat Odası, Pamukova İlçe Tarım Müdürlüğü söylüyor. Benim dememle olmaz onların elinde veriler resmi rakamlar var. Ayvanın merkezi, anavatanı Pamukova'dır" diye konuştu.
KAPSAMLI ORGANİZASYON
Keser, “Her yıl daha kapsamlı bir program tasarlanarak, daha etkin daha kapsamlı bir festival tertip edilmektedir. Bizler genç kardeşlerimizin önünü açmak, onların heyecan ve isteklerini geri bırakmamak adına her türlü maddi ve manevi desteği vererek PAYDER tarafından bu yıl ki organizasyonun yapılmasına karar verdik. Bu vesileyle genç kardeşlerime vermiş oldukları emeklerden dolayı teşekkür ediyorum” dedi. Pamukova Kaymakamı Recai Karal da geçen yıl başladıkları festival düzenleme görevini, Pamukova ve Pamukova Ayvasını Tanıtma Derneği'ne (PAYDER) teslim etmenin haklı gururunu yaşadığını belirterek, "Niyetler halis, idealler samimi olunca inanmış gönüllerle daha çok güzel eserler oluşturacağına inancım tamdır. Bize bu güzel vatanı bağışlayan Allah'a şükürler olsun. Bu vatanı koruyan, bize emanet eden ecdadın önünde saygıyla eğiliyorum. Bu coğrafyanın güzelliği, bereketi bu güzel insanların samimi fedakarlığıyla birleşince ne kadar güzel olmuş. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.
RENKLİ YARIŞMALAR
Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeki Toçoğlu ise bu tür organizasyonların yörelerin değerlerinin ortaya çıkarılması ve bunların pazarlanması noktasında çok büyük yarar sağladığını ifade ederek, "İnşallah bu faaliyetler Pamukova’mızın değerlerinin ortaya çıkarılmasında, onların ülke içi ve dışına pazarlanmasına çok ciddi katkı sağlayacağına inanıyorum." dedi. Konuşmaların ardından ürününü tarladan sofraya daha sağlıklı ve güvenli ulaştırmak için çaba harcayan çiftçilere başarı belgesi takdim edildi. Daha sonra en iyi ayva, ayva reçeli ve ayva tatlısı yarışmasında ilk üçe girenlere ödülleri verildi. Yemek ikramının ardından protokol üyeleri stantları gezdi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER