BAŞKAN KAYA'DAN FESTİVALE DAVET

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, 30 Eylül ve 1 ekim tarihlerinde düzenleyecekleri ve bu yıl ilki gerçekleşecek Ayva Festivali’ne tüm Sakarya halkını davet etti. Kaya, 65 bin ton ayvanın üretiminin yapıldığı ilçede, ayva üreticisinin de desteğini aldı

BAŞKAN KAYA'DAN FESTİVALE DAVET

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, bu yıl ilkini gerçekleştirecekleri Ayva Festivali tanıtımı için dün bir basın toplantısı düzenledi.
ALIN TERİNİN
İlimizde ve ilçedeki basın mensuplarının katıldığı basın toplantısında, ilçe halkının alın terinin en büyük karşılığının ürettiği ayva olduğunu ifade ederek, böyle bir festival düzenlemeyi uygun gördüklerini ifade etti.  Kaya, 8 yıllık görev süresi içinde elinden gelenin üstünde bir gayret ile çalıştığını ifade ederek, “Bu kapsamda ilimizin üretiminde en üst seviyede olan Ayva’ya değer katmak amacıyla, sosyal ve kültürel faaliyetler kapsamında ‘Ayva’nın Başkenti Geyve’ adı altında etkinlik düzenleme kararı aldık” dedi.
İKİ GÜN SÜRECEK
Etkinliğin iki gün süreceğini ifade eden Kaya, “30 Eylül Cumartesi günü festivalimiz Kuran-ı Kerim okunması ile başlanacak. Ardından kortej yürüyüşüne geçilecek, Tarım fuarı, Yöresel Ürünler Standı ve Festivalin açılışı töreninin ardından Halk Oyunları ekipleri gösteri yapacak. Aydından protokol üyeleri ve katılımcılar ile Ayva Hasadına yapılacak. Akşam saatlerinde havai fişek gösterisinin ardından Tarihi Alifuatpaşa 2’nci Beyazıd Köprüsünde İbrahim Sadri’nin katılımı ile Mona Roza şiir gecesi düzenlenecek” dedi.
65 BİN TON
Pazar günü yapılacak ikinci gün etkinliklerinde ise Mehteran-Halk oyunları gösterileri yer alacak. Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun katılımı ile gerçekleşecek konferansın ardından en Güzel Ayva, Ayva tatlısı ve reçeli, yöresel yemek yarışması düzenlenecek. Akşam saatlerinde ise ödül töreni yapılacak. Festivalin finalini ise Ferhat Göçer’in konseri ile yapılacak” ifadelerini kullandı.  İlçede 65 bin ton ayvanın üretildiği ve son zamanlarda yapılan ayva’ya yönelik çalışmalar ile fiyatının üçe katladığını vurgulayan Kaya, “Bu durum ilçemizde işsizliğin de önüne geçerek önemli katkı sağladı. Marka Tescilinide yaptırdık” şeklinde konuştu.


HİZMET ANLAYIŞI
Belediyeciliği alt yapı ve diğer çalışmalar olarak görmediklerini vurgulayan Murat Kaya, “Bir çok çalışmayı, kamu hizmeti ilçemize kazandırdık. Bu konuda Şaban Dişli’nin desteğini unutmuyoruz” dedi. Kaya ve basın mensupları ardından Geyve’de bir üreticin ayva bahçesini gezerek, bilgi aldı. Kaya, düzenleyecekleri bu festivale tüm halkıda davet etmeyi unutmadı.


GONDOL PARKURU
Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya verdiği bilginin devamında önümüzdeki yıl içinde hayata geçirmeyi planladıkları Gondol Parkuru projesinin de ön duyurusunu yaptı. Kaya, Tarihi Alifuatpaşa 2’nci Beyazıt Köprüsü yanında, oluşturacakları Gondol parkuru için çalıştıklarını ifade ederek, “12 milyon TL’ye mal olacak projemiz kapsamında Sakarya Nehrinin kenarları taşlanacak. Özel getirilecek gondollarla burada halkımız gezebilecek. Bu projemizin büyük takdir toplayacağına inanıyorum” dedi 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner21

izmir escort