banner67

Belde sakinleri taşınmaya hazırlanıyor

Kocaali Ortaköy Büyük Melen Havzası Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanvekili Oktay Sargın, yaşadıkları bölgenin baraj suları altında kalacağını ancak bu duruma rağmen belde halkı olarak taşınacakları yerin belli olmadığını söyledi.

Belde sakinleri taşınmaya hazırlanıyor

Sargın yaptığı açıklamada, yöre halkının baraj nedeniyle zor durumda kaldığını anlattı.

Yaklaşık 40 yıl önce dönemin hükümetleri tarafından planlanan baraj nedeniyle bölgenin su altında kalacağını belirten Sargın, "Başta Ortaköy Beldesi olmak üzere civar köyler su altında kalacak. En büyük mirasımız olan evlerimiz ve bahçelerimiz su altında kalacak" şeklinde konuştu.

Sargın, sözlerini şöyle tamamladı:

"Vatandaşlarımız, artık başka yerlere taşınacak. Bugün gençlerimiz, köylerine sadece fındık toplamaya geliyor. Birçok aile göç etti zaten. Buna rağmen çok sayıda vatandaşın ne yapacağı belli değil. Yaşadığımız bölge, yakın tarihte su altında kalacak ama buna rağmen nereye taşınacağımızı bilmiyoruz. Köy ortamında büyüdü buranın insanı. Bu nedenle TOKİ tarafından bizim için yapılması düşünülen konutların da buna göre uyarlanması ve en azından bir bahçemiz olması gerekli. Bu insanların, apartman hayatına alışması çok zor." 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE