ÇÖLYAK HASTALARINA GLÜTENSİZ PASTA

Erenler’de bulunan Melek Pastaneleri sahibi Muhammet Yaylalı’nın yapımına başladığı Glütensiz pasta, kurabiye ve diğer ürünler Çölyak hastalarının özel günlerinde tercih ediliyor

ÇÖLYAK HASTALARINA GLÜTENSİZ PASTA

Erenler Melek Pastanesi’nin Çölyak hastaları için yaptığı Glütensiz Pasta büyük ilgi görüyor. Melek Pastaneleri ortaklarından Muhammet Yaylalı’nın bir arkadaşının 3 yıl önce kendisine, “Çölyak Hastası yeğenim var, Glütensiz pasta yapar mısın?” teklifiyle gelmesinin üzerine ilk pastayı yaptığını belirten Yaylalı, “Herhangi bir ticari beklentimiz olmadan ya da normal pastalarla aynı parayı alarak bu ürünü yaptık. Sakarya’da bir çok Çölyak hastası var ve bunların özel günlerine bizlerde ortak oluyoruz” ifadelerini kullandı.

SİPARİŞLE YAPILIYOR
3 yıl önce başladıkları yapıma bugün hala devam ettiklerini belirten Yaylalı, “Sipariş alarak özel hazırladığımız pastaların kekini, kremasını, süslerini özel olarak üretiyoruz. İmalathanemizde bulunan ustalarımız bu siparişlerle özel olarak ilgileniyor. Bizler bu işlemler için normal satışta bulunan ürünlerden daha fazla bir para talep etmiyoruz, maddi olarak bir beklentimiz yok. Yalnızca müşterilerimizin memnun olmasını ve özel günlerinde daha mutlu olmasını istiyoruz” dedi.

GLÜTEN NEDİR?
Özellikle buğday ve benzeri tahıllarda bulunan bir protein grubu olan Glüten, herhangi bir işlem görmeden doğal olarak elde edildiği için oldukça yararlı ancak bu durum Çölyak hastaları için geçerli değil. Glütenleri sindiremeyen Çölyak hastalarının vücudunun buna aşırı tepkiler verdiği ve yaşam kalitesinin düşmesinin yanı sıra yediği besin miktarına bağlı olmayarak yetersiz beslenmesine sebep oluyor.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE