Deprem Şehitleri Unutulmadı

17 Ağustos Depremi’nde aramızdan ayrılan vatandaşlarımız, Serdivan Deprem Şehitliği’nde düzenlenen programla anıldı. Şehitliği ziyaret eden aileler, kaybettiklerine ağladı.

Deprem Şehitleri Unutulmadı

17 Ağustos Deprem Şehitlerini Anma Programı Serdivan Mezarlığı Deprem Şehitleri Anıtı önünde gerçekleşti. Serdivan Belediyesi tarafından düzenlenen programa AKP Milletvekili Hasan Ali Çelik, Serdivan Belediyesi başkanı Yusuf Alemdar, İşçi Emeklileri Derneği Başkanı Hüseyin Burucu, Harp Malülü Gaziler-Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Niyazi Borinli ve depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınları katıldı.
DUA EDİLDİ
Deprem şehitleri anıtı önünde gerçekleştirilen programda depremde hayatını kaybedenler için Kuran okudu ve dua edildi. Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, “Asrın felaketi diye adlandırdığımız, binlerce canımızı kaybettiğimiz bu günü hiçbir zaman unutmadık ve unutmamamız gerekir. Onların gönlümüzde yaşatmanın bir anlamı olarak da böyle ir program düzenledik. Allah bugünleri bir daha yaşatmasın” dedi.
“ÇABUK UNUTUYORUZ”
Alemdar’ın ardından konuşan AKP Milletvekili Hasan Ali Çelik, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle andığını dile getirerek, “O gün yaşadığımız acıların yaralarını çok şükür sardık, fakat hala yapılacak çok şey var. Birçok şeyi çabuk unutuyoruz, sadece depremle ilgili değil, diğer afetlerle ilgili de tedbirler almalıyız. İmar mevzuatı, şehir kültürü, meydan temini, arama ve kurtarma açısından mesafe almamıza rağmen, bireysel açıdan hala eksikliklerimiz var” şeklinde konuştu.
DEPREM BİLİNCİ
Deprem döneminde cebinde el feneriyle gezen, pantolonun cebine para koyup uyuyan insanların bugün o günleri unuttuğunu söyleyen Çelik, “Bunları hatırlamamız ve her zaman tedbirli olmamız lazım. Bu tedbirler de kazaya davetiye vererek değil, sağlam zeminlere güvenli binalar inşa ederek alınmalıdır” diye konuştu. Olası bir felakete hiçbir zaman tam olarak hazır olunamayacağına dikkat çeken Çelik, “Bugün depremle ilgili bir sınav veren Sakarya, yarın başka bir felaketle de karşılaşabilir. Burada hem idarecilerin hem de bireylerin sorumluluk bilincinde olması gerekiyor” dedi. Programın ardından protokol kabirleri ziyaret ederek dua okudu.
 DERT YANDILAR!
14 yıl önce yaşanan büyük felakette sevdiklerini kaybeden vatandaşlar, yakınlarını gözyaşı ve dualarla andı. Aileler, “Acımız ilk günkü gibi taze. Allah bir daha o günleri yaşatmasın” dileğinde bulundu. Yetkililere seslenen Ahmet Sert, “Hala kaçak yapılar yapmaya devam ediyoruz. Herkes az maliyetle nasıl ev yaparım derdinde” dedi.

KIZLARINA MEKTUP YAZDI
17 Ağustos Depremi’nde ki kızını kaybeden Anne Müyesser Özen gözyaşlarıyla kızları için dua eden anne, “İçimdeki acıyı kimse söndüremez, bu dünyada yaşayıp yaşamadığımı bile anlamıyorum” diye konuştu.

GÖZYAŞLARI SEL OLDU
Serdivan Deprem Şehitliği, depremin 14’ncü yıl dönümünde ailelerin akınına uğradı. Birçok aile kabir başında dualar okuyarak yitirdikleri için gözyaşı döktü. Depremde bütün ailesini kaybeden Zeynel Özyaşar ise, “2 gün göçük altında kaldım, ailemden sadece ben sağ olarak kurtarıldım. Ama hiç bir zaman isyan etmedim” biçiminde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER