GEYVELİ ÜRETİCİLERDEN, ŞEMSİ BAYRAKTAR'A AYVA TEPKİSİ

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın hafta içinde ayva rekolitesi ile ilgili yaptığı açıklama, Geyve’li üreticilerin tepkisine neden oldu.

GEYVELİ ÜRETİCİLERDEN, ŞEMSİ BAYRAKTAR'A AYVA TEPKİSİ

AÇIKLAMA ÜZERİNE
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, hafta içi yaptığı açıklamada 2015 yılında ayva üretiminde birinci sırada yer alan Sakarya’da, ayva üretiminin Sapanca Gölü çevresinde yoğunlaştı, yönündeki açıklamalarına Geyve’li üreticilerden tepki geldi. Yaşanan Ayva polemiği TZOB Başkanı Bayraktar’ın TUİK verilerini kaynak göstererek ayva rekoltesini açıklaması ile ortaya çıktı. Bayraktar açıklamasında bu yıl ayva üretiminin geçen yıldan daha iyi olduğunu 2015 yılında ayva üretiminde birinci sırada yer alan Sakarya’da ayva üretiminin Sapanca gölü çevresinde yoğunlaştığını açıklamış ve verilerde Geyve Ayva rekoltesi düşük gösterilmişti.
ODA VERİLERİ
Geyveliler ayva üreticileri ise aktarılan bilgilerin yanlış olduğunu ileri sürdü. Üreticiler, Geyve’de Ziraat Odası kayıtlarına göre, yaklaşık 30 bin ila 50 bin ton ayva üretildiği ifade etti. Geyve Ziraat Odası verilerine göre Geyve’de 11.800 dekar, Pamukova’da ise 7800 dekarlık alanda ayva üretimi yapılıyor. Buna göre dekar başına yaklaşık 3 ile 5 ton üretildiği hatırlatılan Geyveli Ayva üreticileri,  verilerin güncellenmesi gerektiğini ve bu bilgilerin kendilerini üzdüğünü ileri sürdü. Namık CİHAN/GEYVE

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE