HALK EĞİTİM HIZLI BAŞLADI: 4115 ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRÜYOR

Adapazarı Halk Eğitim Merkesi yeni eğitim ve öğretim yılına başladı. Halk eğitim merkesinde 4115 kursta yaklaşık bin öğrenci eğitim görürken, merkez eğitim yanında kursiyerlere sosyalleşme adına katkılar sağlıyor,

HALK EĞİTİM HIZLI BAŞLADI: 4115 ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRÜYOR

Adapazarı Halk Eğitim Merkezi yeni eğitim-öğretim yılına başladı. Resim, Güzellik ve Saç Bakım, Hasta Kabul İşlemleri, Bilgisayar, Bilgisayarlı Muhasebe, El Sanatları, Biçki-Dikiş-Giyim, Çini, Yabancılar İçin Türkçe, İngilizce, Çocuk Gelişim gibi bir çok alanda açılan kurslara ise ilgi oldukça yüksek.
415 AYRI KURS
4 ayrı grupta yapılan 415 ayrı kursta yaklaşık bin öğrencinin bulunduğunu belirten Adapazarı Halk Eğitim Merkezi (AHEM) Müdürü Eba Müslüm Çat, “Halk Eğitim’in amacı hayat boyu eğitim-öğretime devam etmektir. Bu kapsamda yapılan çalışmalarımız genç, yaşlı, çalışan, öğrenci, ev hanımı ve engellilerinde içerisinde bulunduğu bir çok grubu kapsamaktadır. İlk ve ya orta eğitim sürecini tamamlamış kişilerin yaşadığı günün şartlarında ve çağın gereği olarak ortaya çıkan yeni meslekleri öğrenmek için buraya gelen vatandaşlarımıza en uygun seviyede eğitimi vererek kendilerinin ve dolayısıyla ilimizin de gelişmesini sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.
30 BİN KURSİYER
Geçtiğimiz yıl yaklaşık olarak 29 Bin kursiyere eğitim verdiklerini belirten Adapazarı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Eba Müslüm Çat, “Geçtiğimiz yıl 25 Bin kursiyer, yaklaşık 4 Bin civarında da Açık Öğretim Fakültesi öğrencisine hizmet verdik. Bu yılki hedefimizde ise en az 30 Bin kursiyer civarında. 415 kursun yanı sıra 14 ayrı destekleme kursumuzda var. 5’i hafta içi, 5’i hafta sonu olmak üzere 10 ayrı destekleme kursumuzda yaklaşık 200 öğrenciyle destekleme kurslarımızı gerçekleştiriyoruz. Bu kurslardan herhangi bir şekilde kursiyer ya da öğrencilerimizden hiçbir ücret alınmıyor. Öte yandan yalnızca burada kurslar açarak hizmetlerimizi sınırlandırmıyoruz. Kursiyerlerimizin yaklaşık yüzde 60’ı bayan ağırlıklı olması sebebiyle bir çok konuda ihtiyaç duyulan konularda uzmanları çağırarak seminerler yapıyoruz.  Seminerlerle ilgili olarak kursiyerlerimizin tekliflerini de değerlendiriyoruz ve istekleri doğrultusunda da seminerler almalarını sağlıyoruz” şeklinde konuştu.
SOSYAL YAŞAM
Adapazarı Halk Eğitim Merkezinin yalnızca kurslar açan bir yer olmadığını belirten Çat, “Adapazarı Halk Eğitim Merkezi yalnızca kurslar açan ve kursiyerlere eğitim veren bir yer olmaktan ziyade kursiyerlerimiz için bir sosyalleşme merkezi. Burada eğitim alan bir çok kursiyerimiz aynı zamanda mola saatlerinde dışarı çıkarak birbirleriyle arkadaşlık kuruyorlar. Burada kurulan ve çok uzun süren arkadaşlıklarda var. Çeşitli sosyal faaliyetlere katılmak için özellikle emeklilerin ve ev hanımlarının oldukça dikkatini çekmekte olan AHEM’in kişilerin yeni bir çevre edinerek sosyal faaliyetlere katılmasını sağlayıcı etkisi de oldukça fazla. Toplumun her kesiminden oldukça büyük kitlelere hitap eden bir merkez olan AHEM’de toplumun her kesiminden insan kendine bir yer buluyor. Kurslarımızı tamamladıktan sonra buradan ayrılan kursiyerlerimizin bir çoğu tekrar geri gelerek bizleri ziyaret ediyor ve teşekkür ediyor. Emekli kesimden gelen arkadaşlarımız özellikle El Sanatları, Resim ve Çini gibi kurslara talepte bulunuyorlar” dedi.
İŞ OLANAKLARI
Adapazarı Halk Eğitim Merkezi kurslarında alınan eğitimlerin ardından bir çok kursiyerin girişimci olduğunu belirten Çat, “Özellikle El Sanatları eğitimi alan bir çok kursiyerimiz burada kazandığı bilgilerle yaptığı çalışmalarını satabilmek için işletmeler kuruyor ve aile bütçesine katkıda bulunuyor. Hatta desteklerimizle girişimci olan bir çok kursiyerimizin şuan açtıkları işletmelerde eleman çalıştırdığını bile biliyoruz. Burada verdiğimiz kurslarda yalnızca eğitime değil sosyal yaşam ve girişimcilik ruhunu aşıladığımız kursiyerlerimizin buradan çıktıktan sonrada yanlarında olmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.
İSTİHDAM SAĞLIYOR
Her yıl açılan kurslarla bir çok istihdamda sağlandığını belirten Adapazarı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Eba Müslüm Çat, “Her yıl açılan çeşitli kurslarla bakanlığımızca yapılan atamalar sayesinde çok sayıda kişiye istihdam sağlıyoruz. Yalnızca bu yıl 125 kişilik usta öğretici kadrosu açıldı. Kurslarımız çoğaldıkça bu sayıyı da çoğaltacağız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE