KARASU'DA İSTİMLAK ÇIKMAZI

Karasu OSB’de mahkeme kararıyla belirlenen istimlak bedellerine itiraz edilerek açılan yeni davalar, yatırımcıları isyan ettirdi. Metrekaresi 35 liradan kamulaştırılan parseller için metrekare başına 125 lira isteniyor

KARASU'DA İSTİMLAK ÇIKMAZI

35 LİRAYDI 300 LİRA İSTİYORLAR
Karasu’da 2009 yılında kurulan OSB’nin istimlak davaları aradan geçen 10 yıla rağmen bir türlü sonuçlanmadı. 2010 yılında mahkeme kararıyla metrekaresi 35 lira olarak belirlenen ve onanan istimlak bedelleri, parsel maliklerinin itirazları sonucu açılan davalarla bilinmez bir sürece taşındı. 10 yıla yakın bir süredir devam eden davalarda en son metrekare başına125 lira bedeller telaffuz edilmeye başlandı.
300 KİŞİ İSTİHDAM EDİLİYOR
Bu duruma isyan eden yatırımcı firmalardan Gazi Metal konuyla ilgili yayınladığı basın açıklamasında yaptıkları yatırımı anlatırken OSB alanında 2 buçuk metre dolgu yapıp kurdukları tesisi şöyle tanımladı: “2016 yılı ocak ayı başlarında faaliyete geçen ve tamamen son teknoloji ürünü makinelerin kurulu olduğu fabrikamızda yıllık 350 Bin ton kapasite ile üretim yapılmakta ve an itibariyle 300 kişi istihdam edilmektedir.”
KARASU EKONOMİSİNE KATKI
Açıklamada şu ifadelere yer verildi: Bu itibarla Şirketimizin, Türkiye, Sakarya ve Karasu ekonomisine katkısı büyüktür. Hatta tesislerimizin inşasından sonra Karasu Limanı kurularak hayata geçirilmiş, Karasu ilçesinin tamamına doğalgaz gelmiş ve sair birçok Belediyecilik hizmetlerinin de daha geniş alanlara kullanımı gerçekleşmiştir.
KAMULAŞTIRMA DAVALARI
Ancak, kamulaştırma davalarında bugün gelinen noktada OSB’nin mevcut durumu karmaşık bir hal almıştır. Zira yargılama esnasında, kasıtlı olarak düzenlendiğini düşündüğümüz hatalı bilirkişi raporları, FETÖ soruşturması sebebiyle görevden alınan Hakimlerce adeta hukuki kalkan yapılarak hukuk dışı kararlar verilmiştir. Daha önce anlaşarak 13,45.- Türk Lirası metrekare birim değeri üzerinden satın almalar yapılırken bilirkişi raporları ile Karasu mahkemeleri değeri 35 TL metrekareye çıkarmış ve aynı bilirkişilerin daha sonra verdiği raporlarla metrekare değer bir anda 125,00.- Türk Lirasına varmıştır.
YATIRIMCILARIN ÖNÜ KAPANDI
Tüm itirazlar göz ardı edilerek bu raporlara istinaden kararlar verilmiştir. Bu sebeple de  bu son gelinen noktada  bilirkişilerin değeri 35.00 Türk Lirasından 125.00 Türk Lirasına çıkarılması sonucu bilirkişiler için  OSB müteşebbis heyeti tarafından şikayetçi olunmuştur. Halen hukuki süreç devam etmektedir. OSB yönetimi arsaların  2010 değerinin kesin tespit edilebilmesi amacı ile Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Ana Bilim dalına müracaat etmiş ve bu müracaat sonucunda da 2016/133 nolu rapor ile arsa metrekare değeri 30 TL olarak belirlenmiştir. Bu fakülte raporları Türkiye’de ve Dünyada kesin kabul gören raporlardandır. Sonuç olarak OSB’ye yeni yatırımcıların gelmelerin önü kapanmış hatta bazı Karasu OSB katılımcıları fabrikalarını inşa etmekten dahi imtina etmişlerdir.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER