KAYNARCA AYAKTA: MÜCADELE KARARI ALDILAR

İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak için 13 köyü haritadan silecek baraja karşı vatandaşlar Araman’da yaptıkları toplantıda mücadele kararı aldı

KAYNARCA AYAKTA: MÜCADELE KARARI ALDILAR

Kaynarca ve Kandıra'da İstanbul'un su ihtiyacını karşılamak için yapılması planlanan baraj nedeniyle 13 köyün haritadan silinip, binlerce hektar verimli tarım arazisinin sular altında kalacak olmasına karşı çıkan yöre köylüleri yarın yapılacak ÇED toplantısı öncesi topraklarına sahip çıkma mücadelesi başlattı. Yarın Kaynarca ilçe merkezi ve Kandıra Kaymaz Köyü Araman Mahallesi'nde yapılacak ÇED toplantısı öncesi Araman'da bir araya gelen vatandaşlar bilgi alışverişinde bulundu. Araman'da düzenlenen toplantıya yöre köylüleri, yurttaşlar ve bazı muhtarlar katıldı. Toplantıda verimli topraklara baraj yapılmasının, taşocakları ve hazır beton tesisleri kurmanın cinayet olacağı belirtilerek itiraz edileceği ifade edildi.
MÜCADELE KARARI ALDILAR
Alınan ortak karar uyarınca Kaynarca ve Kandıra yöresinde verimli topraklarında baraj yapılmasına karşı yurttaşlar topluca yarın 10.00'dan önce Kandıra Kaymaz Köyü Araman ilkokulunda yapılacak ÇED Toplantısına, daha sonra topluca Saat 13.00'daki Kaynarca Belediyesi Toplantı Salonu'ndaki ÇED Toplantısına katılarak 'ÇED toplantısı yapılamamıştır' tutanağı tutulmasını sağlayacaklar. Kaynarca'ya bağlı Kalburcu ve Yeniçam (Çeşek) köyleri ile Kandıra'ya bağlı 11 köyün ortadan kalkacağı ifade edildi.  Öte yandan baraj yapımı için malzeme ihtiyacının karşılanacağı taşocakları için Kaynarca Şeyhtımarı Köyü Yakup Kalfalar ve Çelebiler mahallelerinde taş ocağı, kırma, eleme, yıkama ve hazır beton tesislerinin kurulacağı kaydedildi. Kaynarca Belediye Başkanı Zeynur Özel de Kalburcu ve Yeniçam köylerinin kalkacağını doğruladı. Özel, "Ama bu uzun sürecek bir proje bu gün yarın olacak bir şey değil. Belki 30 yılı bulur" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner21

izmir escort