KÖYLÜLER ÇED TOPLANTISININ YAPILMASINA İZİN VERMEDİ
: KAYNARCA DİRENDİ

İstanbul’un içme suyunu karşılamak için yapılacak iki baraj nedeniyle toprakları ellerinden alınacak Kaynarcalı köylüler dün ÇED Toplantısı’nı iptal ettirdi. Köylüler mücadeleye kararlı

KÖYLÜLER ÇED TOPLANTISININ YAPILMASINA İZİN VERMEDİ
: KAYNARCA DİRENDİ

KANDIRA DA YAPILDI
DSİ tarafından İstanbul'un içme suyu ihtiyacını karşılamak için Kaynarca ve Kandıra'da tarım yapılan verimli topraklarda kurulmak istenen baraj için dün ilki Kandıra Araman İlkokulu'nda ÇED Halkı Bilgilendirme Toplantısı yapıldı. Toplantının başında toplantının yapılmasını isteyenlerle istemeyenler arasındaki gerginlik güvenlik güçleri tarafından yatıştırıldı. ÇED Toplantısı tüm itirazlara rağmen yapıldı.
VATANDAŞ TEPKİ GÖSTERDİ
Ancak dün saat 13.00'da Kaynarca'da Belediye Toplantı Salonu'nda yapılmak istenen toplantı köylülerin ve vatandaşların tepkisi üzerine yapılamadı. Toplantı halkın görüşü alınmadan, bilgilendirme yapılmadan sonlandırıldı. Köylüler topraklarında baraj istemediklerini belirterek, toplantıyı terk ettiler. Yırtmaçdere ve Kemerdere üzerinde baraj kurulduğunda 13 köy haritadan siliniyor. Binlerce hektar tarlada sulama imkanı kalkıyor.
HAZIR BETON TESİSİ
Barajlarla Kaynarca'ya bağlı Kalburcu ve Yeniçam köyleri ile Kandıra'ya bağlı 11 köy ortadan kalkacak. Baraj yapımı için Kaynarca Şeyhtımarı Köyü, Yakup Kalfalar ve Çelebiler mahallelerinde hazır beton tesisleri kurulacak. Çevre uzmanları verimli toprakların feda edilmesinin kabul edilemez olduğunu ve Acarlar Longozunu besleyen derelerde baraj kurmanın doğal yaşam için de büyük bir tehlike oluşturacağını savunuyor.

DSİ tarafından İstanbul'un içme suyu ihtiyacını karşılamak için Kaynarca Kandıra'da tarım yapılan verimli topraklarda kurulmak istenen baraj için  dün ÇED toplantısı yapılması planlanmıştı. İlk toplantı Kandıra Kaymaz’da yapıldı. Toplantının başında, baraj yapılmasına tepki gösterenler ile destekçiler arasında gerginlik çıktı. Gerginlik polis müdahalesi ile yatıştırıldı. Ardından planlanan toplantı gerçekleşti.
KAYNARCA TOPLANTISI
İkinci toplantı ise Kaynarca’da yapılmak istendi. Ancak, bölge sakinleri  baraj istemediklerini ve köylerinin haritadan silineceği düşüncesi ile tepki gösterdi. Toplantı öncesi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin açılış konuşmasının ardından projeyi hayata geçirecek olan firma yetkilileri projeyi anlatmak istedi. Bu sırada barajın yapılması istemeyen vatandaşlar  söz istedi. Yetkililerin toplantı sonrası vatandaşlara söz verileceğini ifade etmesi üzerine, vatandaşların tepkisi arttı. Bir grup vatandaş düdük çalarak tepki gösterirken, bazı vatandaşlar ise yerlerinden kalkarak toplantıyı protesto ettiler.
TARTIŞMA YAŞANDI
Bu sırada baraja tepki göstermeyen diğer katılımcılar ile protesto edenler arasında  tartışma çıktı.  Tartışmanın büyümesi üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve projeyi yapacak olan firma yetkilileri, toplantının yapılamayacağını belirterek polisten rapor tutmalarını istedi. Tutulan raporun ardından ÇED toplantısı iptal edildi. Edinilen bilgilere göre yapılması planlanan baraj inşaatı nedeniyle Kandıra ve Kaynarca’dan 13 köyün haritadan silinmesi ve barajta tutulan su nedeniyle sulama imkanının kalmayacağı belirtiliyor. Ayrıca  baraj yapımı için malzeme ihtiyacının karşılanacağı taşocakları için Kaynarca Şeyhtımarı Köyü Yakup Kalfalar ve Çelebiler mahallelerinde taş ocağı, kırma, eleme, yıkama ve hazır beton tesislerinin kurulması planlanıyor. Öte yandan baraj nedeni ile Acarlar Longozunun da çok büyük zarar göreceği ifade ediliyor. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner21

izmir escort