'SONUNA KADAR MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK'

Akyazı’ya bağlı Küçücek ve Bıçkıdere Mahallesinde, Bıçkıdere’de ki usulsüz su kullanımı ve doğaya verdiği zarar nedeniyle başlattığı mücadele devam ediyor. Bölge sakinleri, haklarının kazanmak için sonuna kadar mücadelelerinin devam edeceğini ifade etti

'SONUNA KADAR MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK'

Akyazı’ya bağlı Küçücek ve Bıçkıdere Mahallesinde yaşayanlar elinde “Doğal mineralli su” ruhsatı bulunan EMSEY Termal Enerji Gıda Sağlık İçecek ve Turizm San. Tic. A.Ş.’nin Bıçkıdere’nin suyunu kullanmalarına yönelik  başlattıkları mücadeleye devam ediyor.
Bıçkıdere ve Küçücek Mahalle sakinleri adına bir araya gelen Yaşar Akgün, Adnan Teykin, Kerim Orsavaş, Ali Günaçtı, Talat Aşan, İbrahim Baykan, Tuncer Andı, Hacı Ziyaattin Tınaz, Ercay Eker, Kadir Yılmaz, Celal Karaçayır ve Hüseyin Ok basın açıklamasında bulundu.
SU BIRAKMADILAR
Küçücek ve Bıçkıdere Mahalle sakinleri bahse konu olan suyun kendileri için çok önemli olduğunu belirterek “Suyumuz bizim için olmazsa olmazımızdır, bundan vazgeçmemiz söz konusu bile olamaz” dedi. Suyun kendilerine bile yetecek seviyede olmadığının da altını çizen Küçücek ve Bıçkıdere Mahalle sakinleri, söz konusu şirket ana kaynak civarında ne kadar su gözeneği bulduysa,  tamamını boruları döşeyerek bir yerde topladığını, kendilerine hiç su bırakmadığını, bu durumdan her iki mahalle sakinleri olarak olumsuz etkilendikleri ileri sürdü. Her iki mahallenin sakinlerdi bu haksızlığa dur diyene kadar mücadelelerine devam edeceğinin altını çizdi.
EL KOYDU İDDİASI
EMSEY A.Ş. nin elindeki ruhsata göre kullanması gereken su haricinde, bölge sakinlerinin kullanması için bırakılan su gözeneklerine el koyduğunu ve bu suların taşınması için sahada yol yapımı ve ağaç kestiklerini iddia eden bölge sakinleri, durumu ilgili makamlara bildirmelerine rağmen sonuç alamadıklarını ifade etti.  Firmanı aldığı ruhsatın mineralli su için verildiğini ifade eden bölge sakinleri, “Bu suyu yapacağını taahhüt ettiği termal otelde kullanacağını söylemesine rağmen, suyun doğal minareli su olmadığının bilirkişi raporu ile kanıtlandı. Firma taahhüt ettikleri otelide yapmadı.  Bizden izinsiz ve kaçak olarak aldıkları suyu NAKSU doğal minareli su adıyla bir başka firmanın adıyla piyasaya satılıyor. Bu bile ruhsat iptali için geçerli sebep” dediler.
SASKİ VE ORMAN
Bu gelişmeye üzerine bölge sakinleri hak aramak için Bıçkıdere Havzası Doğal Yaşamı Koruma derneği kurduklarını belirttiler. Küçücek ve Bıçkıdere Mahallesi sakinlerinin kurduğu derneğe  aynı içme suyundan yararlanmakta olan Salihiye ve Ahmediye Mahalle sakinleri de üye olarak destek verdi. Mahalle sakinleri açılan davaya SASKİ’nin hakkı olmayan su gözeneklerine de el koyarak içme suyuna zarar vermekten, Orman işletmesi için ormanda yol açmaktan ve izinsiz ağaç kesmekten müdahil oldu.
İKİ AYRI MAHKEME
İdari yönden yaptıkları tüm girişimlerin sonuçsuz kalması üzerine Avukat Elif Yar’ın önderliğinde 2015 yılında Sakarya Bölge İdare Mahkemesinde ruhsatın iptali, 2016 yılında da Savcılık şikayetine bağlı olarak Akyazı Asliye Ceza Mahkemesinde çevreyi kirletme, imar kirliliğine neden olma, hakkı olmayan yere tecavüz etme gibi hususlar nedeniyle dava açtıklarını ve açtıkları her iki davanın da devam ettiğini söyleyen mahalle sakinleri, “Artık yüzdük yüzdük işin sonuna geldik. Mahkemelerde bizim haklılığımızı gördüklerine ve kararı lehimize vereceklerine olan inancımızı muhafaza ediyoruz” dediler.
BİKİR KİŞİ RAPORU
Bilirkişi tarafından hazırlana raporda da ‘firmanın saha içinde izinsiz olarak kaynak suyu gözlerini sahiplenmiş, bu suları toplamak için borular döşemiş, betonarme bina yapmış, yol açmış, ağaç çevirmiş, orman arazisi ve dere yataklarına zarar vermiştir. İzin verilirken yasa ve yönetmeliklerle konulan şartların dışına çıkmıştır. Bu şekilde havzadaki ekolojik ve hıdroljik dengeye, havzada yaşayan halka olumsuz etki ortaya çıkmıştır. Bu yasa ve yönetmelik dışı faaliyetlerinin durdurulması ve ruhsatın iptal edilmesi gerekmektedir” ifadelerinin yer aldığını belirten mahalle sakinleri raporun da  kendilerini haklı çıkardığını söyledi.
**

AÇIKLAMA YAPTILAR
İki Mahalle sakinleri adına açıklamalar Küçücek Belediyesinin ilk ve son başkanı Yaşar Akgün, Küçücek Mahalle sakinlerinden İbrahim Baykan ve Bıçkıdere Mahallesi eski Muhtarlarından Talat Aşan’dan geldi. Her üç isim yaptıkları açıklamada şu ifadeleri kullandı:
“Zengin su yatağımız yok. Bıçkıdere suyu iki mahalleye zar zor yetmektedir. Birkaç yıl sonra ise yetmeyecek hale gelecektir. Hal böyleyken EMSEY firmasının elimde ruhsatım var diyerek suyumuza el koymasına asla izin vermeyiz ve göz yummayız. Hakkımızı hiç kimseye yedirmemeye kararlıyız. Hakkımızı yasal yollardan arıyoruz ve açtığımız davaların lehimizde sonuçlanacağına olan inancımızı da muhafaza ediyoruz.”
‘YASAL İŞLEM’
Avukat Elif Yar ise, “İki mahallede yaşamlarını sürdürmekte olan 10 bine yakın insan ve baktıkları hayvanları için içme suyu, yetiştirmekte oldukları ürün içinde sulama suyu olarak kullandıkları ve onlar için hayati değer arz eden Bıçkıdere suyunu yasa ve yönetmeliklere aykırı olarak kullanmaya kalkan firmayla ilgili olarak yasal işlemleri başlattık.  Akyazı Asliye Ceza Mahkemesinde çevreyi kasten kirletmek, imar kirliliğine neden olmak ve hakkı olmayan yerlere tecavüz etme gibi nedenlerden dolayı, Sakarya İdari Mahkemesine de ruhsat iptali için dava açtık. Açılan her iki davada da artık sona gelindi. Mahkemeler tarafından görevlendirilen bilirkişiler de hazırladıkları raporlarında EMSEY Firmasının yasa ve yönetmelik dışına çıkarak çalışma sürdürdüğü görüşüne yer verilmiştir. Bu da bizim haklılığımızı açık bir şekilde göstermektedir. Kısa sürede tamamlanmasını beklediğimiz davalarımızın lehimize sonuçlanacağını düşünüyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER