Tan: Geyve'de doğa ve tarih katliamı yaşanıyor

Geyve Akıncılar Köyü Vadilerini ve Şelalelerini Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Kamuran Tan, Geyve ve Sakarya’nın değeri olan tabiat ve tarihi varlıkların çeşitli çalışmalar esnasında yok edildiğini söyledi.

Tan: Geyve'de doğa ve  tarih katliamı yaşanıyor

Yaşanan duruma tepki gösteren Geyve Akıncılar Köyü Vadilerini ve Şelalelerini Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Kamuran Tan, Doğançay Mevkii’nde yapılan HES çalışmasında “Çoban Kalesi” olarak bilinen tarihi alanın toprak altında bırakıldığını ifade etti. Tarihi Çoban Kalesi’ni restorasyon yapılarak bölgeye yeniden kazandırılması için dernek olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuruda bulunduklarını söyleyen Tan, “Biz restore edilsin diye başvurduk Sayın Bakan’da her halde bu HES inşaatı ekibine ‘Burayı yok edin’ emri verdi. Utanç verici bir olay, tarihi yapı ve SİT alanı olan bir yer toprak altında. Buranın derhal temizlenerek Geyve’ye Sakarya’ya ülkemize kazandırılmasını istiyoruz.” dedi.

TARİHİ KALINTILAR
Tan, ikinci bir kale kalıntısının ise yine HES inşaatı alanı içinde kaldığını belirterek, “Bu alanda bir kale daha var ve onun kalıntısı ortaya çıktı. Dernek olarak Akıncılar Köyü’nde Roma Mezarlarının bulunduğu alana bu kale kalıntısının getirilerek yok edilmekten kurtarılmasını istiyoruz. Kimse sahip çıkmıyorsa biz sahip çıkarız. Bunlar sular altında kalacak. Tarihi kalıntılar bu kadar görmezden gelinip yok edilebilir mi?” diyerek tepkisini dile getirdi.

KAYALIK ALAN
Yüksek Hızlı Teren ve normal tren hattı düzenlemeleri kapsamında var olan eski küçük bir kanyonun iş makineleri ile yok edildiğini kaydeden Tan, “1927 yılından bu yana büyük iki kaya arasından geçen demir yolunun yeniden düzenleme çalışmalarında nehir kıyısındaki kayalık kısım iş makineleri ile kırılarak kaldırılıyor. 2-3 güne oradaki kayalık alanı yok ederler. Böyle bir görüntü, böyle bir güzellikte yok edildi. Geyve’de tabiat ve tarihi varlıklar süratle yok edilirken kimse herkes buna seyirci kalıyor.” ifadesini kullandı.
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER