TELEFERİK GERGİNLİĞİ: KIRKPINAR'DAN MERA TEPKİSİ

Sapanca Kırkpınar Hasanpaşa ve Mahmudiye Mahalleleri arasında yapılması planlanan teleferikle ilgili dün istasyon için ayak kurulmak ve sondaj çalışması yapmak için ekipler geldi. Projenin meralarını yok edeceğini ileri süren bölge halkı ile ekipler ara

TELEFERİK GERGİNLİĞİ: KIRKPINAR'DAN MERA TEPKİSİ

Geçtiğimiz hafta Bursa Teleferik ile Sapanca Belediye arasında yapılan protokol gereği, dün firma Teleferik Projesinin başlangıç noktasında sondaj çalışmak istemesi vatandaşların tepkisine neden oldu.  Bir vatandaş tarafından mera olarak kullanılmak üzere Hazine’ye bağışlanan 3 bin 700 metrekarelik alana, Sapanca Belediyesi tarafından açılan teleferik ihalesini kazanan Bursa Teleferik A.Ş. ve Teleferik Holding A.Ş. iş ortaklığı sondaj çalışması yapılarak, ayak kurmak istedi.
VATANDAŞ TOPLANDI
Projenin açıklandığı ilk günden itibaren, projenin başlangıç noktasının yapılacağı mera alanının değiştirilmesi gerektiğini belirten vatandaşlar bölgeye geldi. Çalışmaların başlamaması için direnen vatandaşlar, , bölgenin mera olarak kullanılmak üzere bağışlandığını, istasyon ayağı kurulmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Yaşanan gerginlik üzerine bölgeye Sapanca Belediyesi yetkilileri, zabıta ve polis geldi.
YETKİ BELGESİ YOK
Çalışmaların durdurulmasını isteyen vatandaşlar,  “Bu alana istasyon ayaklarının kurulması için belediye meclisinden karar çıktı. Ancak bu karar henüz Milli Emlak tarafından onaylanmadı. Firmanın şu anda buraya istasyon ayağı dikmek için herhangi bir yetkisi ve izni bulunmuyor. Biz burada istasyon ayağı istemiyoruz, alanın mera olarak kullanılmasını istiyoruz” dediler.
YASAL YOLLAR
Vatandaşlar ile Sapanca Belediyesi ve ihaleyi alan firmanın elemanları arasında zaman zaman sert tartışmalar yaşandı. Vatandaşların görüşmek üzere çağırdığı Sapanca Belediye Başkanı Aydın Yılmazer ise bölgeye gelmeyeceğini söyledi. Öte yandan vatandaşlar, yapılan çalışmanın tamamen usulsüz olduğunu ve zorlamayla yapılmak istendiğini belirterek, yasal olarak haklarının arayacaklarını ifade ettiler. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE