Unutulmuş mahalleyi Afet evleri sevindirdi

Geyve Çay Mahallesi, 1998 yılında meydana gelen heyelanının üzerinden geçen 16 yıl sonra hatırlandı. Mahallede 16 yıl sonra 36 afet evinin temeli atıldı

Unutulmuş mahalleyi Afet evleri sevindirdi

1998 yılında meydana gelen heyelanda büyük hasar gören Geyve Çay Mahallesi aradan geçen 16 yıl sonra hatırlandı. 36 Haneli Çay Mahallesinde Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından köyün 2 kilometre dışındaki bölgeye afet konutlarının yapımına başlandı.1998 yılında afet bölgesi ilan edilen Çay Mahallesinde Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı yaptığı inceleme sonucu 36 konut yapmanın kararını aldı.
44 BİN TL
36 afet konutunun temeli önceki gün törenle atıldı 46 dönüm arazide yapılacak. Konutların temel atma törenine Vali Yardımcısı Adem Saçan, Geyve Kaymakamı İdris Akbıyık ve vatandaşlar katıldı. AFAD Acil Durum Müdürü İsmail Dilaver temel atma töreninde verdiği bilgide “AFAD evini yapana yardım metoduyla vatandaşlar kendi evlerini yapacaklar ve yapıldıkça para ödemesi olacak. 1 ev 50 bin TL civarında mal oluyor. Devlet 44 bin TL ödüyor. 20 yıl vadeli, 2 yıl ödemesiz, faiz yok, 18 yıl taksitle, 36 ev yapılacak. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından yardım yapılıyor. Hepsi aynı tip olduğu için evlerin kısa sürede biteceği tahmin ediliyor” dedi.
BİLGİ VERDİ
Dilaver, bölgede zaman zaman heyelanlar yaşandığını ifade ederek 2010 yılında köy için afete manuz kararı alındığını belirterek şöyle konuştu, “Karardan sonra köyün taşınacağı alanların tespitine başlandı. Bu alan seçildi ve kamulaştırma kararı verildi. Tarla vasfındaki bu yerin imar planları yapıldı. Jeolojik etüt raporları hazırlandı. Yerleşime uygun olduğu raporu verildi. Valilikçe kamulaştırma kararı alındı. Kamu yararı kanununa göre kararı alındı. 46 dönüm üzerinden 370 bin TL kamulaştırma yapıldı. 36 hak sahibi tespit edildi. Kişi başına 650 m2 arsa ayrıldı. Arsa üzerine 100 m2 ev yapılıyor.”
ÖRNEK OLACAK
İlçe Kaymakamı İdris Akbıyık ise “Çay Mahallemiz modern bir mahalle olacak. Geyve’nin örnek mahallesi olacak. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.
Vali Yardımcısı Adem Saçan’da “Uğraşı vermeden bir yere varmak mümkün olmuyor. Çok ucuz bir maliyet. İleriki dönemlerde köylüler bunun çok önemli bir para olmadığını görecekler. Devletin bir nevi hibesi gibi. Bittiğinde gelerek vatandaşların mutluluklarını paylaşmak isteriz” dedi. Konuşma sonunda temele kurban kesildi ve Vali Yardımcısı Saçan, butona basarak temele ilk harcı döktü.
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE