YAŞANAN AFETİN BÜYÜKLÜĞÜ DÜN İTİBARİYLE GÖZLER ÖNÜNE SERİLDİ: BİLANÇO AĞIR

Kaynarca’da önceki gün yaşanan aşırı yağış ve sel felaketinin bilançosu netleşmeye başladı. Felakette 104 iş yeri, 38 konut, 5 kamu binası ve 56 aracın hasar gördüğü tespit edildi.

YAŞANAN AFETİN BÜYÜKLÜĞÜ DÜN İTİBARİYLE GÖZLER ÖNÜNE SERİLDİ: BİLANÇO AĞIR

SEL FELAKETİ
Kaynarca’da önceki gün meydana gelen aşırı yağış, ilçeden geçen Seyran Deresi’nin taşmasına sebep oldu. Metrekareye 115 kilogram yağışın düştüğü ilçede sel suları önünde sürüklediği araçları, binlerce dönümlük tarım malzemelerini ve ekili alanları kullanılamaz hale getirmişti. Sel felaketi sonrasında zararın boyutu dün da net ortaya çıkmaya başladı.
104 İŞYERİ 38 KONUT
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nce bölgede hasar tespiti için görevlendirilen personel tarafından 104 işyeri, 38 konut, 5 kamu binası ve 56 aracın selden hasar gördüğü tespit edildi. Kaynarcalı esnafı vatandaşlar, oluşan selin hasarını silmek için ilçe genelinde temizlik çalışmalarını dün de gün boyu sürdürdü. Sanayi sitesindeki zarar ise çok daha büyüktü.
YARDIM BEKLİYORLAR
Bölgede çalışan Büyükşehir Belediyesi, SASKİ ve itfaiye ekipleri, dün de çalışmalarına devam etti. İş makineleri yardımıyla cadde ve sokaklarda temizlik çalışması yapan ekipler, suların sürüklediği malzemeleri kamyonlara yükledi. Suda sürüklenen araçlar ise traktör ve çekici yardımıyla kaldırıldı. Kaynarcalı zararın karşılanması için yardım bekliyor.

Kaynarca ilçesinde hafta sonu etkili olan sağanak nedeniyle Seyran Deresi taşmış, ilçe sular atında kalmıştı. ilçe sağanak nedeniyle meydana gelen taşma sonucu bazı araçlar suda sürüklenirken, bazı ev ve iş yerlerini su altında kalmış, AFAD, Büyükşehir Belediyesi, SASKİ ekipleri bölgede yoğun bir çalışma başlatmıştı.  1 saatlik yağışta metrekareye 115 kilogram yağışın düştüğü belirtilen ilçede sel sonrası başlatılan çalışmalar dün gece saatlerine kadar sürdü.
TÜM EKİPLER SEFERBER
Kaynarca ilçemizde meydana gelen sel ve su taşkını olayına TAMP planı kapsamında ilgili AFAD’ın hizmet grupları devreye sokuldu.  AFAD’ın dün ve gece süren çalışmalarında 16 personel  6 araç ve 2 bot,  Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri 23 personel, 8 araç, 1 bot, SASKİ ekipleri 5 iş makinası, 5 kamyon, 8 vidanjör ve 40 personel, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü hasar tespit 4 teknik personel, Kaynarca Belediyesi, SEDAŞ ve STK Gönüllü Arama Kurtarma ekipleri 13 personel ve 3 araç ile olaya müdahale etti
AFET SONUCU TESPİT
Olayla ilgili Türkiye Afet Müdahale Planı devreye sokulmuş olup bu kapsamda Hasar Tespit Hizmet Çalışma grubu AFAD, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve SASKİ Teknik ekipleri Vali  İrfan Balkanlıoğlu’nun emir ve talimatları ile hemen hasar ve tespit için bölgeye sevk edildi. Ekiplerin yaptığı çalışmalarda ilk belirlemelere göre 104 işyeri, 38 konut, 5 kamu binası ve 56 aracın sel ve su taşkınından etkilendiği tespit edildi. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE