İmamın cemaatle ne kavgası olur?

Bazı kavgalara gerçekten akıl erdirmek zor. Trafikte anlaşmazlık muhtemeldir. Kavga edebilirsiniz.

Ya da ticarette. Aldığınız ürün sizin ihtiyacınızı karşılamayabilir. Kavga edersiniz anlarım.

Kaynarca’da imam ile cemaat arasında anlaşmazlık çıkmış. Kimin haklı olduğuna bakmaksızın soruyorum: Anlaşamadığınız konu ne? Sırf mizah olsun diye soruyorum: Sabah namazının kaç rekat olduğu konusunda mı anlaşamadınız? Farzlarda okunan zammı sureler mi tartışma konusu oldu?

Allah aşkına imamın cemaatle, cemaatin imamla anlaşamadığı ne olabilir?

Sakarya İl Müftülüğü konuya müdahil olmuş ve imamın yerini değiştirmeye karar vermiş. Cemaatin yerini değiştiremeyeceğimize göre, imamın yeri değişir de…

Allah aşkına biri bize bu olaydaki anlaşmazlığın aslında ne olduğunu söylesin.

Neslini kurutalım hepimiz kurtulalım

Sakarya Nehri en fazla iki yılda bir balık ölümleri ile gündeme gelir. Bir zamanlar mersin balığının yetiştiği nehirde öldüre öldüre büyük balık bırakmadık.

Şimdi de Sakarya Nehrinin Eskişehir sınırları içinde kalan bölümünde balık ölümleri yaşanmış. Kaymakamlık vatandaşları balık ölümlerine karşı da uyarmış. En azından balıkları yemeyin falan…

Biz balıkları yemek için onların topluca ölmesini beklemiyoruz da…

Siz ölmemesi için bir şey yapmayacaksanız, nehre komple asit dökelim bir tur. Konuyu kapatalım. Çünkü arada balık ölümleri yaşanınca biz nehre bir şeyler atıldığına şahit oluyoruz. Bir kere asit atın. Balık işi kökten bitsin. Ondan sonra atılanlardan haberimiz de olmaz, kimsenin de canı sıkılmaz.

Yayı ne kadar gerersen ok o kadar uzağa gider

İstanbul’da büyük bir deprem bekleniyor. Şimdiki teknoloji ile depremin ne zaman olacağı öngörülemiyor ama tarihsel periyoda bakarsanız İstanbul’da bir deprem olma ihtimali yüksek. Hem de her gün bir öncekinden daha yüksek ihtimal var.

Geçtiğimiz gün bir bilim adamı yaptığı açıklamada bir deprem tahmininde bulunmuş. Depremin tarihinin yakın olduğunu söylemiş ve “En az 7,3 büyüklüğünde” bir deprem olmasını beklediğini ifade etmiş.

Bu orandaki bir depremin de Marmara Denizi’nde bir tsunami tehlikesi teşkil ettiğini söylemiş.

Başta da dediğim gibi, büyük bir depreme dünkünden daha yakınız. Aynı şey elbette Sakarya için de geçerli. Hem Düzce hem de 17 Ağustos depremlerini peş peşe yaşamış bir nesil olarak “deprem” sözcüğünü duyduğumuzda kulak kesiliyoruz.

O dönemden bu yana hepimiz deprem uzmanı sayılırız da…

Deprem ne kadar gecikirse şiddeti o kadar fazla oluyor gibi bir durum da söz konusu. Yani “yayı ne kadar gererseniz ok o kadar uzağa gider” durumu.

BU mantığa göre de depremin olmadığı her gün olacak olan depremin şiddeti artıyor mu? Bu konuda da net bir bilgi alsak iyi olur aslında.

Üniversite çekişmesi

Bir yerde aynı işi yapan birden fazla kurum varsa mutlaka bir rekabet söz konusudur. Yani iki kişiden biri baştır. Diğeri tebaa. Sakarya’da da Sakarya Üniversitesi ile Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi aslında içten içe rekabet halinde.

Bu elbette bilimsel anlamda değerlendirilirse hem il için hem ülke için güzel bir şey.

Geçen gece bir duvara Sakarya Üniversitesi tabelası asılmış. Belki de denk gelmiştir. Belki de biz suizanda bulunuyoruz. Ama dışarıdan bu şekilde görünüyor.

Lütfen dışarıya bu şekilde görüntü verecek adımlardan uzak durun. Saygınlığınız zarar görmesin.

HECATİ: İnsanın önce ahlak okuması gerekir. Diplomalar meslek için…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Malik saffet
Malik saffet - 5 ay Önce

Kahveye neden gelmiyorsun neden bizden uzak duruyorsun diyen cemaatin imama çıkışması nedeniyle oldu galiba. Tek taraflı değildir ama cahil çok ülkede, insanla uğraşmak zor ne iş yaptığının önemi yokki

Konuralp çetinkaya
Konuralp çetinkaya - 5 ay Önce

Teşekkürler keyifle okuduk