İsimler bir hiç, fikirler her şey

Evet, isimler gelip geçici, fikirler kalıcı bu dünyada. İsimler kılıf, fikirler kılıç bu meydanda. Ve isimler dış paket, fikirler ise, o paketin özü bu ortamda. 
Daha önce de dediğim gibi; ben, 2010 Mayıs ayından bu yana kadar, Sakarya Yenihaber Gazetesindeyim. İlk beş yıl boyunca, hayata ve aşka dair yazan ben, 15 Temmuz 2016 yılından sonra ülkeye ve siyasete dair yazmaya başladım daha uzun yıllar boyunca da siyaset yazmaya devam edeceğim. Çıktığım ve ömrümün son gününe kadar da, yürümek istediğim bu yol, kimine göre doğru, kimine göre yanlış. Ve hatta bu yol, başıma irili ufaklı belalar açtı, açıyor ve açacaktır da… Ancak ben, bugün bir kere daha ilan ediyorum ki; ben yazacağım. On yıldır yazıyorum. Ama taktir ve tebrik hariç, bu işin, hiç bir sefasını görmedim. Ve zaten ben, kendi fikrimi bir kenara koyup, her kesimin insanını mutlu edecek yazılar yazarak, bu işin sefasını sürmektense, kendi fikrimi, kendi davamı ve kendi siyasi tarafımı sansürsüz bir şekilde yazarak, bu işin cefasını çekmeyi tercih ederim. 
Evet, her insan gibi, ben de taraflıyım elbette. Hayatta, mutluluğun tarafında olduğum kadar, hüznün de tarafındayım ben. Hüznün olmadığı bir yerde, mutluluğun da, bir anlamı kalmaz zira. Çaresizlik zamanlarında, sabrın yanında olsam da, her zaman yeni bir çare bulmaktan, o çare için de, Allah’a dua etmekten tarafım. 
Okumayı, dinlemeyi, takip etmeyi ve tabi, en sonunda da, yazmayı çok sevdiğim, siyasi olaylara gelince… İşte orada, bu başlık giriyor devreye. Her insan, kendini, şucu bucu diye, bir tarafın parçası olarak tanımlıyor. Oysa benim için, isimler koca bir hiç, fikirler ise, her şey. İsimler, bir balon gibi, bir duman gibi gelip geçici, fikirler de, tüm dünyayı dize getirecek kadar güçlüdür. Bu yüzden isimlerin değil, ülkem için yararlı fikirlerin arkasındayım ben. Asla isimlerin değil, ülkemi bölmeye çalışan, nefret dolu fikirlerin karşısındayım ben. 
Mesela, ‘’egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir!” Sözünü söyleyen kişiye değil, o sözün çıktığı akla ve o sözün, özüne aşığım ben. Ya da ben; “dünya 5’ten büyüktür’’ diyen, adamın yanında değilim. Ben; “dünya 5’ten büyüktür’’ davasına gönül veriyor ve bu dava adına, ölmeyi hazır kıta bekliyorum. 
 ‘’kontrollü darbe’’ ‘’ülkede diktatör var’’ ya da ‘’tek adam rejimi’’ gibi, söylemleri savunanlara ne kızıyor, nede bu insanlara öfke besliyorum. Ben sadece, bu söylemlerin altındaki, Türkiye nefretini görüyor ve bu iğrenç zihniyeti görünce, asla ideolojik olarak değil, sadece ülkem adına üzülüyorum. 
İsmi Ahmet olmuş, Mehmet olmuş, Recep, Süleyman, Kemal, Berat olmuş, benim için hiç bir önemi yok. Ama ben, Türkiye’nin ikinci istiklal mücadelesini verdiğini görüyorum. Yedi düvel üstümüze saldırıyor iken, Türkiye’nin haklarını savunan, mavi vatanda geri adım atmayan ve pandemi döneminde iken bile, dünyanın eksenini değiştiren, tarihi hamleler yapan zihniyet, benim tarafım, benim dostum iken, Yunanistan, bana savaş açmış iken; “yurtta barış, cihanda barış.’’ diyen zihniyet, kimse kusura bakmasın, benim düşmanımdır. Yanlış anlaşılmasın, bu söz de çok değerli, sözü söyleyen Atatürk de, bu ülkenin ortak değeri. Fakat tüm dünya, Türkiye Cumhuriyeti’ne saldırıyor iken, bu sözü tekrar edip, barış istemek, en başta, Atatürk’e saygısızlık olacaktır. 
Yani; isimler bir hiç benim için. Fikrime uyan, her fikri savunan ben, imanıma, inancıma, dinime küfür eden zihniyetin, ölümüne karşısındayım

YORUM EKLE
YORUMLAR
Melahat Balkaya
Melahat Balkaya - 2 ay Önce

Hem fikiriz ömercim.

Enes T.
Enes T. - 2 ay Önce

Aklınıza yüreğinize sağlık, harika noktalara deginmissiniz. Yazılarınızın devamını bekliyorum..

Enes T.
Enes T. - 2 ay Önce

Aklınıza yüreğinize sağlık, harika noktalara deginmissiniz. Yazılarınızın devamını bekliyorum..

Mavi Kar
Mavi Kar - 2 ay Önce

Tam da benim düşüncelerime tercüma olmuş

Gamboz
Gamboz - 2 ay Önce

Hakikaten ta kendisini yazmışsın kardeşim. Tebrik ederim

Nuri
Nuri - 2 ay Önce

Aslında olması gereken de bu degil mi? Isime değil işine bakmak lazım.

Ali Dikme
Ali Dikme - 2 ay Önce

Aklına yüreğine sağlık

Ramazan akkoc
Ramazan akkoc - 1 ay Önce

Nokta atışları harikasın