“İstanbul sözleşmesi kırmızı çizgimizdir”

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve PM Üyesi Aylin Nazlıaka'nın talimatıyla CHP'nin kadın örgütleri, İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili 81 ilde ortak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya İl Başkanlığında düzenlenen toplantıda konuşan İl Kadın Kolları Başkanı Azize Çeroğlu, İstanbul Sözleşmesi'ni savunarak, "İstanbul sözleşmesi kırmızı çizgimizdir" dedi. Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş ve Parti Meclisi (PM) üyesi Ayça Taşkent’in de hazır bulunduğu yapılan basın açıklamasında, “Ülkemizde, kadınların hakları ne yazık ki uzun yıllardır yalnızca kağıt üzerinde var. Biz kadınlar elde ettiğimiz haklarımızı bugün hayatın her alanında yaşamak istiyoruz. Erkek egemen iktidar ise hukuken kazanılmış haklarımızı gasp ettiği yetmiyormuş gibi, şimdi de bu hakları tamamen ortadan kaldırmak istiyor” ifadeleri kullanıldı.

Çeroğlu, "Birincisi; kadına karşı şiddetin önlenmesi için devletin tedbirler alması gerektiğine işaret etmektedir. İkincisi; eğer kadına karşı şiddet hala devam ediyorsa, kadın-erkek eşitsizliği sürüyorsa devletin kadınların hayatını korumak için etkin adımlar atmasını istemektedir. Devlete “6284 sayılı kanunu uygula, kadınları aktif ve etkin koru” demektedir. Üçüncü adımda ise şiddet önlenemediyse, kadınlara zarar veren erkeklerin adil yargılanması ve cezalandırılması gerektiğini vurgulamaktadır. Devlete “Etkin ceza sistemi uygula, adaleti sağla” demektedir. Dördüncü ve son adımda ise Sözleşme devlete kadınların daha güçlü bireyler olabilmesi, hayatın her alanında yer alabilmesi için çalışmalar yapması gerektiğini işaret etmektedir." dedi.

YORUM EKLE