İstifa etmeliler

Hatırlayın Covit-19 un ilk günlerinde, babacan tavrıyla Sağlık Bakanı Koca kameraların karşısına geçiyor, vakaların sayılarını söyledikten sonra entübe hastaların durumunu anlatıyor ve ölenlerin sayılarını açıklıyordu. Başta ben olmak üzere kamuoyu bu babacan bakanı sevmişti.

Daha sonra toplantılarının yerini “Twitter üzerinden bilgilendirme” aldı. İktidar hesapta “işi ne kadar ciddi tuttuğunu” göstermek için bir de “Bilim Kurulu” oluşturmuştu. Bilim Kurulu da kamuoyu tarafından benimsendi, sevildi sayıldı.

Medeni ülkelerin yöneticilerinin gözü kulağı kendi bilim kurulunda olurken Yeni Türkiye’de kararlar tek kişi tarafından veriliyordu. İlk haftalardan itibaren koronanın Sağlık Bakanlığı’nın kontrolünde olmadığını, her gün ilan edilen rakamların bakanlık kaynakları tarafından değil, bir yerlerdeki danışmanlar tarafından düzenlendiğini bazı ulusal basın ve muhalefet parti sözcüleri sık sık dile getiriyorlardı.

Birilerinin, sağlık bakanına aylardır yanlış ve eksik bilgi verdiği bizzat Sağlık Bakanı’nın sözleriyle kanıtlandı.

Gerçeğin ortaya çıkması, Bilim Kurulu adı altında görev yapanların da ne kadar sorumsuz ve bilime aykırı davrandıklarını gösterdi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, 29 Eylül'de yaptığı basın açıklamasında, Sağlık Bakanlığı'na ait bir gizli belgeyi kamuoyu ile paylaşmıştı. Bu belgeye göre 10 Eylül'de vaka sayısı 29 bin 337'di. Halbuki o günkü resmi rakam, 1512'ydi. Arada 20 kat fark vardı.

Sağlık Bakanı Koca, Murat Emir’in açıklamasından bir gün sonra Covid-19 tanısı konulanları ikiye ayırdıklarını, belirti gösterenleri hasta, göstermeyenleri vaka diye tanımladıklarını ifade etti. Dahası Koca, 28 Temmuz'dan beri yalnızca hasta sayısının ilan edildiğini açıkladı.

Tepkiler üzerine Koca, 1 Ekim'de şu tweet'i attı:

Bilelim ki salgınla mücadelede devletimiz, halkının sağlığı kadar ulusal çıkarlarını da korumaktadır. Çünkü salgın hayatın bütün alanlarını etkilemektedir.”

Sağlık bakanının bu açıklamasından sonra işin aslı anlaşılmıştı ekonomi, virüse yenik düşmüştü.

Para bitince halka IBAN dağıtıldı. Buradan beklenen gelir elde edilemeyince, sokağa çıkma yasağı esnetildi. Seyahatlere izin verildi, AVM'ler açıldı, turizm teşvik edildi.

Vatandaş açlıkla virüs arasında bir tercihe mecbur bırakıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Covit-19 dan ölenlerin sayılarını açıklayınca gerçek gün yüzüne çıktı. İmamoğlu’na bir iki çıkıştılar baktılar olmuyor gerçek rakamları açıklama mecburiyetinde kalındı diyeceğim ama gerçeğin öyle olmadığı anlaşıldı. “AŞI”, 50 milyon doz aşıyı, günlük 1200 vaka için mi istiyorsunuz diye, elin oğlu sorunca gerçeklerle yüzleşmek zorunda kaldık.

Sayın bakan Koca gerçekleri açıklama gerekçesi olarak yine milleti gösterdi.

“Görüyorum ki vatandaşımız pozitif çıkan, evinde takip edilen, izolasyonda tutulan vakaların hepsinden haberdar olmak istiyor” dedi.

Türk Tabipler Bitliğinin önceki yönetimi, Bakanlıkca açıklanan rakamların çok üstünde hasta olduğunu açıklayıp, "Yönetemiyorsunuz, Tükeniyoruz" diye eleştirince kıyamet kopmuştu.

1 Ekim 2020'de Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu dedi ki;

"Rakamlarla oynayarak, gerçekleri saklayarak krizi yönetemezsiniz. Koronavirüs rakamlarının hiçbir inandırıcılığı kalmadı. Dürüst olacaksınız, şeffaf olacaksınız ki insanlar size inansın, size güvensin. Vaka sayısı, hasta sayısı ayrı diyerek aklımızla dalga geçmeyin…"

25 Kasım tarihinde Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ilk kez gerçek rakamları açıkladı.

Aylardır salgın konusunda halka gerçeklerin söylenmediği de böylece ortaya çıktı. Hayatını kaybedenlerin sayısı hala gerçeği yansıtmıyor.

12. yüzyıldan bu yana doktorlar "Hipokrat Yemini" ederler. Sağlık Bakanı Doktor Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyeleri ettiği bu yemini hatırlayıp, topluma verdiği yanlış ya da eksik bilgiler nedeniyle bence istifa ederler. Etmezlerse Bakan’ın, bilim kurulunun söylediği sözlere ve rakamlara artık  hiç kimse inanmaz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ali fuat çayır
ali fuat çayır - 2 ay Önce

Biz inanıyoruz
siz inanmayın siz demirtaşın,imamoğlunun,kılıçtaroğlunun söylediklerine inanın
hasta oluncada ilaç kullanmayın
ordumuza satılmış diyenleri alkışlamaya devam edin

Ali al
Ali al - 2 ay Önce

Emredersin

Ali al
Ali al - 2 ay Önce

Yerine kimi getisinler, onuda yazda, tekrar bi hata yapmasinlar