İsyankarım; İtirazı olan? 


    3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebi ile, pek çok davet aldım ve babam sayesinde de, her davete icabet etmek, nasip oldu. İki özel ilkokul ziyareti, yeni insanlar tanımak, çeşitli etkinlikler, söyleyişiler, sorular derken, çok yoğun 3 aralık haftası yaşadım. Ne yalan, mini mini bir ve ikiler ile geçirdiğim zaman, ettiğim sohbetten aldığım zevki, hiç bir zaman alamadım ben. En can alıcı soru da; “ömer abi, hiç içinden konuşuyor musun?’’ sorusu idi. Ve bu soru, duyarlı bir nesilin geldiğine dair, umut verici oldu. ve tahmin edeceğiniz gibi cevabım; “içimden sürekli konuşuyorum ve hatta, hiç susmuyorum.’’ şeklinde idi. 
Gittiğim pek çok yerlerden biri de, Sakarya Üniversitesi idi. Sevgili abim, Selim Özen ile beraber olan, yaklaşık bir buçuk saat süren söyleşimizde, muazzam sabırlı, dikkatli ve muazzam saygılı genç arkadaşlar, bize soru sorma konusunda, çekinen ve ürkek idi. Fakat kardeşi işitme engelli olan bir arkadaşım, içindeki isyandan utandığı için ve içindeki o isyanı, bizim omuzlarınıza yüklemek ister gibi; “bence siz, çok isyan ediyordunuz’’ dedi. ‘’Sizin evden çıkmanız, çok zor olabilir. Hazırlanmanız, yarım saat, bir saat ve hatta iki saat sürebilir. Ama hayatın içinde iken, sadece siz değil, biz de bir sürü sıkıntılar yaşıyoruz.’’ diye devam etti. Son noktayı da; “bence siz sağlıklı insanlardan nefret ediyordunuz’’ diye koydu. 
Selim abi ve babam, bu değerli kardeşime cevap verip, o’nu ikna etmeye çalıştılar. Lakin ben, konuşamadığım ve tabelam ile yazmam vakit alacağı için, o an kafamdan geçen cümleleri söyleyemedim. Lakin dediğim gibi, asıl büyük isyanı, o kardeşimin yüreğinde gördüm ben. Evet saklıyor, utanıyor ve bir türlü; “ben isyankarım arkadaş, var mı itirazı olan?’’ diyemiyordu. 
Bugün ben ise, cümleler karşısında soyunup; “İsyankarım, itirazi olan?’’ diye, tüm dünyaya haykırıyorum. beni gören bazı insanların; “Oh ömer iyisin maşaallah, keyfin yerinde.’’ Demelerine isyankarım mesela. Çarşıda gezerken üstüme toplanan, acıyan bakışlara isyankarım ben. Rabbime ve o’nun bana özel kaleme aldığı kadere değil, ülkede olan yerimi inkar edenlere isyankarım ben. Kalemime öfke duyanlara, eleştiri getirenlere ya da kalemimden gelecek acılara değil, ‘’sen boşver onları, sen şunu bunu yaz.’’ Gibi cümleler ile, kalemime yön verme çabalarına isyankarım ben. 
İsyankar olduğum konular, sadece kendime dair değil elbette. Vefa’nın, İstanbul’da bir semt adı olarak kalmasına, isyankarım mesela. Üç yıl önce, davudi bir ses ve tavırla, ‘’nefsimi ayaklarımın altına aldım ve davamın yanındayım’’ diyip, üç yıl sonra, o nefsin esiri olarak, davaya ihanet edenlere, deli gibi isyankarım ben. 
Bunlarla beraber, duyarsızlaşan insanlara, sanal alemde kaybolan insanlığa, ilişkilerdeki riyakarlığa isyankarım. İtirazi olan? 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bayram Akyüz
Bayram Akyüz - 7 ay Önce

Seni okumaktan büyük keyif alıyorum. İçten ve samimi bir yazarsın. Beni en çok bu tarafın etkiliyor. Yazarken mahalle baskısı hissetmiyor, içinden geldiği gibi samimi bir dille kalemini kullandığın kanaatin oluştu bende. Kimin ne dediğinden ziyade senin ne hissettiğin çok önemli, güzel olan şu ki sen de bunun farkındasın. Durmak yok, yazmaya devam kardeşim.

Efrahim solak
Efrahim solak - 7 ay Önce

Sevgili önerim nekadar isyan etsen azdır. Başına böyle bir rahatsızlık gelmeyen insanlar daima bize acıyarak bakar.bizim büyüklerimiz başa geçinceye kadar bizi tanırlar bir oy için her türlü tahütte bulunurlar ama sonra bizi unuturlar diğer kendini bilmez acıması umrumda bile değil bende 70 yaşında bir büyüğün olarak üzülmemesi istiyorum çünkü bende isyan ediyorum.seni seviyor öpüyor babanaysa ayrıca selam ediyorum.

Turan sarıaydın
Turan sarıaydın - 7 ay Önce

Başarılar diliyorum

Dilek YILDIZ
Dilek YILDIZ - 7 ay Önce

Tüm bu yazdıklarına vicdanı olan herkes istan eder. Yüreğine kalemine sağlık.

Nursel
Nursel - 7 ay Önce

Eveeet Omercim bizim isyanımız insanlara yoksa derdi verene değil Rabbim öyle sabırlı ki mühlet üstüne mühlet veriyor kulunu seviyor görmesini istiyor Bütün azaların dile geldiği o günde sizlerin bu nimeti nasıl şükrederek kullandığınıza şahidiz....Ya bunun farkına varmayan bir de isyan edenler yok mu Rabbimizin hangi nimetini yalanlayabiliriz ya da engelleyebiliriz

Selman ÜRKÜT
Selman ÜRKÜT - 3 ay Önce

Seni seviyorum Ömer kardeşim, sana acımıyorum, büyük saygı duyuyorum. Yolun , bahtın açık olsun. Yazıyı yaratan ve seninle kavuşmamızı nasib eden Rabbim e hamd olsun.