KADINA DAİR

Bilindiği gibi bugün, 8 mart dünya kadınlar günü. Günün havasından mı, yoksa, beni dünyaya getiren kadının, harika oluşandan mıdır bilmiyorum, bugün kadına dair bir şeyler yazmak geldi içimden. Neden bilmiyorum, bizim toplumumuzda, kadına hak ettiği değer verilmiyor. Yanlış anlaşılmasın, amacım 8 mart dünya kadınlar gününde, bütün kadınları yüceltmek değil.

Biliyorum, aşağıda yazacağım cümlelerin, tek bir harfini, haketmeyen çok kadın var bu dünyada. Ancak bu durum, kadının değerini, kadının kutsallığını ve dünyada nefes alan her canlının, her zaman bir kadına ihtiyaç olduğunu asla silemez.   İhtiyaç derken, öyle ev temizliği, yemek yapma, çocuk bakma ya da kadın erkek ilişkileri  gibi, belli tabulardan söz etmiyorum. Dünyaya geldiği ilk anda, bir annenin, yani bir kadının sevgisine ihtiyacımız var. Büyüyünce bir aşka, yani yine bir kadına, yaşlıkta sohbet etmek, yarenlik yapmak, bir fincan kahveyi paylaşmak ve hatta bazen kavga etmek için bile, bir kadına ihtiyacımız var.

Yukarıda da dediğim gibi, bizim toplumumuzda, kadına dair kurulan cümleler, çoğu zaman benzer cümleler oluyor. “Karı gibi’’ diye başlayan, duyduğum zaman, kusasım gelen iğrenç cümleler işte. Ancak, “kadın’’ deyince, akıla sadece cinsellik gelse, bir su reklamında bile, cinsel bir obje olarak kullanılıyor olsa da, kadın, bir pırlantadır aslında, üstünde “çok değerli ve kırılabilir’’ yazılı bir kutuda saklanması gereken. Kadın ay ışığıdır, karanlık geceyi aydınlatan. Kadın güneş gibidir, tek başına etrafa sıcaklık veren. Kadın, evin çatısı gibidir, eşini, evladını huzurunun altında sığındıran ve kadın, her zaman bir annedir, doğuran, büyüten ve bütün dünyayı çoğaltan…

Evet hayatımda bugün için, sevgili, arkadaş, aşkdaş anlamında, bana şiirler yazdıracak bir kadın yok. Olur mu, olmaz mı bilmiyorum. Ancak, her sabah onun ve ona ait olduğum için, Allah’ıma delice şükür ettiğim, onun yüzüne bakınca, kendimi dünyanın en şanslı çocuğu hissettiğim ve ona dilim ile olmasa bile, yüreğim ile “anne’’ dediğim, özel bir kadın var hayatımda.

Evet annem özel bir kadın, babam da, özel bir adam benim. “Kadına dair yazıda,  ‘adam’ kelimesinin ne işi var’’ diye soran varsa, sorarım sorana, “kadını, ‘kadın’ yapan, bir ‘adam’ değil midir?’’ Kavgaya gerek yok aslında. Kadın olmadan erkek yarım, erkek olmadan kadın yarım.

Evet ben, birbirleri olmadan, yarım kalan bir çiftin, evladı olarak doğup, büyüdüm. Bugün hayati yaşayıp, hayata yazmama sebep onlar, bugün ateşlerde yanıp, yine de gülmemin sebebi onlar. Hayatin her noktasında olmamın sebebi onlar ve yüreğimde şiirler büyütmemim sebebi de, yine onların dilinden düşen, “istediğini, istediğin şekilde yaşa ve biz senin, her zaman yanındayız’’ diyen cümlelerdir.

Bugün 8 mart, dünya kadınlar günü, kadınlar ise dünyanın gülü. Ben de bu vesile ile, başta canimin özü olan annemin, ve bütün kadınların gününü kutluyorum. Rabbim bizi sizsiz, sizi de bizsiz bırakmasın.    

YORUM EKLE