Kaldırım ile Yüce

Sakarya’nın yeni Valisi Çetin Oktay Kaldırım ile Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce arasındaki sosyal medya paslaşmasını izleyenleriniz vardır.

İkilinin eğer bu samimiyeti doğru kullanılırsa gerçekten çok güzel şeyler olabilir. Ekrem Yüce proje adamı. Dünkü açıklamalarına ve geçmişine baktığımızda Çetin Oktay Kaldırım da öyle.

Hatta Vali Kaldırım dünkü basın açıklamasında, her türlü projeye kapılarının açık olduğunu açıkça ifade etmiş. İşi bir adım daha ileri götürüp, “Yatırımcıların önüne kırmızı halı sereriz” demiş.

Yatırımcıların elinde oyuncak olmak anlamında değil tabi ki bu. Ama birileri istihdam sağlayacaksa, üretimde bulunacaksa, şehre bir şeyler katacaksa bu kişilerin önü yasalar çerçevesinde açılmalı.

Bizde zengin insanlar pek sevilmez. Dürüst olalım. Sanki zengin olanlar bizim hakkımızı yiyor gibi gelir. Vali Kaldırım’ın bu açıklaması da birilerinin canını sıkabilir. Bu tür açıklamaları o nedenle cesurca buluyorum.

Kapitalist düşünmek değil bu. Devletin üstünden yükü alıp üretime katkıda bulunacak insanlara destek olmak gerek.
Ekrem Yüce ile Çetin Oktay Kaldırım’ın aynı kafada olmaları şehir için de bir avantaj olabilir.

Bakalım bu uyum sahaya ve Sakarya’ya ne kadar yansıyacak…

Beni neden uyarıyorsunuz

Meteoroloji etkili sağanak yağışa karşı vatandaşları uyardı. Allah’ım her kurum uyarıyor. Medyada haberler falan.

İyi de vatandaş ne yapacak kardeşim. Çok olsa yıkadığı çamaşırları dışarı asmaz. Eline şemsiye alır. Bunun için de bu kadar uyarıya gerek yok.

Tedbir alacaksa kurumlar alacak. Kurumların bizi uyarmasının manasını anlayan varsa bana da anlatsın bir zahmet.

Ertelenmesine değil sınava çalışın

Üniversiteye giriş sınavının yapılacağı tarihle ilgili tartışmalar sürüyor. Tarih bence de erken oldu. Konular yetişmeyecek. Bir sürü şey eksik kalacak. Bunlar da doğru.

Ama işin bir gerçeği var, sınav herkes için aynı tarihte. Bu bir. Yani konuları tek yetiştiremeyen siz değilsiniz. İkincisi de gençlerin sıvanın erkene alındığı günden bu yana tüm enerjisini sınavın ertelenmesi için harcadığını görüyorum.

Dediğim gibi sınavın tarihinin doğru olduğunu savunmuyorum. Ki savunana da pek denk gelmedim. Ama her şeyi bırakıp sınav tarihi ile uğraşmanın kime ne faydası olacak? Siz sınavınıza çalışın aileleriniz sınav tarihinin değişmesi için uğraşsın. O mantıklı. Ama gençler sosyal medyada, sokakta her yerde sınav tarihinin değişmesi için paylaşım yapıyor.

Sınav tarihinin değişmesi için çalıştığınız kadar sınava çalışsanız belki de başarılı olacaksınız haberiniz yok.

HECATİ: Bir insanı kaşının üstünde gözü var diye eleştirebilirsiniz. Göz dediğin kaşın altında olmalı...

YORUM EKLE