Kamu kaynakları

Yazıma İSTANBUL HALKINA teşekkür ederek başlayayım. Öyle bir DEMOKRASİ TOKADI atmışlar ki hala etkisinden kurtulamamışlar.

Şimdi gelelim KAMU KAYNAKLARINA

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Kanal İstanbul projesi ile ilgili billboard afişleri gerekçe gösterilerek kamu kaynaklarını kötü kullanmaktan EKREM İMAMOĞLU hakkında Anayasanın 123. Maddesi de gerekçe gösterilerek soruşturma açılmış. Daha doğrusu inceleme başlatılmış.

Sormak lazım o İçişleri Bakanına…

İçişleri Bakanlığının bugüne kadar astırdığı billboard afişleri ne oluyor? Bu afişlere bugüne kadar ne kadar para ödendi? 50 milyon mu? 100 milyon mu? Yoksa daha fazla mı? Bunlar kamu kaynakları olmuyor mu?

Veya bir başka soru soralım.

Muhalefet Belediyelerinin bilboard afişlerine yaptığı ödemeler kamu kaynağı israfı oluyor da iktidar partisi Belediyelerinin billboard afişlerine yaptıkları ödemeler neden kamu kaynağı israfı olmuyor?

Veya şöyle bir soru soralım.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin önceki yıllarda VAKIFLARA ve DERNEKLERE verdiği milyonlar kamu kaynağı olmuyor mu? Neden onlar hakkında soruşturma açılmadı?

Veya bir başka belediyeden örnek verelim.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin önceki yıllarda ANKAPARK için harcadığı söylenen 750 milyon dolar yani 6 milyar lira kamu kaynağı değil mi? Neden önceki Başkanlar hakkında soruşturma açılmıyor.

Madem konu kamu kaynağı o zaman bizde merak ettiklerimizi soralım.

45 bin vatandaşımızın katili PKK terör örgütünün lideri APO’nun İMRALIDAKİ ŞARTLARI iyileştirilirken yapılan harcama nereden yapıldı? HDP’mi verdi? Yoksa Kandil mi? Yoksa kamu kaynağı mı?

PKK’nın hamisiyim diyen Barzani’ye verilen 300 milyon dolar bağış ile 2 milyar dolar kredi nereden verildi? Kendi ceplerinden mi? Yoksa kamu kaynaklarından mı?

Yılda sadece 15-20 gün kullanılan Okluk koyuna yapılan milyonlarca lira nereden verildi? Makam araçlarının sayısı ne? Makam olarak kullanılan kaç uçağımız var? Bu uçaklar ne ile alındı? Yakıtı nereden karşılanıyor? Bağış mı? Yoksa kendi ceplerinden mi? Yoksa kamu kaynaklarından mı?

Beyefendiler birilerinin vergi borçlarını siliyorlar. Bana göre vergisini zamanında ödeyen dürüst vatandaşı cezalandırıyorlar. Peki, sormak lazım toplanan vergiler kamu kaynağını oluşturmuyor mu? Neden bu kamu kaynakları silinerek birilerine veriliyor?

Suriyelilere harcandığı söylenen 50 milyar dolar ne oluyor? Nereden geliyor bu para. Kamu kaynağı olmuyor mu? Suriyelilere harcanan bu kamu kaynakları neden bizlere harcanmıyor?

Neymiş? İçişleri Bakanına göre kamu kaynakları israf ediliyormuş. Onu dinleyince aklıma kendisinin DP Genel Başkanı olarak yaptığı harcamalar ve açılan davalar geldi. Neyse yazıyı uzatmamak için o konuya girmeyeyim.

KURTLA KUZU hikâyesini hepimiz biliriz.

Kurt kuzuyu yiyecek. Kuzu son bir çare olarak benimde sahibim var diyor. Kıssadan hisse derler. Gerçi güçleri yetmez ama kimse İMAMOĞLU’nu kuzu yerine koyup da yemeğe kalkmasın. Onun da sahibi var. O da TÜRK MİLLETİ.

Yazımızı Kanal İstanbul projesi ile bitirelim.

Ne diyorlar Kanal İstanbul için? DEVLET PROJESİ. Cahilliğimden hangi devletin diye soracağımda sormayayım. Sadece şu iki soruyu sorayım.

Birincisi…

Paramızın olmadığını (ki bunu yaşanan ekonomik kriz ve İBAN’la 10 TL istenirken anlıyoruz) Kanal İstanbul’u da YAP-İŞLET-DEVRET modeli ile tıpkı köprü ve hastanelerde olduğu gibi MÜŞTERİ GARANTİLİ borçlanma yöntemi ile YURT DIŞI YATIRIMCILARA yaptırılacağı söyleniyor. İşte benim asıl merak ettiğim HANGİ DEVLETİN yatırımcılarına yaptırılacağı? ABD mi? Yoksa Katar mı? Yoksa İsrail mi? Yoksa başka bir DEVLETİN mi?

İkincisi…

Kanal İstanbul projesi etrafında yer alan arazilerin %70’i el değiştirmiş. Hazine arazilerinin tamamına yakını da satın alınmış. Sorum şu… Kim aldı bu RANT ARAZİLERİNİ?

Katar demişken sormadan geçemeyeceğim.

Katar Emiri geçen hafta geldi. Şahane Cuma indirimleri kapsamında kasasında 16 milyar Lira nakit bulunan Borsa İstanbul’un %10’u hissesini aldı. Başta İstinye Park ile Haliç Port olmak üzere 10’a yakın projeye de ortak oldu. Şimdi sormak lazım. Bizlerin vergilerinden oluşan ve üstelik Anayasanın 16, 35 ve 66 maddeleri ile 2644 sayılı tapu kanunun 35. Maddesine göre güvence altına alınmış olan bu EKONOMİK DEĞERLER kamu kaynağı olmuyor mu?

Neymiş? Kamu kaynağı imiş…

Kimse merak etmesin. Zamanı geldiğinde Anayasanın o 123. Maddesini hatırlamasını biliriz biz.

Saygılarımla,

Sinan Ulusinan

01.12.2020

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mensure afacan kakalıcoglu
Mensure afacan kakalıcoglu - 2 ay Önce

Harıka yazmısşsın sınan kutlarım

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @Mensure afacan kakalıcoglu - 2 ay Önce

Teşekkürler Menşure...