Kanada kimleri alıyor?

Bu sorunun bugünkü cevabı: Hiç kimseyi. (Mecbur kalmadıkları sürece)

Biz ailece yola çıkmak için son hazırlıkları yapıyorduk. Hepimiz Kanada vatandaşıyız ve Montreal’de evimiz hazır. Dün dünyada rekor seviyede insan öldü Covid-19 virüsünden dolayı ve Kanada’dan gelen mesaj aynen şöyleydi: “acil bir durumunuz yoksa lütfen bulunduğunuz yerde kalmaya devam edin.” Kanada bu günlerde sadece kendi vatandaşlarını ve acil hizmet için gelen görevlileri kabul ediyor.

Quebec Eyaleti yurt dışından gelen kim olursa olsun 14 gün karantinaya mecbur ediyor. Buna da razı olduk. Oğlum Nova Scotia’da Üniversiteye başlayacak Eylül’de. Nereden gelirseniz gelin Nova Scotia’da 14 gün karantina istiyor. Yani yolculuğumuzun bir ayını hapishane ortamında geçirmemiz gerekiyordu. Biletimizi iptal ettik. Bu arada karantinadan kaçmanın cezası 750 bin dolara kadar çıkabiliyormuş.

Bugün yazacaklarım normal şartlarda Kanadaya gidebilmenin yollarıdır. Bu günlerde değil.

Kanuna uygun şartlarda sınırdan girebilmeniz için gerekli vizeler farklı başlıklar altında toplanmış.

  1. Turist
  2. Öğrenci
  3. Mevsimlik veya kontratlı işçi
  4. Göçmen
  5. Aile ferdi

Bu başlıkları kısaca açıklayalım.

Turist: En kolay alınan vize gibi görünse de çok zordur. Konsoloslukta görevli vize memurunun aklında sadece bir soru vardır sizin dosyanıza bakarken; “geri döner mi?”

Onu ikna etmek tamamen sizin göreviniz. Aklınızdan geri dönmek geçmiyorsa bu vizeyi almanız imkansız gibidir. Beyninizden geçenleri okuma kabiliyetine sahipler.

Öğrenci: Bu vizeyi verirken de aynı soru vardır memurun aklında; “geri döner mi?”. Fakat niçin okumaya gittiğiniz, yaşınız, tecrübeniz çok önemlidir. Kanada ihtiyacı olan eğitimli insanları seve seve kabul eder. Çünkü sizi yetiştirmek için tek kuruş harcamamıştır, programınız bittiğinde orada kalmanız için size iyi bir teklifte bulunacaktır.

Master veya Profesörlük eğitimi almak için devlet bursu ile Kanada’ya gelip, geri Türkiye'ye dönmeyen bir çok vatan haini tanıdım. Tüm eğitimini Türk halkının verdiği vergilerle masrafları ödenen okullarda okuyup, tam bu ülkeye olan borcunu ödeyecekken şahsi çıkarlarını düşünerek, yurt dışında çalışmayı seçen insanlar benim gözümde haindir, nankördür. Nankörlerden nefret ederim. Okuyup ülkesine dönen ve bu vatana değer katan insanlarda kahramanımdır.

Kanada Üniversiteleri dünyanın en iyi Üniversiteleri arasındadır. Fiyatları çok daha düşüktür. Yaşam şartları, kiralar, sokakların güvenliği, insan hakları, tabiat güzelliği kıyaslanamayacak kadar üstündür. Öğrencinin Lise son iki yılında aldıkları notlara bakarak kayıt alırlar, giriş imtihanları yoktur. Tek sorun İngilizce veya Fransızcanızın seviyesinin kabul edilir olmasıdır. Bir yıl hazırlık okuyarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Eğer küçük şehirlerde ki Üniversitelerden birini seçerseniz, hem okula kabul edilişiniz daha kolay olur hemde küçük yerlerde masraflar çok daha az olur. Prince Edward Island böyle yerlerden biridir.

Ailenizin durumu iyiyse ortaokul ve lise yıllarında yaz aylarında İngilizce kurslarına katılmak için Kanada’yı seçmenizi tavsiye ederim. Okullar ucuz ve yaz programları çok iyidir. Öğrenci yurtları boş olduğu için ev, otel sorunları da olmaz.

Kanada üniversiteleri ve lisan okulları her yıl İstanbul'da tanıtım yaparlar. İlgilenenler olursa bu konuda yardımcı olabilirim. E-mail adresime mesaj atabilirsiniz.

Oğlum bu sene liseyi bitirdiği için tecrübeme dayanarak size şunu söyleyebilirim: Dershanelere, özel kurslara harcayacağınız paraları biriktirip, çocuğunuzu Kanada’da bir üniversiteye gönderseniz daha karlı çıkarsınız. Çocuğunuz da o kadar çok stres altında kalmaz.

Benim bakış açım bazı insanlara ters geliyor ama ben iddia ediyorum: Kanada'nın en kötü üniversitesinde okuyan bir çocuk bile, Türkiye’nin en iyi üniversitesinde okuyan bir çocuktan bir adım ileridedir. Politikaya girmeyi düşünmüyorsa.

Yurtdışında tek başına yaşamanın verdiği özgüven, tanışacağı uluslararası arkadaş grubu, mükemmel bir yabancı dil, parayla satın alınamayacak kadar önemlidir bir gencin geleceğini yönlendirmek açısından. Bugünlerde işsiz çoğunluğun üniversite mezunu olduğunu hesaba katarsanız ne demek istediği mi daha iyi anlayacaksınız.

Bu konuya ilgi olursa okul ücretlerini ve yaşam masraflarını daha detaylı anlatabilirim.

Önümüzde ki hafta diğer grupları yazacağım.

Sağlıcakla kalın.

YORUM EKLE